تاريخ : یکشنبه 1394/10/27
کد خبر: 48420

۲۰ منبر از دریای معارف امام عسکری(ع) منتشر شد

کتاب «۲۰ منبر از دریای معارف امام حسن عسکری(ع)» با هدف ترسیم کوتاه‌ترین و حساس‌ترین دوران امامت - مختص این امام همام است- در آستانه ولادت ابالمهدی(عج) منتشر شد.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، هشتم ربیع‌الثانی ولادت سراسر نو و با برکت امام حسن عسکری(ع) پدر بزرگوار حضرت ولیعصر ارواحناه فداه، کتاب «۲۰ منبر از دریای معارف امام حسن عسکری» توسط مجمع احیا کننده یاد امام حسن عسکری(ع) تولید شد.

این کتاب که تلاش دارد کوتاه‌ترین و حساس‌ترین دوران امامت را به تصویر بکشد، در چهار فصل آشنایی با زندگانی امام، ۲۰ منبر با محوریت معارف امام، ۱۳ روایت نورانی از نور سیزدهم و در نهایت معرفی منابع مکتوب موجود پیرامون حضرت برای محققان و علاقه‌مندان تدوین شده است، توسط حجت‌الاسلام رضا اخوی روحانی با سابقه در امر تبلیغ و تدوین متون تبلیغی به رشته تحریر در آمده است.

در بخشی از این کتاب با عنوان «گناهان کوچک؛ تله‌های شیطان» می‌خوانیم: امام حسن عسکری(ع) فرمودند:

«مِنَ الذُّنُوبِ الَّتی لاتُغْفَرُ: لَیْتَنی لا اُؤاخَذُ اِلاّ بِهذا»؛‌ از گناهان نابخشودنی این است که گفته شود: ای کاش مرا به غیر از این گناه مؤاخذه نکنند(یعنی گناه را کوچک و سبک شمارد)، یکی از ترفندهای شیطان برای به دام انداختن انسان آن است که در مسیر زندگی معنوی او تله‌های به ظاهر کوچک و کم ارزش قرار می‌دهد تا با اسنفاده از غفلت و نادیده‌انگاری آن، به تدریج او را گرفتار و دربند نماید، این تله‌های کوچک همان گناهان صغیره و به ظاهر ناچیزی است که انسان آن را به حساب نمی‌آورد و چندان ارزشی برای آن قائل نمی‌گردد، غافل از آنکه بی­‌تفاوتی نسبت به این گونه گفتارها و رفتارها و نادیده­‌انگاری گناهان کوچک، باعث تنزل معنوی و ایجاد قساوت و تاریکی دل و بی‌تفاوتی تدریجی نسبت به گناه خواهد شد؛ از این رو گفته شده که «لا صغیرةَ مع الاصرار».

اهمیت و خطر نادیده گرفتن گناهان کوچک که چه بسا از روحیه سرکش و جسور انسان نسبت به خداوند متعال و نیز زمینه‌سازی برای گناهان بزرگتر پرده بر می دارد، چنان است که عقوبت و عذاب بسیاری برای آن در نظر گرفته شده است. رسول اکرم(ص) فرمود:

«مَن أذنَبَ ذَنباً وَ هُوَ ضَاحِکٌ دَخَلَ النَّارَ وَ هُوَ باک»؛ کسى که گناه کند و در آن حال خندان باشد، وارد آتش دوزخ مى‌شود، در حالى که گریان است».

بر همین اساس است که امام حسن عسکرى(ع) می‌فرمایند:

«من الذّنوب التّى لا یُغْفَر لَیْتَنِى لا اُؤاخَذُ الاّ بهذا»؛ از گناهان نابخشودنى این است که انسان بگوید: کاش مرا به غیر از این گناه مجازات نکنند و جد بزرگوارشان امیرمؤمنان على(ع) مى‌فرماید: «اشدّ الذّنوبِ مَا اسْتَهانَ بِهِ صاحبُه»؛ بدترین گناهان، آن است که صاحبش آن را کوچک بشمرد.

علاقه‌مندان برای دریافت فایل این کتاب می‌توانند ازاینجااقدام کنند.

به گزارش فارس، مراسم رونمایی این کتاب در سالروز ولادت امام حسن عسکری(ع) در مسجدی همنام ایشان در جوار بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار خواهد شد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :