تاريخ : دوشنبه 1398/9/11
کد خبر: 69270
تألیف ۶۰ کتاب در دانشگاه قرآن و حدیث / برگزاری مراسم بیستمین سال تأسیس

تألیف ۶۰ کتاب در دانشگاه قرآن و حدیث / برگزاری مراسم بیستمین سال تأسیس

تاکنون ۲۵۰۰ پایان‌نامه و ۶۰ کتاب در طول ۲۰ سال از سوی محققان، دانشجویان و استادان تدوین و تألیف شده است.
مراسم بیستمین سال تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث، ۲۷ آذرماه در موسسه دارالحدیث در قم برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا؛هادی حجت، مسئول کمیته برگزاری بیستمین سال تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث،  ۱۰ آذرماه در نشستی خبری به مناسبت بیستمین سال تأسیس دانشگاه قرآن و حدیث، با بیان اینکه دانشگاه علاوه بر قم در مشهد، شهر ری و اصفهان هم شعبه ایجاد کرده است، گفت:
بعد از انقلاب، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث به همت آیت‌الله ری شهری تأسیس شد که شامل پژوهشگاه و دانشگاه قرآن و حدیث است.

حجت با بیان اینکه صدها کتاب در چند دهه بعد از انقلاب از سوی این پژوهشگاه نوشته و به برخی زبان‌ها ترجمه شده است، اظهار کرد:
وظیفه ما ابلاغ پیام اهل بیت به مردم در اقصی نقاط عالم است، زیرا به تعبیر امام رضا(ع) اگر این تبلیغ صورت بگیرد و امر ما احیاء شود، مردم جذب محاسن کلام ما خواهند شد.

حجت با اشاره به رشته‌های مصوب شده در دانشگاه قرآن و حدیث اظهار کرد:
از ابتدا تاکنون ۹ رشته در مقطع کارشناسی، ۷ رشته در مقطع دکتری و ۱۹ رشته در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه اجرا شده است.

وی افزود: به منظور گسترش موضوعات حدیثی در مجامع علمی، رشته و میان رشته‌هایی طراحی شده است که از جمله می‌توان به علوم حدیث، علوم و معارف قرآن، کلام اسلامی، تبلیغ در حج و زیارت در مقطع کارشناسی و نیز علوم حدیث با گرایش کلام و عقائد، اخلاق، تفسیر روایی، عرفان اسلامی و اقتصاد اسلامی و اسلام و روان شناسی اجتماعی، گرایش تفسیر اجتماعی، تصحیح متون قرآن و حدیث و روان شناسی مثبت‌گرا در مقطع ارشد و رشته‌هایی چون علوم و معارف نهج‌البلاغه و کلام امامیه در مقطع دکتری اشاره کرد.

حجت با بیان اینکه این دانشگاه امروز به قطب قرآن و حدیث تبدیل شده است، اضافه کرد:
تدوین برخی متون امروز بر عهده این دانشگاه گذاشته شده که از جمله هشت جلد کتاب با سفارش وزارت علوم نوشته شده است.

معاون آموزش دانشگاه قرآن و حدیث با اشاره به برنامه‌های گرامیداشت بیستمین سال تأسیس دانشگاه اظهار کرد:
این مراسم ۲۷ آذرماه؛ سالروز وحدت حوزه و دانشگاه از ساعت ۹:۳۰ در موسسه دارالحدیث برگزار می‌شود.

حجت ادامه داد: در این مراسم، رئیس دانشگاه سخنرانی می‌کند و تعدادی از فارغ‌التحصیلان ممتاز هم سخنرانی خواهند داشت. همچنین معاونان اسبق دانشگاه هم به ایراد سخن خواهند پرداخت و نمایشگاهی از دستاوردها هم در کنار همایش ایجاد خواهد شد. همچنین از هشت جلد آثار تولید شده دانشگاهی به سفارش وزارت علوم، رونمایی خواهد شد.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین احمد غلامعلی ، معاون آموزش و پژوهش دانشگاه قرآن و حدیث گفت:

از ابتدای تأسیس تاکنون ۲۵۰۰ پایان‌نامه و ۶۰ کتاب در طول ۲۰ سال از سوی محققان، دانشجویان و استادان دانشگاه قرآن و حدیث تدوین و تألیف شده است.

معاون آموزش و پژوهش دانشگاه قرآن و حدیث، با بیان اینکه دانشگاه در طول ۲۰ سال ۸ هزار دانشجو را با قرآن و حدیث آشنا کرده که ۵۵۰۰ نفر تاکنون فارغ‌التحصیل شده و حدود سه هزار نفر هم مشغول تحصیل هستند، گفت :

تعداد دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته ارشد ۲۴۰۰ و در دکتری ۹۲ نفر هستند؛ این افرد  پایان‌نامه‌ها و رساله‌هایی نوشته‌اند که ۲۵۰۰ پایان‌نامه حاصل فعالیت علمی آنان است.

غلامعلی بیان کرد: مجله علوم حدیث، علمی پژوهشی است و تاکنون ۹۳ شماره آن نشر یافته و مجله دیگر ما هم حدیث و اندیشه است که  علمی ترویجی است و ۱۴ سال متناوب در حال نشر است.

وی اظهار کرد: مجله کتاب و سنت هم به صورت علمی تخصصی است و هشت شماره آن نشر یافته و ۵ شماره آن در دست نشر است.

معاون آموزش و پژوهش دانشگاه قرآن و حدیث بیان کرد: تاکنون ۳۴ کتاب منتشر شده که ۱۳ کتاب با سمت مشترک و ۲۲ کتاب با مرکز هماهنگی و توسعه و پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در حال نشر است.

وی اظهار کرد: بسیاری از این کتب پیش از تأسیس دانشکده کتب عربی خاص برای قشری از حوزویان بود، ولی امروزه متون ارزشمند علوم حدیثی با روش‌های جدید داریم که برخی به عربی، اردو و انگلیسی ترجمه شده است.

معاون دانشگاه  قرآن و حدیث با بیان اینکه دانشگاه ۳۳ عضو هیئت علمی دارد، اظهار کرد: در طول ۲۰ سال از بیش از ۳۷۰ استاد برای تدریس دروس مختلف دعوت شد که برخی اساتید صاحب‌نام مانند رضایی اصفهانی، خسروپناه، مجید معارف و فقهی‌زاده هستند.

وی افزود: بیش از ۳۰ جلد کتاب هم در بخش الکترونیکی منتشر کرده‌ایم که برخی در قالب درس گفتار و درس نوشتار است و در مجموع بیش از ۶۰ جلد کتاب در زمینه قرآن، حدیث، فقه و حقوق و روان‌شناسی منتشر شده که جزء افتخارات دانشگاه محسوب می‌شود.

غلامعلی همچنین با اشاره به مراسم بیستمین سال تأسیس دانشگاه گفت: مراسمی در روز ۲۷ آذرماه با حضو آیات اعرافی و ری شهری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت بخش بین‌الملل با بیان اینکه بیش از ۲۰ جلد کتاب در این بخش منتشر شده است، تصریح کرد: برخی استادان ما با دانشگاه‌های خارج از کشور مرتبط هستند و دوره‌های کوتاه مدت آموزشی هم برگزار شده است.

غلامعلی افزود: در دوره‌های کوتاه مدت ما هم بیش از ده هزار نفر با فعالیت‌های حدیثی آشنا شده‌اند که از جمله پزشکانی هستند که به این عرصه علاقه‌مند بوده‌اند.

وی همچنین با اشاره به ایام ولادت حضرت عبدالعظیم(ع) بیان کرد: امام رضا(ع) به ایشان فرمودند که سلام مرا به شیعیان برسایند و آنان را به چند چیز دعوت کنید؛ صداقت، ترک جدال در بحث‌های بیهوده، سکوت، دیدن کردن از همدیگر و هر قدر این کارها انجام شود، سبب نزدیکی آنان به من خواهد بود.

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :