مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : تفسير فاتحة الكتاب از امام حسن عسكرى(ع)
جستجو در Lib.ir

تفسير فاتحة الكتاب از امام حسن عسكرى(ع)

تفسير فاتحه الكتاب إمام عسكرى(ع)، توسط آقاى قدرت الله حسينى شاهمرادى در عصر حاضر از عربى به فارسى ترجمه گشته است.

معرفى اجمالى‏

تفسير فاتحه الكتاب إمام عسكرى عليه السّلام، توسط آقاى قدرت الله حسينى شاهمرادى در عصر حاضر از عربى به فارسى ترجمه گشته است.

تفسير إمام عسكرى( ع)، شامل تفسير فاتحه الكتاب و بخشى از سوره بقره است، كه إمام( ع)، إملاء كرده و شيخ أبو جعفر محمّد بن علىّ بن بابويه قمى- ساكن رى- آن را از طريق( روايى) خودش، روايت كرده است.

اما ترجمه حاضر، فقط ترجمه‏اى از تفسير سوره حمد است كه بر طبق ادبيات روز، به زبان سليس و روان به همراه توضيحاتى ترجمه گشته است.

در ضمن، مترجم محترم در پايان كتاب تحت عنوان( بحثى پيرامون تفسير امام حسن عسگرى( ع)) مطالبى را درمورد صحت صدور اين تفسير ذكر كرده‏اند.

گرچه؛ متن تفسير إمام( ع) در سوره فاتحه، از لحاظ دلالت آن، كاملا بى‏إشكال است، أمّا؛ در صحّت صدور آن، همه پژوهشگران و بزرگان، متّفق و هماهنگ نيستند گروهى؛ به تحقيق سندش پرداخته و بر آن اعتماد كرده‏اند. و عدّه‏اى بى‏نظر، و گروهى؛ مردّد و أحيانا به نقد و ردّ آن پرداخته‏اند. از اين ميان، دشمنان شيعه نيز، براى« گل آلود كردن آب و ماهى گرفتن» فرصت را غنيمت شمرده در باره رجال سند آن، مانند محمّد بن قاسم استرآبادى، يا دو فرزند- راوى- كه؛ مستقيما از إمام( ع) روايت كرده‏اند( يعنى: يوسف بن محمّد بن زياد، و علىّ بن محمّد بن سيّار) مسموماتى پخش كرده‏اند. برخى از بزرگان، نيز، سهوا آن را تكرار نموده‏اند

منابع‏

متن و مقدمه كتاب.