تاريخ : چهارشنبه 1400/6/3
کد خبر: 71477

جلد هفدهم دایرةالمعارف قرآن کریم منتشر شد

جلد هفدهم دایرةالمعارف قرآن کریم در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تألیف و به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

جلد هفدهم دایرةالمعارف قرآن کریم در ۵۹۲ صفحه در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تألیف و به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

«دایرةالمعارف قرآن کریم» نخستین و جامع‌ترین دایرة‌المعارف قرآنی در جهان اسلام است و یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های قرآنی در حال انجام در سطح کشور است.

بیش از ۲۰ سال است که پروژه دایرة‌المعارف قرآن کریم شروع شده و تاکنون ۱۷ جلد از این پروژه منتشر شده است؛ این کار با معیارها، استانداردها و معیارهای شناخته شده دایرة‌المعارفی در کشور، در حال تدوین است که بر اساس حروف الفبا انجام شده و به زبان فارسی است.

جلد ۱۷ این دایرة‌المعارف از حرف «ص» شروع شده و تا حرف «ط» ادامه دارد؛ بخشی از این مداخل که در جلد ۱۷ دایرة‌المعارف قرآن کریم استفاده شده، اعم از صادق(از اسما و صفات الهی)، صالحان، صبر، صحابه، صلح، صدیقین، صلح، صلوات و... مهمترین مداخلی هستند که در این جلد وجود دارد و جلد مذکور مشتمل بر۶۷  مدخل اصلی و مقاله است.

هدف اصلی این دایرة‌المعارف، ارائه و آسان یاب کردن اطلاعات ناب و اصیل در قلمرو معارف، اعلام و علوم قرآنی است؛ به گونه‌ای که اهل تحقیق را به مثابهِ منبعی مادر و ماندگار از منابع فرعی بی‌نیاز کند. در جنب این هدف، غرض عمومی تدوین دایرة‌المعارف حاضر این است که مخاطبان دانش پژوه در حد مطالعات پایه اسلامی نیز بتوانند از پژوهش های استوار و اصیل قرآنی بهره گیرند.

نثر این کتاب به‌صورت دایرة‌المعارفی و معیار است و تلاش شده که مقالات ویژگی جامعیت را داشته باشد و مشتمل بر منابع دسته اول و معتبر بوده و در عین حال، مختصر باشد.

دایرة‌المعارف قرآن کریم حدود ۳ هزار موضوع اعم از معارف، مفاهیم و اعلام قرآن را در بر دارد؛ این اعلام شامل اعلام مصور و اعلام غیر مصور بوده و در بخش‌های فلسفه و کلام، عرفان و اخلاق، ادیان، فقه و حقوق، اعلام و تاریخ، معارف، مفاهیم و علوم قرآنی در حال انجام است.

مهمترین ویژگی‌های دایرة‌المعارف قرآن کریم شامل نگاه جامع به هر یک از موضوعات و انعکاس همه دیدگاه‌های علمی، استوارى بر پايه نظام الفبايى در چينش مدخل‌ها، استفاده از منابع اصيل و متقن و دست اول، ارائه همه آراء و دیدگاه‌های مهم و مبنایی در موضوعات قرآنی، برخوردارى از نظام ارجاع درون مقاله‌اى و برون مقاله‌اى، بهره‌ورى از نثر معياری در مقالات و اثر برگزیده در موارد متعدد در مجامع علمی و پژوهشی است.

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :