تاريخ : دوشنبه 1397/7/16 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 67316
اربعین باید یک کلاس معرفت‌افزایی باشد

اربعین باید یک کلاس معرفت‌افزایی باشد

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: باید فلسفه زیارت ائمه (ع) را برای مردم تبیین کرد و اربعین باید یک کلاس معرفت‌افزایی باشد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی دفتر آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، این مرجع تقلید ۱۶ مهر در دیدار دست‌اندرکاران کمیته فرهنگی ستاد اربعین، از عاشورا و اربعین به عنوان رمز بقای شیعه یاد کرده و گفت:
مذاهب دیگر چنین سرمایه گرانسنگی در اختیار ندارند، دشمنان، معاندان و بدخواهان هر چه تلاش کنند نمی‌توانند جلوی عاشورا و اربعین را بگیرند.
ایشان با تاکید بر استفاده حداکثری و درست از این ظرفیت، توجه به جنبه‌های فرهنگی اربعین را مهم قلمداد کرده و افزود:
باید فلسفه زیارت ائمه (ع) را برای مردم تبیین کرد و اربعین باید یک کلاس معرفت‌افزایی باشد.
این مرجع تقلید با بیان این که اربعین ظرفیت زیادی دارد و نباید به کار‌ها و برنامه‌هایی که در سالیان گذشته انجام شده، بسنده کرد، اظهار کرد:
هر سال باید با خلاقیت و ابتکارات جدید، برنامه‌های بهتری برای شرکت‌کنندگان در این مراسم باشکوه تدارک دید.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به اقبال و توجه زیاد گروه‌های مختلف مردمی برای دائر کردن موکب در ایام اربعین به منظور پذیرایی از زوار اباعبدالله الحسین (ع) خواستار استقرار برخی موکب‌ها در مرز‌های کشور شد.
ایشان با اشاره به این که روا نیست که زائران اربعین در مرز‌ها دچار مشکلاتی باشند، ابراز کرد: برخی معتقدند تعداد موکب‌ها در مسیر نجف به کربلا بیش از حد نیاز است، بنابراین لازم است تعدادی از این مواکب در مرز‌ها مستقر شده و خدمات‌رسانی لازم را به زوار اربعین انجام دهند.
وی در ادامه سخنان خود عصبانیت وهابی‌ها از شکوه راهپیمایی و زیارت اربعین را مورد اشاره قرار داده و گفت:
وهابی‌ها از برنامه اربعین، عاشورا و زیارت قبور ائمه (ع) بسیار عصبانی و ناراحت هستند و به نوعی به سیم آخر زده‌اند و کسانی را که در این مراسم‌ها شرکت می‌کنند تکفیر می‌کنند، ولی کسی به گفته آن‌ها اعتنا نمی‌کند.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم احترام به قوانین و مقررات کشور دوست، برادر، همسایه و مسلمان عراق از سوی زوار اربعین تاکید کرد و ادامه داد: باید نسبت به میزبانی و میهمان نوازی آن‌ها تشکر و قدردانی داشته باشیم، به قوانین شان احترام بگذاریم و با آن‌ها همکاری کنیم.
ایشان همچنین بر لزوم پرهیز از اسراف در ایام اربعین و پذیرایی از زوار و بر لزوم مراقبت نسبت به شیطنت‌ها در ایام راهپیمایی اربعین و سوء استفاده‌های احتمالی تاکید و تصریح کرد:
نباید اجازه داد در این ایام ترویج جمعیت خاص و یا شخصیتی صورت گیرد، بسیاری هستند که در این ایام شیطنت می‌کنند و سراغ مسائل شخصی می‌روند این‌ها ضربه می‌زند و باید تلاش شود جلوی آن گرفته شود.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در پایان با اشاره به حضور شمار زیادی از اصحاب رسانه و خبرنگاران داخلی و خارجی در برنامه راهپیمایی اربعین، ابراز امیدواری کرد که فعالان عرصه رسانه بتوانند به خوبی پیام اربعین را منتقل کنند.

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :