تاريخ : پنج شنبه 1395/10/16
کد خبر: 55683

شرح حدیث عرض دین به چاپ سوم رسید

کتاب «شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)» اثر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی به چاپ سوم رسید.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چاپ سوم کتاب «شرححدیث عرض دینحضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)» اثر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی توسط انتشارات دلیل ما منتشر شد.

در معرفی این کتاب آمده است:

اعتقاد به عقاید حقه از مبدا و معاد و نبوت و امامت، سبب سعادت و آرامش قلبی و رفع اضطراب و موجب امیدواری و خوش بینی به حیات و حرکت به سوی رستگاری است. یکی از راه هایی که به وسیله آن می توان به درستیِ شناخت عقاید و مطابقت آنها با وحی و هدایت قرآن مجید و تعلیمات پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) آگاه شد، عرضه دین بر بزرگان دین شناس است.

کتاب «عرض دین» در ۱۲ فصل به بررسی این مبحث و احادیث مرتبط در کلام آیت الله صافی گلپایگانی پرداخته است.
فصل اول با عنوان عرض دین بر دین شناسان در صدد شرح حد توانایی عقل در مسائل اعتقادی، ناسازگاری بعضی مبانی فلسفی و عرفانی با شرع، عالی ترین مرتبه معرفتی از بیان امیرالمومنین (علیه السلام) و کلام شیخ مفید و محقق طوسی در اسماء است.

دومین فصل بیانگر جایگاه عرضه شونده دین در عصر حاضر است که فقط قرآن و احادیث معرفی شده اند و شامل نصیحتی از آیت الله صافی به نسل جوان در حفظ دین و رجوع به قرآن و عترت – بدون تاویل عقلانی –  و عالمان به علوم الهی است.
پیشینه عرض دین در زندگی بزرگان که اعتقاد خود را به امام زمانشان عرضه داشته اند در فصل سوم مطرح شده است.

فصل چهارم و پنجم به ماجرای عرض دین توسط حضرت عبدالعظیم پرداخته شده و میزان در مطابقت عقائد ایشان با کتاب و سنت، نسب عبدالعظیم و تسلیم او در برابر امام، شرح حدیث و سند و اعتبار آن، توضیح برخی از مضامین حدیث بیان شده است.

ششمین فصل بیانگر عرض دین و نبوت در هشت فراز است که بعضی از آنها عبارتند از: مقام عبودیت، رسالت و خاتمیت پیامبر (ص)، فرق بین معنای امام و خلیفه و ولی امر، امامت و خلافت امامان دوازده گانه، سه صفت از اوصاف صاحب الزمان (علیه السلام).

معراج و وجوب اعتقاد به معراج جسمانی پیامبر (صلی الله علیه و  آله)، پاسخ به شبهه خرق و التیام در افلاک، کلام فلاسفه و ابطال آن، گفت‌وگوی خدا با صدای علی (علیه السلام) در فصل هفتم مطرح شده و در فصل هشتم سوال در قبر بیان شده است. عقیده به حقانیت و وجود بهشت و جهنم و میزان و صراط و معاد در فصل های نهم تا دوازدهم تبیین شده است.

اهمیت بعضی از فرائض بعد از ولایت، تصدیق امام به صحت اعتقادات حضرت عبدالعظیم، دعا برای ثابت ماندن در دین و دعای امام هادی (علیه السلام) برای حضرت عبدالعظیم در ثبات عقیده مطالب پایانی کتاب را تشکیل داده است.

این کتاب در ۱۱۲ صفحه رقعی با قیمت ۴۵۰۰ تومان توسط انتشارات دلیل ما برای سومین بار منتشر شده است. برای تهیه کتاب می‌توانید با شماره‌های ۰۲۵۳۷۷۴۴۹۸۸یا ۰۲۱۶۶۴۶۴۱۴۱ تماس بگیرید.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :