مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : مهدی عجل الله فرجه و مسئله رجعت
پديدآورنده : سید ابوالحسن مولانا
محل نشر : تبریز
ناشر : نور ولایت
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1375 ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 140
قطع : رقعی
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

مهدی عجل الله فرجه و مسئله رجعت

پژوهشی است در باره رجعت و حوادث اخرالزمان که به شیوه روایی و کلامی تدوین شده است.

پژوهشی است در باره رجعت و حوادث اخرالزمان که به شیوه روایی و کلامی تدوین شده است. رجعت که از باورها و عقاید ویژه امامیه و برگرفته از روایات و سخنان اهل بیت است، از مباحث چالش برانگیز میان شیعه و اهل سنت است. متکلمان شیعی تا کنون کتاب های متعددی در این زمینه به نگارش در آورده و از آن دفاع کرده اند. این موضوع از آنجایی که با مباحث امام مهدی(ع) رابطه نزدیک دارد همراه با همان مباحث هم مورد بررسی قرار می گیرد.

نویسنده این کتاب نیز، همانند پیشینیان در مقام تبیین معنا و ابعاد رجعت، با اشاره به مفهوم آن و بازگشت دوباره برخی از انسانها به دنیا، پیش از برپایی قیامت، به طرح این مسئله در نزد علمای بزرگ امامیه چون شیخ مفید، شیخ طوسی، سید مرتضی سید بن طاووس و علامه مجلسی پرداخته است.

وی، آن گاه امکان وقوع رجعت را از نظر چهار منبع دینی قرآن، سنت، عقل و اجماع، بر رسیده و نتیجه گرفته است که در اخرالزمان، گروه هایی از انسان ها به دنیا بر می گردند و برخی از آنها یاران مهدی(عج) خواهند بود. وی همچنین به شبهه هایی که در این باره وجود دارد، پاسخ داده است.

بخش دیگر کتاب، پنجاه روایت از امامان معصوم در باره نشانه های اخرالزمان است. پایان بخش کتاب، تشریح و تبیین ابعاد حدیث معروف افضل اعمال امتی انتظار الفرج» است.