تاريخ : شنبه 1400/2/11
کد خبر: 71130
جای خالی تفسیر حتی یک آیه در لیالی قدر

جای خالی تفسیر حتی یک آیه در لیالی قدر

مفسر قرآن کریم ضمن انتقاد از قرار نگرفتن تفسیر قرآن در برنامه‌های شب قدر در کنار قرائت دعای جوشن کبیر، گفت: با اینکه قرآن در شب قدر نازل شده اما در برنامه‌های این شب کمتر به قرآن پرداخته می‌شود.

قسمت چهارم درس‌گفتار حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، معلم نام‌آشنای قرآن با موضوع ویژه لیالی پرفضیلت قدر ، در ادامه آمده است.

«یکی از مواردی که نشان می‌دهد، هنوز ما فهم قرآن نداریم، همین شیوه اجرای مراسم شب‌های قدر است. شب‌های قدر در همه مساجد، تلاوت قرآن و قرائت دعای جوشن کبیر هست، که همه این موارد خوب است، اما آیا تفسیر قرآن نیز بیان می‌شود؟

قرآن کریم، شب قدر نازل شد، آنجا که می‌فرماید:«إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَيْلَةِ الْقَدْرِ»، با این وجود، قرآن در شبی که به خودش اختصاص دارد، نیز سهمی ندارد. موضوعات مراسم را باید همراه هیئت امنای مساجد، ائمه جماعات و همه دست‌اندرکاران فرهنگی و دینی تقسیم و سهم تفسیر قرآن را در این شب‌ها مشخص کرد.

به طور کلی، از سوی وزارت ارشاد برای بحث فرهنگ هزینه می‌شود که این خیلی خوب است، چرا که فرهنگ نیاز به هزینه دارد، اما چقدر از این بودجه، سهم قرآن است؟ این را مقایسه کنیم با بودجه سایر برنامه‌ها!

در مباحث قرآنی برخی مشغول به علوم قرآنی مانند «ناسخ»، «منسوخ»، «محکم»، «متشابه»، «فسخ»، «نسخ» و ... هستند، پرداختن به اینها مانند کسانی هستند که صرفاً لباس شنا می‌پوشند، اما دور استخر می‌چرخند و داخل آب نمی‌روند. کسی هست که دکترای علوم قرآنی دارد، اما نمی‌تواند تفسیر بگوید، البته برخی فقط برای مدرک به دنبال تحصیل می‌روند که این خطرناک است.

مردم از منبری‌ها بخواهند که دو یا سه آیه مربوط به زندگی یا اخلاق را تفسیر کنند، بعد به سایر برنامه‌های مراسم بپردازند. غرض ما نفی باقی برنامه‌ها نیست، چرا که هر برنامه یک سهم دارد.

قرآن به پیامبر اکرم(ص) می‌گوید: اگر می‌خواهید، سخنرانی کنید، بر اساس قرآن باشد،«لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ»یعنی بیان کن آنچه نازل شده است.

قرآن را باید جدی بگیریم. الحمدلله در مساجد رسم شده تا بین دو نماز، یک صفحه قرآن بخوانند، اما باید یک آیه را هم تفسیر کنند.»

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :
  • جای خالی تفسیر حتی یک آیه در لیالی قدر (دانلود)