مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : سید المرسلین: دراسة تحلیلیة شاملة للشخصیة و السیرة المحمدیة
پديدآورنده : جعفر هادی
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : مؤسسة النشر الاسلامی
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1422ق
تعداد جلد : 2
تعداد صفحه : 700 + 780
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

سید المرسلین: دراسة تحلیلیة شاملة للشخصیة و السیرة المحمدیة

پژوهشی است در باره سیره و فضایل و مناقب رسول خدا و الگو بودن وی در همه ابعاد و مراحل فردی یک مسلمان.

عنوان کامل کتاب : سید المرسلین: دراسة تحلیلیة شاملة للشخصیة و السیرة المحمدیة فی شتی ابعادها الاجتماعیة و الرسالیة و السیاسیة و العسکریة

پژوهشی است در باره سیره و فضایل و مناقب رسول خدا و الگو بودن وی در همه ابعاد و مراحل فردی یک مسلمان. مؤلف کوشیده است در این اثر، پیامبر اکرم را به عنوان الگویی که باید در جنبه های فردی، اجتماعی و سیاسی به او اقتدا کرد، معرفی نماید، و چنین امری را جز با تحلیل دقیق و همه جانبه شخصیت آن حضرت، ممکن نمی داند.

نویسنده، با توجه به مصادر تاریخی که نوعا تحریف، تصحیف و خلاف واقع هم در آن راه یافته و دستیابی به حقایق سیره نبوی در عین مهم بودن، امر دشواری است، آن را مرهون خردورزی، تلاش فراوان و شناخت همه جائیه معرفی کرده است.

ویژگی کتاب، پرداختن به وقایع مهم زندگی پیامبر(ص) و پاسخ گویی به شبهه هایی است که در باره نبوت پیامبر وجود دارد.

آیات مربوط به پیامبر در آغاز کتاب آورده شده و آن گاه، به تاریخ شبه جزیره عربستان قبل از اسلام، عرب قبل از اسلام، امپراتوری روم و ایران در دوران ظهور اسلام و نیاکان پیامبر(ص) پرداخته شده و سپس زندگی پیامبر، از ولادت، کودکی، جوانی و ازدواج به بحث گذاشته شده است.

فصل های بعدی کتاب در باره نبوت، وحی، دعوت پنهانی و دعوت عمومی پیامبر(ص)، هجرت به حبشه، نسبت های ناروا به پیامبر، حصر اقتصادی و اجتماعی آن حضرت و مقدمات هجرت رسول خدا به مدینه است.

در بخش هایی از کتاب که دوران حضور پیامبر در مدینه را شامل می شود، وقایع مربوط به هر سال به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. اقدام های پیامبر در مدینه، جنگ های پیامبر، ازدواج حضرت زهرا، فعالیت های یهودیان در اطراف مدینه و برخورد با آنها، فتح مکه، مباهله، حجة الوداع، اعلام برائت و تعیین خلیفه، از جمله رخدادهای آن سال هاست.

کتاب، دارای ده فهرست فنی آیات، روایات، اشعار، کسان، قبیله ها، لقب ها، وقایع، مکان ها، مذاهب و ادیان و موضوعات است.