تاريخ : شنبه 1397/6/3 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 67026
مراقب باشیم «مَن کُنتُ مَولاه فَهذا عَلىٌّ مَولاه» را جور دیگر تبیین نکنند

مراقب باشیم «مَن کُنتُ مَولاه فَهذا عَلىٌّ مَولاه» را جور دیگر تبیین نکنند

مرجع تقلید جهان اسلام با تاکید بر پاسداشت واقعه غدیر و کار محتوایی درباره آن، گفت: باید مراقب تحریف حدیث غدیر باشیم تا «مَن کُنتُ مَولاه فَهذا عَلىٌّ مَولاه» را به گونه ای دیگر تبیین نکنند و موضوع ولایت را در حد دوستی تنزل ندهند.

به گزارش گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان،حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازیدر دیدار اعضای ستاد برگزاری جشن های غدیر، با تقدیر از تلاش های دست اندرکاران مربوطه، جریان غدیر را یک واقعه مهم بی نظیر تاریخی و بسیار تاثیرگذار در تاریخ جهان اسلام ارزیابی کرد.

وی با بیان این که مسائل سیاسی بعد از واقعه غدیر به قدری پررنگ بود که اجازه نداد این واقعه خود را نشان دهد تا جایی که برخی این واقعه مهم را فرموش کردند، اظهار داشت: گروهی از علما در سده ها و  قرن های مختلف کتاب هایی نوشتند تا فراموشی این واقعه جبران شود و به قدری نیز جبران شد، گروهی از شعرا نیز قرن به قرن این مساله را در اشعار خود پررنگ کردند، اینها سبب شد مجدداً حادثه غدیر در جایگاه خود قرار گیرد.

معظم له با تاکید بر پاسداشت دقیق واقعهغدیر، بر ضرورت کار محتوایی عمیق و دقیق در این راستا تاکید کرد و گفت: باید مراقب تحریف حدیث غدیر باشیم تا «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» را به گونه ای دیگر تبیین نکنند و موضوع ولایت را در حد دوستی تنزل ندهند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با توصیه اکید همگان به پرهیز از توهین به مقدسات دیگر مذاهب اسلامی، تصریح کرد: در پاسداشت و بزرگداشت برنامه های غدیر نیز باید به این مهم توجه شود، البته ما از حق عدول نمی کنیم اما توهین به مقدسات را جایز نمی دانیم.

وی با بیان این که نباید اجازه دهیم غدیر که عامل وحدت است تبدیل به نقطه اختلاف شود، ابراز کرد: مسائل مربوط به غدیر ما را نباید از سایر مطالب مربوط به امامت و ولایت غافل کند؛ بلکه باید با محوریت غدیر سایر فضائل و ارزش ها نیز برای مردم و جامعه تبیین و ترویج شود.

معظم له تاکید کرد: در کنار این مسائل باید دیگر موضوعات اخلاقی و اجتماعی نیز تبیین گردد، شیعه امیر المؤمنین علی علیه السلام باید متخلق به اخلاق اسلامی و حسنه باشد، شیعه مولا علی علیه السلام اهل احتکار و کارهای ضد ارزشی و غیر اخلاقی نیست.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه خواستار توجه بیشتر به نهج البلاغه شده و بیان کرد: نهج البلاغه دریایی از معارف گرانسنگ است، اما متاسفانه این کتاب شریف همچون خود مولا علی علیه السلام مظلوم است؛ در برنامه های خود برای نشر این معارف نیز برنامه ریزی لازم را داشته باشید .

وی در پایان برای دست اندرکاران ستاد بزرگداشت واقعه غدیر آرزوی توفیق کرد و یادآور شد: امیدواریم در برنامه های خود موفق باشید و هر ساله با ابتکارات و نوآوری های جدید بتوانید به رسالت بزرگی که دارید عمل کنید

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :