مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : دروس فی اختلاف الحدیث
محل نشر : قم
ناشر : دارالحدیث
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1395
تعداد صفحه : 260
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

دروس فی اختلاف الحدیث

نویسنده آموزش داده است که هنگام برخورد با اختلاف میان احادیث، چه باید کرد.

فراوان شاهد اختلاف میان احادیث هستیم. به همین دلیل در بسیاری از نوشته ها، رفع اختلاف و جمع میان احادیث مختلف را دنبال می کنیم.

آیا منشأ تمام این اختلافات اهل بیت علیهم السلام هستند؟ این کتاب در تلاش است تا نشان دهد این اختلاف ها ریشه های متعددی دارند ، از جمله اینکه برخی متون قابل انتساب به اهل بیت نیستند. دیگر اینکه عدم دقت در نقل متون برخی احادیث به دلیل تصحیف، تقطیع، ادراج و... سبب اختلاف شده اند. عامل دیگر اینکه برخی واژه ها در زمان صدور حدیث (حدود چهارده قرن پیش) به یک معنا به کار می رفت، اما امروزه در معنای دیگر به کار می رود و زمینه ساز برداشت نادرست از حدیث می شود، و ناسازگاری این برداشت با برخی احادیث دیگر، اختلاف را پدید می آورد. عامل آخر اینکه خود اهل بیت به دلایل خاص مانند شیوه بیان احکام (عام و خاص، یا مطلق و مقید، یا نسخ) و یا به دلیل شرایط سیاسی حاکم در جامعه ناچار هستند بر اساس تقیه صحبت کنند.

اختلافی که منشأ آن اهل بیت است تنها عامل چهارم است، و سه عامل اول ربطی به اهل بیت ندارند. نویسنده تلاش کرده تا این موضوع را با بیان ریشه های آن تبیین کند. این کتاب حاصل تلاش تدریس این موضوع بیش از ده سال در حوزه و دانشگاه است.

مطالب کتاب در شانزده درس تنظیم شده است. هر درس با «اهداف درس» آغاز و با «خلاصه درس» و ارائه تمرین پایان می یابد.