محمد بن ابراهيم نعمانى()

ولادت‏

ابو عبد الله، محمد بن ابراهيم بن جعفر كاتب نعمانى مشهور به ابن زينب از راويان بزرگ شيعه در اوايل قرن چهارم هجرى به شمار مى‏آيد.

مقام علمى‏

وى علاوه بر اين كه نويسنده‏اى خوش نظر و داراى قدرت استنباط بوده، از اطلاعات وسيعى درباره رجال و احاديث برخوردار بوده است.

او از شاگردان بزرگ ثقة الاسلام كلينى به شمار مى‏آيد و بيشتر معلومات خود را از ايشان فرا گرفته است.

همچنين كاتب و نويسنده او نيز به شمار مى‏آمد و به همين خاطر از شهرت، احترام و اعتبار خاصى در نزد علماء و فقهاى شيعه بهره‏مند شده است.

سفر به شيراز

نعمانى كه براى شنيدن احاديث از يك راوى معتبر به شهرهاى مختلفى سفر مى‏كرد در سال ۳۱۳ هجرى به شيراز رفت تا از عالم بزرگوار، ابو القاسم موسى بن محمد اشعرى نوه سعد بن عبد الله قمى بدون واسطه روايت بشنود و راوى روايات او باشد.

سفر به بغداد

در سال ۳۲۷ هجرى به بغداد سفر كرد تا از ستارگان درخشان روات شيعه در آن شهر نيز بهره‏مند گردد.

در بغداد از بزرگانى مانند: احمد بن محمد بن سعيد بن عقده كوفى و محمد بن همام بن سهيل روايت شنيد.

سفر به شام‏

وى در سال ۳۳۳ به اردن سفر كرد تا از محمد بن عبد الله بن معمر طبرانى و ابو الحارث عبد الله بن عبد الملك بن سهل طبرانى روايت بشنود.

پس از آن به سوى شهر دمشق رفت و در آنجا از محمد بن عثمان بن علاّن دهنى بغدادى روايت شنيد.

در حلب‏

وى بعد از آن، به سوى شهر حلب رفت. مردم و علماى شهر بسيار از او استقبال كردند و از او خواستند در آن شهر بماند تا از نور وجودش، كه مملو از روايات اهل بيت عصمت و طهارت بود، بهره ببرند. او نيز پذيرفت و تا آخر عمر در آن شهر ماند و همانند شمعى درخشيد و به ديگران روشنى بخشيد.

كتاب غيبت از دستاوردهاى اقامت نعمانى در شهر حلب است. او با نگارش اين كتاب قدم بزرگى در آشنايى مردم آن سامان با امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف برداشت، خصوصا در آن زمان كه اوايل عصر غيبت كبرى بود.

سخن نجاشى‏

نجاشى، يكى از مشايخ بزرگ شيعه درباره نعمانى مى‏گويد:

« نعمانى، معروف به ابن زينب، از مشايخ بزرگ شيعه مى‏باشد، وى از مقام و منزلتى بزرگ برخوردار است و داراى شخصيتى شريف و عقيده‏اى صحيح و رواياتى فراوان است.»

اساتيد

نعمانى از محضر شخصيت‏هاى بزرگى از راويان حديث بهره‏مند شد مانند:

۱- محمد بن يعقوب كلينى ۲- محمد بن عبد الله بن جعفر حميرى ۳- ابو على، محمد بن همام بن سهيل بن بيزان، كاتب اسكافى ۴- ابو القاسم موسى بن محمد قمى ۵- محمد بن عثمان بن علان دهنى بغدادى ۶- احمد بن محمد بن سعيد كوفى، معروف به ابن عقده‏

تأليفات‏

وى علاوه بر كتاب غيبت، تأليفات ديگرى نيز دارد مانند:

كتاب الفرائض، كتاب الرد على الإسماعيلية، كتاب التفسير، كتاب التسلي.

متأسفانه بجز كتاب غيبت، ديگر تأليفات ايشان به دست ما نرسيده و فقط شيخ حر عاملى مى‏فرمايد: من بخشى از تفسير ايشان كه روايات نعمانى از امام جعفر صادق عليه السلام مى‏باشد را ديده‏ام.

ظاهرا مقصود شيخ حر همان كتاب« محكم و متشابه»، منسوب به سيد مرتضى مى‏باشد كه علامه مجلسى نيز آن را جزء مصادر بحار الأنوار قرار داده است.