تاريخ : شنبه 1400/4/12
کد خبر: 71372

خطبه توحیدیه با دستخط منسوب به امام رضا(ع) منتشر شد + لینک دریافت

نسخه منحصر به فرد از خطبه توحیدیه با دستخط منسوب به امام رضا علیه السلام به همراه ترجمه و شرح محمد شجاعی در ۴۳ صفحه توسط انتشارات قرآنیوم منتشر شده است.

خطبه توحیدیهامام رضا علیه‌السلامبرای نخستین بار با دستخط منسوب به ایشان توسط حمید رابعی بازآفرینی و پس از انتشار به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا شد.
رسم‌الخط منسوب به امام رضا علیه‌السلام در این نسخه از روی قرآن شماره ۱۵۸۶ منسوب به آن حضرت استخراج شده است.
مأمون عباسى چون بر خراسان استیلاء یافت، در سال ۱۹۸ هجرى برادرش امین نیز فوت کرد و در سال ۲۰۰ هجرى قمری حضرت رضا علیه‌السلام را به خراسان آورد. در سال۲۰۱ هجرى، با اصرار تام و الزام شدید، آن حضرت را به ولایتعهدى منصوب و تعیین کرد. ظاهراً این جریان در ماه رمضان واقع شد و چون وفات آن حضرت در ماه صفر ۲۰۳ بوده است، حدود یکسال و نیم منصب خلافتعهدى آن حضرت استمرار پیدا کرده است.
انشای خطبه شریف توحیدیه در مجلس مأمون قبل از موضوع ولایتعهدى و در اوایل سال ۲۰۱ هجرى صورت گرفته است.

براى اثبات مقام امامت و خلافت الهى آن حضرت، با در دسترس داشتن این خطبه شریف، حاجتى به نصوص دیگر و ذکر ادلّه نقلى یا عقلى یا شواهد دیگر نیست. بیان این حقائق و معارف الهى و تحقیق این لطائف عرفان و دقائق لاهوتى، آن هم بدون سابقه فکرى و به نحو ارتجال، از عهده هر عارف و متکلّم و فیلسوف و محقّق و فقیهى بیرون و از استطاعت بشر خارج است، مگر آن که با وحى و الهام غیبى مرتبط باشد. افتخار هر عارف متفکّرى آن که بتواند حقایق و لطایف این خطبه را آن طورى که واقعیت دارد بفهمد.

علاقه‌مندان می‌توانند نسخه PDF متن، ترجمه و شرح خطبه توحیدیه را از طریق سایت انتشارات قرآنیوم از لینک زیر دریافت کنند.

» لینک دریافت

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :