تاريخ : یکشنبه 1400/1/8
کد خبر: 71070
بهار واقعی عالم با ظهور منجی(عج) محقق می‌شود

بهار واقعی عالم با ظهور منجی(عج) محقق می‌شود

آیت‌الله تحریری با اشاره به تحولات پس از ظهور امام عصر(عج)، بیان کرد: بهار واقعی عالم در پی ظهور امام زمان(عج) خواهد بود، چون انبیا و اولیا ظهوری داشتند و دشمنان ندای حق آنها را پوشاندند، اما در بهار، فعالیت‌ها روشن و شکوفا می‌شود و ثمره می‌دهد. از این ‌رو ثمردهی عالم برای همه بشریت، زمان ظهور است.

آیت‌الله محمدباقر تحریری، تولیت مدرسه علمیه مروی، در گفت‌وگو با ایکنا، به مسئلهظهورامام عصر(عج) و تحولات جامعه در دوران پساظهور اشاره کرد و گفت: شعبان ماهی است که در آن نوید پیروزی جبهه حق بر باطل داده شده و با تولد یگانه منجی عالم بشریت به ما نوید می‌دهد که جهان بشریت در حال مردن است تا وقتی که این حیات‌بخش از جانب حیات‌دهنده اصلی، خداوند، پیدا شود و به مردگی پایان بدهد.

وی تصریح کرد: لذا در زیارت امام زمان(عج) می‌خوانیم:«السَّلَامُ عَلَى رَبِيعِ الْأَنَامِ وَ نَضْرَةِ الْأَيَّام»، یعنی بهار واقعی عالم با ظهور امام زمان(عج) آغاز خواهد شد، چون انبیا و اولیا همه آمدند و ظهوری داشتند، اما دشمنان ندای حق آنها را پوشاندند، هرچند این ندا نابود نشده است، بلکه مانند زمستان است که در این فصل گیاهان نابود نمی‌شوند و در خواب زمستانی‌اند و فعالیت خموش و خمودی دارند، اما بهار که می‌آید آن فعالیت‌ها روشن و شکوفا می‌شود و ثمره دارد. از این ‌رو ثمردهی عالم برای همه بشریت، زمان ظهور است.

تعالیم انبیا(ع) و اولیا پیش از ظهور محقق می‌شود

تحریری افزود: از این جهت انبیا(ع)، نبی اکرم(ص) و ائمه(ع) ما را نوید دادند که تعالیم آنها زنده‌کننده است، اما طواغیت نمی‌گذارند و خدا می‌خواهد که زندگی حقیقی در پرتو تحقق دین و اظهار عبودیت به ندای حیات‌بخش امام زمان(عج)، قبل از قیامت، در این عالم محقق شود. لذا همواره ما را منتظر قرار دادند و باید خود را آماده کنیم و در مسیر شنیدن ندای حق آن حضرت(عج) قرار گیریم.

این استاد برجسته اخلاق تصریح کرد: البته وقتی که بهار می‌آید، هم شکوفه می‌زند و هم خار و خاشاک به وجود می‌آید و برای اینکه این شکوفه‌ها درست ثمر دهد، باغبان باید این خارها را کنار بزند و زمان ظهور حضرت(عج)، زمان زدودن خار و خاشاک‌های اصلی است؛ آنهایی که در طول قرن‌ها این ندا را نشنیدند و گوش خود را گرفتند و ندیدند که چه کسانی در پرتو تعالیم انبیا(ع)، نبی اکرم(ص) و ائمه(ع) پرورش یافتند، خار و خاشاک محسوب می‌شوند.

تحریری با اشاره به انقلاب اسلامی ایران، بیان کرد: شما توجه کنید که این انقلاب چه کسانی را پرورش داد و چه شهدا و دسته‌گل‌هایی را شکوفا کرد. انقلاب اسلامی و نهضت امام زمان(عج) اینطور است و همانطور که در انقلاب ما کسانی که خار و خاشاک بودند و هستند و مردم به آنها اعتنایی نمی‌کنند، بلکه به ثمرها و خون شهدا توجه می‌کنند، در زمان امام عصر(عج) نیز اینطور است.

وی تصریح کرد: لذا با قرار گرفتن در ماه شعبان و توجه به تولد این یگانه منجی، باید ببینیم که آیا ما حالت انتظار داریم یا خیر. درباره شکوفا شدن وجودمان باید تجدید نظر کنیم تا در این بهار بتوانیم تکلیف خود را ادا کنیم. همچنین ممکن است فردا این بهار از راه برسد، چون معلوم نیست و وقتی را برای آن معین نکرده‌اند. البته تحولاتی که رخ داده، خیلی انسان را بیدار می‌کند. برای نمونه ویروسی به نام کرونا می‌آید و تحولات زیادی پیدا می‌کند و تبدیل به ویروس انگلیسی و سپس تبدیل به ویروس برزیلی می‌شود. اینها نشان می‌دهد که تحول سریع است؛ چه در مصیبت‌ها و در امور ناگوار و چه در امور خوب.

تحریری بیان کرد: ما چه زمانی می‌توانستیم تصور کنیم که در جوانان تحول ایجاد شود و اینگونه شهید شوند؟ چه بسا قبل از شهادت، مؤمنین به برخی از جوانان اعتنا نمی‌کردند و می‌گفتند چه کارهای بدی می‌کنند، اما یک‌مرتبه ندایی آمد و او را متحول کرد و مدافع حرم شد. چقدر این تحولات ایجاد و پشت دشمنان شکسته شد. بنابراین ایام تولد امام زمان(عج) نیز باید این حال و هوا را برای ما ایجاد کند.

نیمه‌شعبان فرصتی برای تجدید عهد با امام عصر(عج)

وی ادامه داد: شب میلاد امام عصر(عج) اعمال متعددی دارد و اگر موفق شدیم، انجام دهیم و اگر نه دعاهایش را بخوانیم و این زمینه‌ای است که با مولا تجدید عهد کنیم. البته این ارتباط فقط در شب تولد آن حضرت(عج) نیست و در ایام دیگر نیز باید باشد تا این ارتباط ولایی را با مقام عظمای ولایت امام عصر(عج) برقرار کنیم. برای امت و کسانی که موجب تحول و این انقلاب شدند و این انقلاب را به پا کردند، یعنی امام و شهدا، دعا کنیم و از ندای ملکوتی امام خمینی قدردانی کنیم و نداهای امام زمانی رهبر انقلاب را با جان و دل بشنویم که هر وقت در هر جایی سخن گفته‌اند، ما را برای ظهور حضرت(عج) آماده کرده‌اند و این نشانه حقانیت این رهبران است که به خودشان دعوت نمی‌کنند، بلکه به خدا و اولیای الهی دعوت می‌کنند و به ما می‌گویند که این دین ماندگار است. دشمنان هم هر نقشه‌ای بریزند، آبروی خود را می‌برند و این باعث امتحان ماست که در این راستا قوت پیدا کنیم و خدا نیز ما را تا حالا تقویت کرده و وعده داده که اگر او را یاری کنیم، او نیز ما را یاری خواهد کرد.

تحریری در پایان بیان کرد: ما نشانه‌های این نصرت را می‌بینیم که در دوران شیوع این ویروس منحوس، دانشمندان ما شکوفا شدند و همه اینها در پرتو نورانیت انقلاب و مکتب اهل بیت(ع) بوده است که باید به این مبانی محکم توجه کنیم تا عنایت الهی و رحمت خاص خدا در ماه‌های شعبان و رمضان شامل حال ما شود.

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :