تاريخ : چهارشنبه 1399/4/4
کد خبر: 69903
چهارمین جشنواره «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها» آغاز به کار کرد

چهارمین جشنواره «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها» آغاز به کار کرد

همزمان با نخستین روز از ایام دهه کرامت، به همت نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم، طی مراسمی چهارمین جشنواره «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها» کار خود را آغاز کرد.

به گزارش آستان‌نیوز،حجت‌الاسلام والمسلمین علی راد، مسئول نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی  در قم، دراین مراسم  با اشاره به آغاز به کارچهارمین جشنواره علمی فرهنگی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»، گفت:

این همایش همزمان با آغازین روز از ایامدهه کرامتبا پیام آیت‌الله العظمی جوادی آملی با تفسیرحدیث «سلسله الذهب»آغاز شده است.
وی با تشکر از نهادهای همکار در این جشنواره افزود:

امام رضا(ع)از شخصیتهای ممتاز تاریخ اسلام و مذهب شیعه است. اگر تاریخ اندیشه و تفکر شیعی را به اعصار مختلفی تقسیم کنیم قطعا یکی از این اعصار، عصر رضا(ع) و ابناء الرضا(ع) است.
وی یادآور شد: در عصر امام رضا(ع) اتفاقی رخ داد که این مساله در اعصار دیگر بنا به شرایط خاص، کمرنگ بود. ایشان به صراحت به شایستگی خویش به هدایت جامعه تصریح کردند و بر این مدعی پای فشردند و با مخالفان و علمای سایر ادیان به گفتگو پرداختند. ایشان ادعای شیعه را در مقایسه با سایر مذاهب به اثبات رساندند. به نحوی که پیروان مذاهب و ادیان دیگر به این امامت علمی و فرهنگی از سوی حضرت معترف شدند. شخصیت های سیاسی آن زمان نیز به این نکته تصریح کردند که امام رضا(ع) شخص اول جهان اسلام در آن دوران بود.
این مقام مسئول گفت: امام رضا(ع) افزون بر قداست شخصیت و طهارت نسل و نسب وانتساب به پیامبر خدا(ص) به عنوان یکی از شخصیت‌های ممتاز علوی، نزد عامه و اهل سنت، از ویژگی خاصی برخوردار است که همان علم ایشان است.
حجت الاسلام راد ادامه داد: بزرگان اهل سنت تصریح کردند که امام رضا(ع) اعلم و افضل عالمان عصر خویش است. بزرگان اهل سنت در آن زمان از ایشان طلب حدیث می‌کردند و این نکته نشان می‌دهد که ایشان در آن دوران بر قله علم و معرفت نشسته‌اند.
وی همچنین تصریح کرد: امام رضا(ع) در احادیث شیعی با یک لقب خاص معرفی می‌شوند که همان عالم آل محمد(ص) است.
مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) گفت: این امام همام در حدیثی می فرمایند:«خداوند رحمت کند، کسی را که امر ما را احیا کند. امر ما با تعلیم و اشاعه معارف ما محقق احیا می‌شود». همچنین حضرت به یک راهبرد اشاره می‌فرمایند که اگر مردم محاسن و زیبایی کلام ما را دریافت کنند قطعا از ما تبعیت می‌کنند.
وی یادآورشد: یکی از موانع جدی بنی عباس، علم حضرت رضا(ع) است. مامون سعی داشت که هیمنه علمی امام رضا(ع) را به هر شکلی از جمله بامناظرات مختلف بشکند.

نقش حضور امام رضا(ع) در تاریخ و تمدت ایران
وی تاریخ ایران را به دو بخش پیش و پس از حضور امام رضا(ع) در این کشور، تقسیم کرد و گفت: حضور ایشان در تاریخ و تمدن ایران نقش مهم و اساسی داشتند. این حضور، نقطه تقریب مذاهب اسلامی و حلقه وصل شیعیان و همچنین عامل پیدایش یک جغرافیا و محور جدید در جهان تشیع بود. عالمان اهل سنت بنا به حضور اهل سنت در دشت طوس از طریق امام رضا(ع) با مکتب تشیع آشنایی بیشتری پیدا کردند.
به گفته این مقام مسئول، ما شیعیان و ایرانیان، مدیون امام رضا(ع) هستیم و خواهیم بود و بایسته است که نسبت به این شخصیت برجسته جهان اسلام، جهان تشیع و ادیان ابراهیمی نگاه ویژه ای داشته باشیم.
وی افزود: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با تاسیس جشنواره علمی فرهنگی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه ها و کارکردها» در زمینه تبیین معارف رضوی گام برداشته است. یکی از دلایل اعتبار کشور ما در جهان اسلام به برکت شخصیت ممتاز امام رضا(ع) است و باید به همین دلیل کارهای جدی در این زمینه انجام دهیم.
وی عنوان کرد: واکاوی عرصه‌های مغفول در تاریخ، سیره و فرهنگ امام رضا(ع)،تقویت گفتمان سیره‌پژوهی اجتهادی و روش‌مند میان حوزویان و دانشگاهیان، ایجاد بستر لازم برای توسعه مطالعات میان رشته‌ای در محور حدیث و سیره رضوی، رصد، پایش و معرفی ایده‌های نو در سیره پژوهی امام رضا(ع) و... از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :