تاريخ : چهارشنبه 1398/8/22
کد خبر: 69203
کتاب «موسوعة الأحاديث الفقهية عند المذاهب الإسلامية» رونمايی می‌شود

کتاب «موسوعة الأحاديث الفقهية عند المذاهب الإسلامية» رونمايی می‌شود

کتاب «موسوعة الأحاديث الفقهية عند المذاهب الإسلامية» به مناسبت هفته وحدت و همزمان با برگزاری سی و سومين کنفرانس وحدت اسلامی، رونمایی می شود.

حجت‌الاسلامسيد محمدحسن حکيم، دبير گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حديث، گفت:
کتاب «موسوعة الأحادیث الفقهیة عندالمذاهب الإسلامیة» با همکاری و اهتمام پژوهشگاه قرآن و حدیث و شورای برنامه‌ریزی مدارس اهل سنت و مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان‌ماه، در افتتاحیه سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی رونمایی می‌شود.

وی افزود: این موسوعه تلاشی پژوهشی است که با پیش‌فرض قرار دادن تلاش‌های گسترده دانشمندان اسلامی از مذاهب و نحله‌های گوناگون بر حفظ سنت نبی مکرم اسلام(ص) و گسترش آن در میان مسلمین، به بازخوانی و جمع‌آوری حداکثری متون گزارشگر سنت می‌پردازد.

حکیم ادامه داد: این پژوهش جامع به خواست و همکاری شورای برنامه‌ریزی مدارس اهل سنت در گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث در دست انجام است. از این کتاب تاکنون «کتاب الطهارة» در ۳ جلد به چاپ رسیده است.

وی تصریح کرد: در ضمن انجام این پژوهش جامع، عالمان مذاهب فقهی از کشور‌های مختلف اسلامی مانند مصر، تونس، لبنان، عمان و... با فرایند پژوهشی این موسوعه آشنا شده و به ارزیابی علمی آن اهتمام ورزیده‌اند.

دبیر گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث با اشاره به انعکاس اخبار این ارزیابی‌ها پیش از انتشار کتاب در ایران و دیگر کشور‌های اسلامی، مصاحبه احمد کریمه، استاد دانشگاه الازهر، با روزنامه رأی الیوم را یکی از نمود‌های این انعکاس اخبار دانست. احمد کریمه در مصاحبه با روزنامه رای الیوم گفته بود: «موسوعة الأحادیث الفقهیة عند المذاهب الاسلامیة» نمادی جدی از تلاش شیعیان ایران در تحقق همگرایی مذاهب و وحدت امت اسلامی است.

یادآور می‌شود، کتاب «موسوعه الأحادیث الفقهیة عندالمذاهب الإسلامیة» در بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی به عنوان کتاب برگزیده حوزه دین معرفی شده است و قرار است در کنفرانس وحدت رونمایی شود.

کتاب موسوعة الاحادیث الفقهیه عند المذاهب الاسلامیة، تألیف حجة الاسلام والمسلمین سید محمدکاظم طباطبایی، با همکاری حجة الاسلام والمسلمین سید محمدحسن حکیم، و حاصل تلاش پژوهشی گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث پژوهشگاه قرآن و حدیث است که توسط شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت ایران به چاپ رسیده است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایرنا :