مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : زخم خورشید: کاوشی در زندگی حضرت زهرا(ع)
پديدآورنده : مهدی حسینیان قمی
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : تهران
ناشر : امیرکبیر
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1379ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 370
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

زخم خورشید: کاوشی در زندگی حضرت زهرا(ع)

بررسی تاریخ حضرت فاطمه(س) و تبیین شخصیت و سیمای آن حضرت و بیان حوادث اندوهبار آن بانوی مکرم پس از وفات پدر، موضوع این اثر است.

بررسی تاریخ حضرت فاطمه(س) و تبیین شخصیت و سیمای آن حضرت و بیان حوادث اندوهبار آن بانوی مکرم پس از وفات پدر، موضوع این اثر است.

نویسنده، به شیوه توصیفی ـ تحلیلی و با بهره بری از منابع روایی و تاریخی این کتاب را نوشته است. وی، ابتدا با اشاره به سرشت و طنیت آن بزرگوار، خمیر مایه فاطمه را از نور دانسته و ضمن اشاره به ارزش های جاودانه آن حضرت، به تاریخ ولادت، نام ها، لقب ها، تربیت در دامان رسالت و ازدواج آن حضرت می پردازد و ازدواج وی و همسرداری او را، الگویی برای هر زن و مرد مسلمان می داند. محور اصلی کتاب، زخم های جسمی و روحی این بانو، پس از رحلت پدر است که با غصب خلافت، فدک و خانه نشینی شوهرش آغاز شد.

نویسنده ضمن تحلیل دو خطبه آن حضرت که یکی در مسجد پیامبر و دیگری در بستر شهادت ایراد شد، به بررسی اسناد و محتوای آن می پردازد و نتیجه می گیرد که احتجاج فاطمه با خلیفه در باره فدک، به خاطر احیای ولایت و غصب آن بود.

وی در پایان، به ذکر چهل حدیث از آن حضرت در باره اوصاف شیعه، دفاع از امام علی(ع)، انتقاد از خلفا، حجاب و آداب همسرداری می پردازد.

واژه شناسی عربی و فارسی خطبه اول و دوم و کتاب شناسی این خطبه ها که شامل شصت و دو اثر است، پایان بخش کناب می باشد.