عنوان کتاب : کتاب الله و اهل البیت فی حدیث الثقلین
محل نشر : قم
ناشر : دلیل ما
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1422ق
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 572
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

کتاب الله و اهل البیت فی حدیث الثقلین

عنوان کامل کتاب چنین است: کتاب الله و اهل البیت فی حدیث الثقلین من الصحاح و السنن والمسانید و... من مصادر اهل السنة.

جایگاه و منزلت قرآن و اهل بیت از نگاه حدیث ثقلین، موضوع این اثر است. هدف از نگارش کتاب، بیان اهمیت ویژه و فهم و درک حقیقت این دو است، که پیامبر بر تبلیغ آن اصرار داشته است. نویسندگان این مسئله را با استناد به مجامع و مصادر معتبر و دست اول روایی و تاریخی، تفسیری، رجالی و کلامی شیعه و سنی، جمع آوری کرده اند.

منظور نویسندگان از حدیث ثقلین، همه احادیثی است که در ارتباط با کتاب و عترت از پیامبر روایت شده است؛ اگر چه لفظ ثقلین در آن نباشد. آنان بر این اعتقادند که اهمیت مسئله ثقلین، از تکرار این حدیث از سوی پیامبر در مواضع و مناسبت های مختلف معلوم می شود.

در این کتاب خواننده با نقل های مختلف حدیث ثقلین، با مراد پیامبر و تفسیر این حدیث آشنا می شود. نویسندگان، ابتدا مکان های صدور، زمان و حالت های پیامبر را از زمان صدور حدیث بیان کرده، و آن گاه آن را تحلیل و بررسی کرده اند. در ادامه، اوصاف مشترک قرآن و اهل بیت، وظایف امت اسلامی در قبال این دو، و دستاوردهای پیروی از کتاب و عترت را به بحث گذاشته، و سپس به بررسی این دو موضوع به طور جداگانه پرداخته اند.

سرفصل های کتاب عبارت اند از: ثقلین و مسئولیت، ثقلین و قیامت، اوصاف قرآن، واجبات امت در برابر قرآن، ثمرات پیروی از قرآن، تأکید پیامبر بر تبعیت از قرآن، عترت در تعابیر حدیث، صفات عترت در حدیث ثقلین، تأکید پیامبر بر شأن عترت، وظایف و واجبات امت در برابر عترت در حدیث ثقلین، ثمرات پیروی از عترت در حدیث ثقلین، اوصاف امام علی در حدیث ثقلین، وظایف امت در باره علی(ع)، ثمره پیروی از علی، و احتجاج علی به حدیث ثقلین.