تاريخ : چهارشنبه 1395/3/12 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 51449
آموزه‌های اسلام ظرفیت تمدن‌سازی در مقیاس جهانی دارد

آموزه‌های اسلام ظرفیت تمدن‌سازی در مقیاس جهانی دارد

قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: آموزه‌های اسلام ظرفیت تمدن‌سازی در مقیاس جهانی دارد، اختلافات مذهبی مانع تمدن سازی نیست. اگر بتوانیم وحدت را در جامعه اسلامی فراهم کنیم، اختلافات مذهبی به انزوا خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار آیین‌ و اندیشه خبرگزاری فارس،‌ اولین نشست هم‌اندیشی وحدت و تمدن نوین اسلامی صبح امروز (۱۱ خرداد) با حضور حجت‌الاسلام احمد مبلغی، حسین کلباسی، حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند، منوچهر متکی، محمدعلی آذرشب، همایون همتی و جمع دیگری از اساتید دانشگاه به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه تهران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

در پایان این نشست، حجت‌الاسلام پیروزمند قائم‌مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم با طرح این پرسش که چرا و چگونه تمدن‌سازی نوین اسلامی می‌تواند محور وحدت امت اسلامی شود، گفت: فرضیه وحدت افزون بر اعتقادات مشترک از طریق انجام فعالیت مشترک اتفاق می‌افتد، تمدن سازی نوین اسلامی وسیع‌ترین و مهمترین موضوع همکاری مشترک امت اسلامی است و حفظ هویت اسلامی هم مسلمین به آن وابسته است.

وی با بیان اینکه تمدن سازی دغدغه مشترک خوبی برای دور هم جمع شدن ما است، گفت: آموزه‌های اسلام ظرفیت تمدن سازی را در مقیاس جهانی دارد و اختلافات مذهبی مانع تمدن سازی نیست. وحدت به معنای همکاری تحقق اسلام در مقیاس جهان است ما اگر بتوانیم این همکاری را در مقیاس جهانی شکل دهیم اختلافات مذهبی‌ به انزوا خواهد رفت.

پیروزمند با تأکید بر اینکه تمدن اسلامی همان ایجاد محیط زیست عینی توسط مسلمین که طی آن جریان نیاز و ارضاء نیاز در عینیت براساس فرهنگ اسلامی انجام می‌شود، توضیح داد: اما تمدن سازی نوین اسلامی به معنای بنا نهادن تمدن نوین است بشر بعد از صدر اسلام آن را تجربه نکرده است از این رو تمدن نوین اسلامی با تمدن مسلمین و یا احیاء عصر موسوم به حاکمیت تمدن اسلامی تفاوت دارد هر چند با آن ستیز ندارد.

وی درباره موانع ایجاد وحدت تمدنی گفت: اول بزرگنمایی اختلافات مذهبی یکی از این موانع است، در عین پذیرش واقعیت تفاوت‌های مذهبی بین فرق اسلام، بزرگ نمایی این اختلافات در دستور کار جدی نظام استکبار بوده به گونه‌ای که گروهی دیگران را مشرک می‌شمارند یا حداقل قائل به همکاری مشترک نیستند. دوم تفکیک اسلام از تمدن سازی؛ اگر امت اسلامی به مانع اولی فایق شوند مانع دوم قد علم می‌کند و آن ادعای جدایی دین از سیاست، دین از جامعه سازی، دین از علم، دین از الگوی پیشرفت و بالاخره جدایی دین از تمدن سازی است.

پیروزمند با بیان اینکه قرائت سکولار از دین اسلام به ویژه توسط روشنفکران غرب زده همواره انجام گرفته است، یادآور شد: مانع سوم ارائه نسخه انحرافی از تمدن سازی اسلامی است اگر امت اسلامی از دو مانع گذشته فایق آید مانع سوم خودنمایی می‌کند و آن ساخته و پرداخته کردن نسخه تقلبی تمدن سازی است .ویژگی‌های این نسخه انحرافی غیر یا حتی ضد عقلانی، متحجر و واپس گرا، ظاهرگرا و خشن، سفاک و خونریز، غیر قابل انعطاف و ستیزه جو با سایر مسلمین و دستیابی فقط به قدرت به هر طریق ممکن است.

این عضو فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه امروز داعش ادعای خلافت مسلمین را دارد و این همان نماد تمدن ساختگی اسلام است، افزود:‌حال اگر بر همه اینها فایق آمدیم باید حرکت خود را در تمدن سازی نوین اسلامی آغاز کنیم ابتدا الگوی پیشنهاد که شامل ارکان و آثار تمدن سازی است، باید ارائه شود. منظور از تولید دانش چیزی متناسب نیازمندی‌هایی از دل فرهنگ اسلامی است نه نیاز بشر مدرن و مادی.

وی با تأکید بر اینکه تفکر پوزیتویستی حاکم بر دنیای علم راه به جایی نمی‌برد، اظهار داشت: زمانی دانش متناسب تمدن اسلامی است که معیارهای تمدن اسلامی را داشته باشد و رشد فرد، خانواده و جامعه را بتواند تحویل بدهد.

پیروزمند درباره الزامات ایجاد وحدت تمدنی گفت:‌ پیشنهاد می‌شود اندیشمندان مسلمان با استفاده از الگوی پیش گفته و برداشتن سه گام با یکدیگر همفکری و همکاری کنند. نخست درک جامع و نظام مند از وضعیت موجود مواجهه تمدن در جهان معاصر (مواجهه تمدن مادی و تمدن اسلامی)، ایجاد جبهه تدافعی در مقابل فرهنگ و تمدن مهاجم و در نهایت ایجاد جبهه تهاجمی از طریق تحقق تدریجی تمدن نوین اسلامی.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :