مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : حیاة امیرالمؤمنین(ع) فی عهد النبی(ص)
پديدآورنده : محمد صادق صدر
محل نشر : قم
ناشر : شریف رضی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1415ق
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 452
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

حیاة امیرالمؤمنین(ع) فی عهد النبی(ص)

این کتاب در شرح و تحلیل و زندگی امام علی(ع) و تبیین فضایل، و نقش او در تحکیم پایه های اسلام است.

این کتاب در شرح و تحلیل و زندگی امام علی(ع) و تبیین فضایل، و نقش او در تحکیم پایه های اسلام است. نویسنده، کتاب را از منابع حدیثی و تاریخی اهل سنت و شیعه فراهم آورده، و در آن تلاش کرده است شخصیت امام علی را در دوران پیامبر در ابعاد گوناگون به تحلیل بگذارد.

وی، وجود دو امر مهم در زندگی امیر مؤمنان، مبنی بر اینکه هر آنچه که پیامبر می شود، علی نیز می شود و دیگر اینکه او وی و خلیفه رسول خداست را از دلایل برتری و عظمت امام بر شمرده است.

نویسنده پس از آنکه نام و خصوصیات شخصی امیر مؤمنان را بیان کرده، فضایل و برتری او را بر دیگر صحابه رسول خدا، چون سبقت او در اسلام و ایمان، وصی و برادر پیامبر بودن، و محب و محبوب خدا و همسر فاطمه زهرا شدن و نقش او در هجرت رسول خدا و حرکت های جهادی و برخی از امتیازهای دیگر امام، را شرح کرده و از این راه، حقانیت و مقدم بودن علی(ع) را برای مقام خلافت تبیین نموده و از غصب آن به وسیله دیگران سخن گفته است.

موضوع لشکر اسامه و اعزام همه اصحاب به سوی مرزهای کشور اسلامی از سوی پیامبر و اصرار پیامبر بر شرکت همگان در آن، جز امام علی، و دوات و قلم خواستن پیامبر برای نوشتن نامه ای که برای همیشه نانوشته ماند، دلایل دیگری بر اهتمام پیامبر به خلافت و امامت علی بن ابی طالب، دانسته شده است.

رفتار امام علی(ع) با حاکمیت، در دوران غصب خلافت خویش و تلاش وی در تحکیم پایه های دین و پیشگیری از انحراف در آن و آموزش حقایق اسلامی به مردم در این دوران و شیوه های عملی او در خصوص امور حکومتی در دوران حکومتش، و نیاز همه حکومت ها به این آموزه ها و نیز، شرح پاره ای از خطبه ها و نامه های او در امور مختلف، مباحث دیگری هستند که در این اثر به آنها پرداخته شده است.