مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : سیمای امام حسین(ع)
پديدآورنده : علی اکبر بابازاده
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : دانش و ادب
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1380ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 286
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

سیمای امام حسین(ع)

پژوهشی در زیست نامه، فضایل و نهضت امام حسین(ع) است.

پژوهشی در زیست نامه، فضایل و نهضت امام حسین(ع) است. کتاب با انگیزه معرفی مقام و شخصیت امام حسین به عنوان ادامه دهنده راه پیامبر نوشته شده و برای اثبات چنین جایگاهی، نویسنده تلاش کرده است با بهره گرفتن از کتاب های تاریخی و حدیثی شیعه و اهل سنت و نیز، با استفاده از پژوهش های سایر نویسندگان، فضایل امام حسین را بازگو نماید و از این طریق، مقام برتر وی و شایستگی او را آشکار سازد. وی فراهم کردن کتابی جامع و در عین حال فشرده در باره امام را هدف خود در این اثر، معرفی کرده است.

مباحث کتاب چندان نظم دقیقی ندارد و در عین حال در سه بخش تنظیم شده است؛ زندگی امام حسین(ع)، فضایل امام و نهضت، و شهادت او.

در بخش نخست، خلقت روحانی امام قبل از خلق جسمانی او، نسب او، جد مادری، پدر، مادر، بارداری مادر، تولد، شیر خوارگی، نامگذاری، امام حسین(ع) در دوران پیامبر و امیر مؤمنان و برادرش امام حسن(ع) و نامه نگاری امام با معاویه، تشریح گردیده است.

در بخش دوم، فضائل و مناقب امام از قبیل بخشش، کرامت، زهد، عبادت، شجاعت و تدبیر مطرح شده و مباحثی نیز، در باره تلاش های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی امام بررسی شده و در آن، نامه امام به معاویه و نامه هایی که از کوفه برای ایشان ارسال شده، خطبه های امام در مکه و شب عاشورا و میان راه کوفه و دیدار های وی و سخنانش در عاشورا و اشعار آن حضرت، گزارش شده است.

بخش سوم کتاب، به مسیر شهادت امام و ماجراهای مربوط به آن اختصاص دارد. البته، مباحث پیرامونی نیز در آن آورده شده است؛ از قبیل نا پاکی معاویه، کینه بنی امیه به بنی هاشم و پلیدی یزید. در همین فصل، سر آغاز نهضت امام با خودداری از بیعت با یزید در مدینه، خروج امام از مدینه و ورود به مکه و راهی شدن به کوفه، اهداف نهضت امام و رخدادهای تاسوعا و عاشورا و مصائب و ملالت هایی که در آن دو روز به خاندان عترت پیامبر در کربلا گذشت، شهادت امام و یارانش و اسارت خاندان وی، به بحث و بررسی گذاشته شده و در پایان، از روضه و توسل و انتقام خون امام حسین(ع) نیز، سخن رفته است.