تاريخ : چهارشنبه 1400/6/3
کد خبر: 71478

دومین جلد از کتاب عیون اخبارالرضا(ع) منتشر شد

به همت گروه حدیث‌پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، دومین جلد از کتاب «عیون اخبارالرضا(ع)» منتشر شد.

از میان مواریث گرانسنگی که در آن به معارفامام رضا(ع)پرداخته شده، می‌توان به جرأت کتاب شریفعیون اخبار الرضا(ع)را که حاصل تلاش علمی «شیخ صدوق» است، سرآمد این کتب و رسالات درباره میراث عظیم امام هشتم(ع) دانست.

کتاب عیون اخبار الرضا(ع) اثر فاخر شیخ صدوق و گلچینی از احادیث امام علی بن موسی الرضا(ع) در ۶۹ باب با عناوین و موضوعات مستقل است. مؤلف تمام روایات را با سند کامل ارائه کرده است که ۲۳ روایت آن حدیث قدسی به شمار می‌آید، سند ۳۰۰ روایت به پیامبر اکرم(ص)، یک روایت به فاطمه زهرا(س) و سایر روایات به دیگر امامان معصوم(ع) منتهی می‌شود. همچنین ۸۰ روایت نیز از زبان غیر معصومان همچون نجمه خاتون، مادر ارجمند امام رضا(ع) و.... گفته شده است.

علت نگارش کتاب عیون اخبار الرضا(ع) بنابر گفته‌های شیخ صدوق که در مقدمه کتاب عیون اخبار الرضا(ع) آمده، اینگونه بیان شده است: «زمانی که صاحب بن عبّاد وزیر وقت دفاع شیعی آن دوران در مدح و ستایش علی بن موسی الرضا(ع) اشعاری را می‌سراید و آن را به او هدیه می‌دهد، وی نیز کتاب عیون اخبار الرضا(ع) را به پاس زحمات صاحب بن عباد نگاشته، به او اهدا می‌کند. شیخ صدوق می‌نویسد هدیه‌ای بهتر از این کتاب که از معارف بیکران امام رضا(ع) تألیف شده، نیافته تا در پاسخ دو قصیدۀ ابن عباد بفرستم».

اعراب کامل روایات، شماره تسلسل، استخراج روایات و احادیث و استفاده از نسخه پدر شیخ بهایی را نیز می‌توان برخی از ویژگی‌های این اثر نام برد.

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :