مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : محمد (ص) بر پایه کهن ترین منابع
پديدآورنده : مارتین لینگز
پديدآورنده : سعید تهرانی نسب
ناشر : حکمت
نوبت چاپ : 6
تاریخ انتشار : 1394
تعداد صفحه : 631
قطع : رقعی
جستجو در Lib.ir

محمد (ص) بر پایه کهن ترین منابع

زندگی حضرت محمد(ص) بر پایه کهن ترین منابع کتابی است نوشته مارتین لینگز که در میان آثار این نویسنده به عنوان شاهکار وی شناخته شده است و از مشهورترین و پرخواننده ترین آثار درباره زندگی پیامبر اسلام (ص) به زبان انگلیسی است.

زندگی حضرت محمد(ص) بر پایه کهن ترین منابع کتابی است نوشته مارتین لینگز که در میان آثار این نویسنده به عنوان شاهکار وی شناخته شده است و از مشهورترین و پرخواننده ترین آثار درباره زندگی پیامبر اسلام (ص) به زبان انگلیسی است.
این کتاب به زندگی پیامبر(ص) بر پایه کهن ترین منابع داستانی بر مبنای روایتی محققانه از زندگی حضرت محمد(ص) نوشته شده است و از زمان انتشارش تا به حال جوایز متعددی را از آن خود کرده و انتشار آن به چاپ‏‎های بسیاری رسیده است و شمارگان آن در کشورهای انگلیسی زبان از شمار جمعیت مسلمانانشان نیز فزونی یافته است. کتاب مذکور مورد توجه بسیاری از سیاستمداران غربی قرار دارد. تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس نیز در مصاحبه‏ای این کتاب را یکی از محبوبترین کتاب ها قلمداد کرده است.
در پشت جلد کتاب “محمد بر اساس کهن ترین منابع” آمده است :
“طیف وسیعی از نخبگان و خبرگان معروف جهان ظهور این کتاب به زبان انگلیسی را رویدادی فرخنده و پیشرفتی چشم گیر در مباحث مربوط به عرفان، دین شناسی، و تاریخ اسلام قلمداد کرده‏اند. شیرینی و خوش بینی، صفات جدایی ناپذیر شخصیت فوق العاده‏ای هستند که نام و داستان حقیقی زندگی اش عنوان این کتاب را تشکیل می دهد و جای بسی شکر است که یکی از عمیق ترین متفکران معاصر، که به گونه ای کمیاب دقت و زیرکی را با زیبایی شناسی و لطافت روح توامان داشته، به نگارش این اثر اهتمام ورزیده است. صداقت و جسارت علمی و پایبندی به اصول پژوهش از یک سو، ایمان عاشقانه و اخلاص تحسین برانگیز از سوی دیگر، محصولی پدید آورده است که همان قدر که معتبر و مستند است، ذوقی و هنری است و چنان که از اثری مربوط به پیغامبران آفریننده جهان انتظار می رود، بر انگیزنده امید و شادی، و حامل عشق و نور است”.
بنا بر نوشته مترجم، این کتابی است تحول زا که خواندنش برای بسیاری از خوانندگان یک “حادثه ” بوده است و سبب این خاصیت همان حقیقتی است که عنوان این کتاب به صراحت بیان می کند. کتاب مارتین لینگز در میان آثاری که درباره زندگی پیامبر نوشته شده است به صورت بسیار واقعی به موضوعات پرداخته است و کتاب وی در واقع شکل جدیدی از ترجمه سیرت رسول الله ابن اسحاق است که از دخالت دادن گرایش ها امروز در گزارش خود به شدت پرهیز کرده است.
مارتین لینگز برجسته ترین سنت گرای انگلیسی و نویسنده، ویراستار، مترجم، استاد دانشگاه ، عربی شناس و شاعری بزرگ بوده است که آثارش تماما بر رابطه میان خدا و آموزه های دینی، متون مقدس و ادبیات و هنر متمرکز است او تحصیل کرده زبان و ادبیات انگلیسی در آکسفورد بود که سال های متمادی در موزه بریتانیا مسئولیت حفظ نسخ خطی و کتاب های چاپی شرقی را بر عهده داشت که حاصل آن کتابی چون “هنر خط و تذهیب قرآنی” است .
لینگز از طریق “رنه گنون” با فریتیوف شوان آشنا شد و از طریق وی به آیین اسلام مشرف شد و نام ابوبکر سراج الدین را برای خود انتخاب کرد. وی پس از آن سراسر ۶۷ سال مابقی عمر خود را در کنار اندیشمندانی چون تیتوس بورکهارت و سید حسین نصر گذراند.
این کتاب گزارشی از تاریخ اسلام حول زندگی پیامبر همراه با رخدادهای مرتبط و غیر مستقیم با زندگی پیامبر است که با درگذشت او پایان می یابد، این حوادث به طور فهرستی از عناوین شامل :خانه خدا، نیاز به یک پیامبر، پیمان جوانمردی، قریش دست به کار می شود، شکاف های خانوادگی، عام الحزن، هجرت، آستانه جنگ، وفات ها و وصلت ها، منافقان، فتح مکه، حجه الوداع , و…در ۸۵ فصل کوتاه در ۶۳۱ صفحه فارسی برای اولین بار توسط انتشارت حکمت به چاپ رسیده است.
کتاب محمد بر پایه کهن ترین منابع تا به حال به بیش از دوازده زبان دنیا ترجمه شده است و نسخه صوتی آن نیز به زبان انگلیسی وجود دارد و حتی انیمیشنی هم بر اساس روایات آن تولید شده است و بعد از ترجمه آن به زبان فارسی با استقبال قابل توجه ای مواجه شده است.