مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : رهبر جاودان: زندگی امام زمان (عج)
زمان پدیدآورنده: م 1110 ق
محل نشر : تهران
ناشر : زرین
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1381ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 616
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

رهبر جاودان: زندگی امام زمان (عج)

ترجمه جلد سیزدهم بحار الانوار در باره تاریخ و سیره و امامت و وجود امام زمان(ع)

کتاب، ترجمه جلد سیزدهم بحار الانوار در باره تاریخ و سیره و امامت و وجود امام زمان است.

علامه مجلسی، بخشی از موسوعه حدیثی بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار را به زندگینامه و فضایل و سیره امامان اختصاص داده که یکی از مجلدات آن، مربوط به امام زمان است. مجلسی کتاب خود را در موضوع های گوناگون دینی تألیف و در آن آیات و اخبار را جمع آوری کرده و خود نیز، در مواردی برای آنها شرح و توضیح نگاشته است. احادیث با ذکر مأخذ و آوردن اسناد و متن حدیث نقل شده اند و از این رو، بحارالانوار، در واقع، کتاب مرجع حدیثی است.

مترجم این جلد از بحار، به دلیل اهمیت موضوع مهدویت و امام مهدی(ع) اقدام به ترجمه آن کرده و به همان متن اکتفا نموده و هیچ توضیحی از خود بر آن نیفزوده و حتی نام کتاب هایی را که مجلسی برای رعایت اختصار رمز گونه آورده، تکمیل نکرده و به همان حروف موجود در بحارالانوار اکتفا کرده است.

کتاب در دو بخش سامان یافته است. بخش نخست، در باره زندگی شخصی امام از قبیل تولد، شرح حال مادر، نام ها، لقب ها، کنیه ها، ناروایی نام بردن از آن حضرت، صفت ها و نشانه و تبار وی و آن دسته از آیاتی است که به ایشان تطبیق و تأویل شده است.

بخش دوم کتاب که عمده مباحث آن را تشکیل می دهد، در باره امامت و غیبت و ظهور امام زمان است و سی و یک باب دارد. در این باب ها این مطالب به بحث و بررسی گذاشته شده و روایت های مربوط جمع آوری و عرضه گردیده است: اخباری از قرآن، پیامبر، امیر مؤمنان و یکایک امامان، تا امام یازدهم در باره امام زمان، اخبار کاهنان، لوح ها و سنگ نوشته ها در باره ایشان، دلایل شیخ طوسی در باره غیبت آن حضرت، صاحبان عمر طولانی، معجزه ها و سفیران امام زمان، مدعیان دروغین سفارت، مشاهده کنندگان امام، دلایل غیبت، انتظار، نشانه های ظهور، سیره و منش امام، رخدادهای عصر ظهور، رجعت، جانشینان و فرزندان و رویدادهای پس از ظهور و توقیعات.