عنوان کتاب : سنن الامام علی(ع)
پديدآورنده : معهد باقر العلوم
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : نور السجاد
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1380ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 544
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

سنن الامام علی(ع)

کتابی در تبیین سیره عملی امام علی(ع) در امور مختلف زندگی. محققان این اثر ضمن بررسی منابع روایی و تاریخی شیعه و برخی از کتاب های اهل سنت، تمامی روایاتی را که به نوعی بیانگر رفتار مستمر و عمل امام علی(ع) در دوران حیاتش بوده جمع آوری و در قالب فصول و ابواب متعددی تنظیم و در این اثر ارائه داده اند. شیوه کتاب به سبک کتاب های حدیثی است که با ذکر مصادر، اسناد و متن احادیث، مطالب مورد نظر، نقل و نسخه بدل های احتمالی الفاظ موجود در احادیث نیز، در پاورقی آورده شده است. روی هم ۱۲۲۹ حدیث در کتاب نقل شده است.

کتاب در پنج فصل تدوین و فصل نخست، به تبیین شمایل و خصایص امام علی پرداخته و در فصل دوم، به اصول و معارف دینی از قبیل توحید، نبوت، امامت و معاد، و فصل سوم در عبادت، قرآن و ذکر است. فصل چهارم، در اخلاق و آداب امام علی(ع) و چگونگی انجام آنهاست که از زبان روایات و اخبار بیان شده است.

در فصل پایانی، رفتار علی(ع) در خصوص احکام مثل طهارت، نماز، روزہ، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، تولی و تبری، شکار، ازدواج، طلاق و نیز قضاء و شهادات و حدود و قصاص بحث و بررسی شده و روایات مربوط، بیان شده است.