مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : دانشنامه امام علی(ع)
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : تهران
ناشر : پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
نوبت چاپ : اول (تاکنون بارها تجدید چاپ شده)
تاریخ انتشار : 1380ش
تعداد جلد : 12 + یک جلد مقدمه
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

دانشنامه امام علی(ع)

مجموعه مقاله هایی است در باره ابعاد گوناگون شخصیت امام علی(ع) و دیدگاه های آن حضرت در باره اعتقادات، اخلاقیات، حکومت، اقتصاد و غیره.

مجموعه مقاله هایی است در باره ابعاد گوناگون شخصیت امام علی(ع) و دیدگاه های آن حضرت در باره اعتقادات، اخلاقیات، حکومت، اقتصاد و غیره. دانشنامه امام علی که به مناسبت سال امام علی(ع) تدوین شده، حاوی مقاله های متنوع و تحلیلی در تبیین اندیشه، شخصیت، سیره و کتاب شناسی امام علی(ع) است.

این مجموعه ۱۱۰ مقاله را در خود جای داده و با مقاله هایی در باره معرفت، قرآن شناسی و هستی شناسی، آغاز شده و با خداشناسی، نبوت شناسی و دین شناسی ادامه پیدا کرده است. آن گاه به مباحث امامت عامه و امامت علی(ع) پرداخته شده و مدخل های عمده کتاب را این بخش به خود اختصاص داده است. علم امام، غلو در باره امام و حیات عارفانه امام، مقاله هایی در باره امام علی و مقاله های اخلاق، سعادت، کرامت، عبادت، تقوا، نفاق، تربیت دینی، فقه، حقوق بشر، حقوق زن، بیعت، جرم، حقوق مجرمان، دادرسی، سیاست، حکومت، جامعه، مخالفان، امر به معروف و نهی از منکر، عوام و خواص، هدف و وسیله، جهاد، اقتصاد، دنیا و آخرت، زهد و قناعت، فقر و غنا، بیت المال و بازار، مقاله هایی هستند که در آنها به بیان دیدگاه امام علی(ع) در موضوعات یاد شده پرداخته شده است.

بخش بعدی دانشنامه، زیست نامه، پدر امام، ابوطالب، حیات امام، غدیر، فدک، سقیفه، یاران امام، قاعدین، ناکثین، قاسطین، مارقین، نسب امام، کوفه، نجف و آیات نازل شده در باره امام و شخصیت امام در نگاه پیامبر و وحی و نیز، نام ها و لقب های آن حضرت و فصاحت و بلاغت وی، فضائل و مناقب و مظلومیت و اوصاف منصوص او است که در مقاله هایی به بحث گذاشته شده اند.

روایتهای نقل شده از امام علی، تأثیر وی بر فرهنگ و تمدن بشری و ادبیات فارسی نیز، از جمله مقاله های دیگر این مجموعه است. نهج البلاغه و اسناد و شرحهایش و مصحف امام و دیوان منسوب و کتابهایی که در زمينه امام نوشته شده، آخرين بخشهای دانشنامه را به خود اختصاص داده است.

دانشنامه امام علی، یک جلد به نام «درآمد» دارد که در آن، دیباچه، مقدمه و شیوه نامه نگارش آن، گنجانده شده است. در مقدمه، شیوه نگارش و تدوین، دلایل گزینش نام دانشنامه، مدخل گزینی و ضرورت آن و مباحثی از این دست برای خوانندگان عرضه شده است.

سیاهه تفصیلی مقاله ها، چکیده آنها، شناختنامه نویسندگان مقاله ها و کتابنامه مقاله ها به تفصیل آمده است. بخش پایانی این جلد را نمایه های موضوعی دانشنامه به خود اختصاص داده است. تجلید، صفحه آرایی، و تنظیم کتاب، بسی چشم نواز و در خور ستایش است.