مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : فرهنگ نامه امنیت ملّی
پديدآورنده : محمد محمدی ری شهری
مترجم : حمیدرضا شیخی
محل نشر : قم
ناشر : دارالحدیث
نوبت چاپ : سوم
تاریخ انتشار : 1393
تعداد صفحه : 112
قطع : رقعی
زبان : عربی ـ فارسی
جستجو در Lib.ir

فرهنگ نامه امنیت ملّی

این فرهنگ نامه، رهنمودهای قرآن و احادیث اسلامی را در زمینه جایگاه امنیت ملی، سرزمین نمونه در امنیت، مسئولیت حکومت اسلامی در تأمین امنیت اجتماعی، امنیت موعود در جهان اسلام، خطرناک ترین تهدیدهای امنیتی و سیاست های امنیتی امام علی(ع)، با نظمی نوین ارائه کرده است.

این فرهنگ نامه، رهنمودهای قرآن و احادیث اسلامی را در زمینه جایگاه امنیت ملی، سرزمین نمونه در امنیت، مسئولیت حکومت اسلامی در تأمین امنیت اجتماعی، امنیت موعود در جهان اسلام، خطرناک ترین تهدیدهای امنیتی و سیاست های امنیتی امام علی(ع)، با نظمی نوین در سه فصل ارائه کرده است.

عناوین این سه فصل، عبارت اند از: جایگاه امنیت ملّی در نظام اسلامی، خطرناک ترین آسیب های امنیت و سیاست های امنیتی امام علی(ع).

این کتاب، از مجموعه فرهنگ نامه هایی است که با هدف تصحیح و تقویت فرهنگ ارزش های رفتاری، با استفاده از رهنمودهای قرآن و حدیث، منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

گزیده:

فرهنگ نامه امنیت ملّی، محمّد محمّدی ری شهری، قم: دارالحدیث، چاپ اوّل، ۱۳۸۸ ش، ۸۸ ص، فارسی.

پيشگفتار

فرهنگ نامه ، كتابى است كه در آن ، دانش ، فرهنگ[۱]و حكمت باشد و فرهنگ نامه بصيرت ، قطره اى از درياى بيكران علوم و معارف ناب اسلامى و مَدخَلى[۲]ديگر از دانش نامه قرآن و حديث است كه به صورت مستقل ، منتشر مى شود . در اين دانش نامه ، واژه ها و اصطلاحاتى كه در قرآن و احاديث ، كاربرد فرهنگى گسترده اى دارند ، به ترتيب الفبايى ، با نظمى نوين و با ذكر نمونه كاربردها (شواهد) ، معناشناسى و تحليل و تبيين مى گردند . در لابه لاى اين دانش نامه ، برخى مَدخل ها ، از كاربرد فرهنگى ويژه و بَسامد استفاده بالايى برخوردارند . بدين معنا كه عموم مسلمانان و يا گروه هاى خاصّى از آنان ، به صورت شبانه روزى و گسترده ، با آنها ، سر و كار دارند . از اين رو ، به منظور تصحيح و تقويت فرهنگ عمومىِ جوامع اسلامى ، ضرورى است معارف مربوط به اين گونه واژه ها و اصطلاحات ، به صورت «كتابِ همراه» و «كتاب راه نما» ، در اختيار همگان قرار گيرد .

با اين نگاه ، مَدخَل هايى از اين دست ـ كه گفتيم ـ ، به صورت كتاب هايى مستقل و در اندازه هايى كه حمل و مطالعه آن آسان باشد ، در اختيار علاقه مندان قرار مى گيرند .

گفتنى است كه در اين سلسله آثار ، براى آنچه مربوط به رفتار يا احوال خاص است (مانند : ادب ، اذان ، شادى و آرزو) ، نام «فرهنگ نامه» و براى آنچه مربوط به گروه هاى اجتماعى (مانند : كارگران ، بسيجيان ، جوانان و كودكان) مى شود و يا آموزه هاى حكيمانه پيشوايان بزرگ اسلام يا حكماى بزرگ الهى (چون لقمان حكيم) را ارائه مى نمايد ، نام «حكمت نامه» را برگزيديم .

فرهنگ نامه امنيّت ملّى ، پنجمين كتاب[۳]از مجموعه فرهنگ نامه هايى است كه با هدف تصحيح و تقويت فرهنگ ارزش هاى رفتارى ، در دست تدوين است .

اين فرهنگ نامه ، براى نخستين بار ، رهنمودهاى قرآن و احاديثِ اسلامى را در زمينه هاى جايگاه امنيّت ملّى ، سرزمين نمونه در امنيّت ، مسؤوليت حكومت اسلامى در تأمين امنيّت اجتماعى ، امنيّت موعود در جهان اسلام ، خطرناكترين تهديدهاى امنيّتى و سياست هاى امنيّتى امام على عليه  السلام را با نظمين نوين در سه فصل ارايه مى نمايد .

شايان ذكر است كه متن آيات و روايات اين مجموعه با همكارى محققان «پژوهشكده علوم و معارف حديث» گردآورى شده ، از ايشان و ساير همكارانى كه در ساماندهى نهايى اين اثر سهيم هستند ، و نيز مترجم گرانقدر آن ، فاضل ارجمند ، آقاى حميدرضا شيخى كه با ترجمه روان و زيباى خود ، فهم اين فرهنگ نامه را براى پارسى زبانان ميسّر ساخت ، صميمانه سپاس گزارم و از خداوند منّان ، براى آنان پاداشى فراوان و در خور فضل و كرامتش ، مسئلت دارم .

ربّنا تقبّل منا إنّك أنت السميع العليم

محمّدى رى شهرى

نهم ديماه ۱۳۸۸

سيزدهم محرّم ۱۴۳۱


[۱]فرهنگ : علم؛ دانش؛ ادب؛ تربيت؛ پديده كلّى پيچيده‏اى از آداب ، رسوم ، انديشه ، هنر و شيوه زندگى كه در طىّ تجربه تاريخى اقوام ، شكل مى‏گيرد و قابل انتقال به نسل‏هاى بعدى است (ر . ك : لغت‏نامه دهخدا ، فرهنگ معين و فرهنگ بزرگ سخن) .

[۲]در دانش‏نامه‏ها ، به هر واژه اصلى كه توضيحى (مقاله‏اى) در ذيل خود دارد ، «سَرواژه» يا «مَدخَل» مى‏گويند . به مجموع سرواژه و توضيح ، بر روى هم ، نيز «مدخل» گفته مى‏شود (ر. ك : فرهنگ بزرگ سخن) .

[۳]تاكنون فرهنگ‏نامه‏هاى ادب ، اذان ، آرزو ، و بصيرت ، منتشر و در اختيار علاقه‏مندان قرار گرفته است .