مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : ریحانه وحی: زندگینامه حضرت فاطمه زهرا از ولادت تا ازدواج
پديدآورنده : وحید رضائیان ریزی
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : نصایح
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1379ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 327
قطع : رقعی
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

ریحانه وحی: زندگینامه حضرت فاطمه زهرا از ولادت تا ازدواج

کتابی است در بررسی زندگی حضرت فاطمه(س) و ویژگی های اخلاقی و فضایل آن حضرت.

کتابی است در بررسی زندگی حضرت فاطمه(س) و ویژگی های اخلاقی و فضایل آن حضرت. این اثر به روش توصیفی و با بهره گیری از روایات اهل بیت(ع) نگاشته شده و در نوزده فصل سامان یافته است.

فصل نخست، در خلقت نورانی فاطمه(س) است و اینکه این خلقت، زیباترین طلیعه هستی است.

فصل دوم، به گزارش تاریخی زندگی پدر و مادر فاطمه(س)، به ویژه شخصیت خدیجه(س) اختصاص یافته است.

در چند فصل کتاب، با اشاره به تهمت های مشرکان دایر بر ابتر بودن رسول خدا، به تکوین نطفه فاطمه و بارداری خدیجه و سپس به ولادت آن حضرت اشاره شده و تحقیقی در تاریخ ولادت ایشان از دیدگاه علمای شیعه و اهل سنت به عمل آمده و از جشن و سرور ملائکه هنگام ولادت فاطمه(س) سخن گفته شده است.

مؤلف، در فصل هشتم، به دوران شیر خوارگی و رشد جسمانی حضرت زهرا پرداخته و در فصل دیگر، نام ها و لقب ها و کنیه های این بانو را آورده است. بررسی دوران کودکی فاطمه(س) در کنار مادر و مشاهده سختی ها و مصیبت ها، هجرت فاطمه(س) به مدینه، برادران و خواهران وی، عبادت و معرفت و افتخار پیامبر به زهرا(س) و سخنان شگفت انگیز پیامبر(ص) در مقام و منزلت فاطمه(س)، از دیگر مباحث کتاب است.

پایان بخش این اثر، گزارش ماجرای غم انگیز رحلت پیامبر و شروع فتنه های پس از آن است که نویسنده با اشاره به جنایات وارده به زهرا(س) و دفاع این بانوی مظلوم از ولایت امیر مؤمنان، اتمام حجت فاطمه(س) با مردم و ماتم علی(ع) و فرزندان فاطمه در غم درگذشت آن حضرت، و غسل و تدفین غریبانه ایشان است.