مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : مجموعه مقالات و گفتارها پیرامون حضرت مهدی(عج)
محل نشر : تبریز
ناشر : واحد برگزاری مراسم نیمه شعبان مسجد آیت الله انگجی تبریزی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1413ق
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 312
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

مجموعه مقالات و گفتارها پیرامون حضرت مهدی(عج)

مقاله ها، گفت و گوها و سخنانی پیرامون امام مهدی(عج) و مهدویت

مسجد آیت الله انگجی تبریزی (به کوشش)، چاپ اول؛ تبریز؛ واحد برگزاری مراسم نیمه شعبان مسجد آیت الله انگجی تبریزی؛ ۱۴۱۳ه. مهدویت و کلام؛ فارسی؛ ۳۱۲ س: وزیری

مجموعه حاضر، مقاله ها، گفت و گوها و سخنانی است پیرامون امام مهدی(عج) و مهدویت. نویسندگان این اثر (رضا استادی؛ ابوطالب تجلیل؛ محمد تقی تستری؛ جعفر سبحانی؛ علی غروی علیاری؛ کوچه باغی؛ علی کورانی؛ ناصر مکارم؛ مولانا؛ حسن حسن زاده آملی)، کتاب را به روش تحلیلی و توصیفی پدید آورده اند و در آن به بررسی و اثبات امام زمان(عج) و حکومت جهانی وی پرداخته اند.

در مقاله نخست، نویسنده کتاب شرعیة الشیعه ی میرداماد را بررسی کرده که در آن از جواز و عدم جواز یاد کردن اسم و کنیه امام زمان بحث شده است. در این کتاب، مؤلف با نقل روایاتی، قائل به حرمت نام بردن از امام زمان شده است. مؤلف این مقاله، در ادامه، همین قول را همراه با استدلال های فراوان میرزا حسین نوری در کتاب نجم الثاقب ذکر کرده است.

در مقاله بعدی، به ضرورت وجود امام در هر زمان پرداخته شده و با ذکر روایت هایی، در باره اثبات وجود فعلی امام مهدی(عج) بحث شده است.

مکان امام زمان در کوه «رضوی» یا «ذی طوی» که در دعای ندبه مطرح شده، موضوع مقاله بعدی است که نویسنده، به روایت هایی که دلالت بر حضور امام زمان در این مکان دارد، اشاره کرده است.

امام زمان در احادیث اهل سنت، موضوع مقاله دیگر کتاب است. مقاله بعدی، دلایل اثبات امام مهدی است که در آن با استناد به روایت هایی از اهل بیت به تبیین موضوع مقاله پرداخته است.

در این کتاب، گفت و گویی هم با علی کورانی در باره کتاب وی معجم احادیث الامام المهدی(عج)، انجام گرفته و در مقاله ای، ویژگی های حکومت جهانی امام مهدی(عج) بررسی شده و نویسنده، به پیشرفت علوم و فنون و توسعه اقتصادی و اجتماعی و قضایی در آن عصر پرداخته است.

مقاله بعدی، نجات بشریت در آخرالزمان از سوی امام مهدی(ع) را بررسی کرده و همچنین به مسائلی چون طول عمر و غیبت امام پرداخته است.

ضمیمه کتاب سی «کلمه» در موضوع های گوناگون از جمله مسائل عرفانی است و پایان بخش کتاب، شعری از حسان شاعر معاصر است که در قصیده خود ۷۳ لقب از لقب های امام زمان(عج) را نام برده است.