تاريخ : چهارشنبه 1394/5/7 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 44236
آیت الله ری شهری: نقش مخاطب شناسی در تأثیر امر به معروف و نهی از منکر

آیت الله ری شهری: نقش مخاطب شناسی در تأثیر امر به معروف و نهی از منکر

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام گفت: کسی که می خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند، می بایست مخاطب خودش را بشناسد، چون حال و روز هر کسی در هر مکان و شرایط مختلف، اقتضائات متفاوتی دارد و بدون توجه به این مساله ممکن است امر به معروف و نهی از منکر با نتیجه معکوس مواجه شود.

پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث ـ آیت الله محمدی ری شهری روز دوشنبه ۵ مردادماه در جمع اعضای دایره امر به معروف و نهی از منکر آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، افزود: تاثیر پذیری و نفوذ در مخاطب از جمله مسایل مهم در خصوص انجام امر به معروف و نهی از منکر است، که باید به آن توجه شود و با روش مناسب و شناخت حالات مختلف افراد، امر به معروف و نهی از منکر صورت گیرد.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث با بیان این نکته که بکارگیری روش های مناسب در امر به معروف و نهی از منکر، نیاز به مطالعه و پژوهش های علمی دارد گفت: مساله اقناع و القاء به مخاطبان لوازم مختلفی دارد که از جمله آنان پرهیز و اجتناب از خشونت است.

آیت الله محمدی ری شهری گفت: چه بسا با خشونت و تندی، امر به معروف و نهی از منکر اثر معکوس خواهد داشت مگر در مواردی که تکلیف قانون و نهادهای انتظامی و قضایی است.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث، برخورد محترمانه و شخصیت قائل شدن برای افراد و همچنین محترم شمردن دیگران، ولو اینکه حتی خطایی از آن ها سر زده باشد، را از دیگر نکات مهم در اجرای امر به معروف و نهی از منکر برشمرد و گفت: در روایت آمده است که از نشانه های کمال عقل، این است که خود را از هیچ کسی برتر نبیند و معتقد باشد دیگران از او بهترند.

وی در بیان نمونه های رفتار صحیح در این خصوص به فراز نخست وصیت نامه امام راحل اشاره کرد و گفت: اینکه در ابتدای وصیت نامه شریف امام راحل به فرزندشان، حاج احمد آقا از آن تعابیر خاص برای خود استفاده کرده اند، نشانه تحقق آن حالت معنوی برای آن بزرگمرد و آن شخصیت متعالی است که به هیچ وجه خوبی های خودش را نمی بیند و خودش را اینگونه خطاب می کند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام در ابتدای این دیدار در خصوص اجرای امر به معروف و نهی از منکر در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام گفت: اینکه یک جمع گرانقدری برای یک هدف بسیار مقدس در یک مکان مقدس در حال تلاش هستند، امر مبارکی است و انتظار این است که همچنان به صورت سازماندهی شده و با شیوه های مطلوبتر امر به معروف و نهی از منکر در آستان مقدس انجام شود.

آیت الله محمدی ری شهری ضمن تشکر از زحمات انجام شده در این خصوص توسط معاونت فرهنگی و امور زائران و دایره امر به معروف و نهی از منکر گفت: البته امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به گروه خاصی ندارد، اما تقسیم کار در این مکان مقدس ایجاب می کند و این که بخشی از همکاران در این خصوص مسئولیت بیشتری داشته باشند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، نخستین گام برای تحقق صحیح امر به معروف و نهی از منکر در آستان مقدس را شناخت صحیح مصادیق معروف و منکر خصوصا در مجموعه آستان مقدس برشمرد و گفت: البته معروف و منکر در همه جا معروف و منکر است، اما در اسلام به دلیل شرافت مکانی و زمانی و حتی برخی قرابت ها میزان زشتی منکر و نیکویی معروف دوچندان می شود که این مساله در قرآن مجید در خصوص نزدیکان پیامبر صلی الله علیه و آله و در قوانین شرعی و قانونی ما نیز در خصوص حد برخی جرایم در برخی از ماه ها بیان شده است.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث در بیان روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله گفت: در روایت آمده است که اگر امر به معروف و نهی از منکر به طور غلط انجام شود، این اقدام، خود به منکر تبدیل خواهد شد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، همچنین برنامه ریزی برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر و تنظیم شیوه نامه جامع که در آن، دقیقا مصادیق معروف و منکر و نحوه مواجه شدن با موضوعات، تبیین شده باشد را از نکات مهم دیگر برشمرد و ضمن تاکید بر تهیه این شیوه نامه گفت: در صورت تهیه شیوه نامه جامع، این مساله در سایر اماکن متبرکه و آستان های مقدس قابل بهره برداری خواهد بود.

در ابتدای این جلسه خادم القرآن عباس سلیمی، معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس در ارائه گزارشی در خصوص اقدامات انجام شده در دایره امر به معروف و نهی از منکر گفت: دایره امر به معروف و نهی از منکر، ضمن بهره گیری از نیروهای رسمی با بهره گیری مجموعه ای از روسا و اساتید دانشگاه و حوزه های علمیه وهمچنین جمعی از مدیران و مسئولان و اعضای نهادهای مختلف انقلابی در قالب نیروهای افتخاری به فعالیت می پردازد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :