تاريخ : پنج شنبه 1394/10/10
کد خبر: 47865

کتاب « پویش پیامبر » روانه بازار کتاب شد

کتاب «پویش پیامبر»، تازه‌ترین اثر از سید مجتبی حسینی محقق و پژوهشگر درباره جایگاه معرفتی و خلقتی و سلوک فردی و رفتاری پیامبر اکرم (ص) است که انتشارات کتاب نیستان منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از نشر نیستان ،حسینی که تحصیلات حوزوی را تا درجه اجتهاد طی کرده و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته معماری و  فلسفه علم نیز هست، در کتاب جدید خود مجموعه درس گفتارهای «معرفت و محبت»، «خلقت تا بعثت» و «بعثت تا رحلت» را در قالب سه بخش مجزا و در کنار همدیگر قرار داده تا برای مخاطبان از قابلیت بهره‌مندی ویژه‌ای برخوردار شود.

در بخش نخست از این کتاب با عنوان «معرفت و محبت» نویسنده با بهره‌گیری دقیق از آیات و روایت به معرفی وجوه متمایزکننده رفتاریپیامبر اکرم (ص)به نحوی می‌پردازد که زمینه ایجاد معرفت به پیام و سیره ایشان و نیز جلب محبت بیشتر نسبت به ایشان در مخاطب به وجود آید.

این بخش از کتاب در حکم یک جلسه تفسیری ساده به شرح احادیثی از رسول اکرم و آیاتی از قرآن کریم پرداخته که تمامی آنها پیرامون کسب معرفت و جلب محبت انسانی بهپیامبر اعظم (ص)است.

نویسنده در بخش دوم از کتاب با عنوان «خلقت تا بعثت» به بررسی روند تاریخی حرکت بشر از خلقت تا بعثت رسول اکرم (ص) و آنچه که زمینه ساز و بستر ظهور پیغام جهانی و جاوید ایشان شد را تشریح می‌کند.

نویسنده در ابن بخش از کتاب موضوع چگونگی خلقترسول اکرم (ص)و بحث تفکیک ولادت ایشان با خلقت نورانی‌شان را تشریح کرده و تبار ایشان را برای مخاطبان معرفی می‌کند. پس از آن نویسنده شرح زیست رسول الله در کودکی و نوجوانی را در دستور کار خود قرار داده و سرچشمه‌های شکل‌گیری خلق حسنه ایشان را مورد مداقه قرار می‌دهد. سپس به بررسی مفهوم جاهلیت می‌پردازد و آنچه به دلیل پذیرش این مفهوم، جامعه عربستان در زمان حضور پیامبر‌اکرم (ص) را اسیر خود کرده بود را با استناد به احادیث و روایات و آیات قرآن تشریح می‌کند و در این رهگذر جغرافیای طبیعی، اقتصادی و سیاسی شبه جزیره عربستان نیز مورد بررسی قرار داده و نظام سیاسی و اقتصادی و حتی اداری شبه جزیره عربستان در عصر ظهور پیامبر را واکاوی می‌کند.

بخش پایانی این کتاب با عنوان «بعثت تا رحلت» نیز در سه بخش کلی بعثت تا هجرت، هجرت و هجرت تا وفات به تشریح و تفسیر سلوک فردی و اجتماعی زیست آخرین پیامبر خداوند اهتمام می‌ورزد.

پدیده بعثت و دلایل و بسترهای شکل‌گیری آن، شروع دعوت پیامبر اعم از دعوت مخفیانه و دعوت از خویشاوندان و در نهایت علنی کردن رسالت و نیز در ادامه هجرت از مکه به مدینه و بسترهای آن  مورد توجه قرار گرفته است. در بخش دوم علت هجرت و ماجرای آن و نیز شرح ساختار اجتماعی مدینه در زمانه هجرت و در نهایت در بخش پایانی ماجرای رحلت ایشان و وصایا و سفارشات ایشان پس از رحلت مورد توجه قرار گرفته است.

درس گفتارهای سید مجتبی حسینی به دلیل تسلط کافی وی بر کلام علمی به روایت حوزه‌های علمیه و نیز دانشگاه‌ها، دارای جذابیتی روزافزون است و همین مسئله منجر به این شده که طیف وسیعی از مخاطبان و سلائق بتوانند حول آن جمع و از آن بهره ببرند. شرح تفسیری مباحث و استناد دقیق آن به آیات و روایات و احادیث نبوی و نیز کلام ساده و متقن و آهنگین حسینی در این متن به همراه اطمینان خاطر از پشتوانه فکری راوی نیز همواره بر جذابیت این اثر مانند سایر آثار حسینی افزوده است.

نشر نیستان اثر حاضر را در ۱۳۲ صفحه چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :