مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : عاصفة السلام
پديدآورنده : کمال السید
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : انصاریان
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1381ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 238
قطع : رقعی
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

عاصفة السلام

تحلیلی است از زندگانی و صلح امام حسن مجتبی(ع).

تحلیلی است از زندگانی و صلح امام حسن مجتبی(ع). نویسنده، کتاب را از معرفی کوفه از جهت تأسیس و ساختار جغرافیایی و بافت قبیلگی و ناموزون بودن ترکیب جمعیتی آن، و ولای اهل بیت کوفیان، شروع کرده است. او در همین فصل پیشینه شخصیتی امام حسن مجتبی(ع) را نیز، بر حسب آیات نازل شده در شأن اهل بیت، مانند آیات مباهله، اطعام به مساکین و اسیران و ایتام، و تطهیر بررسی کرده است.

در گذشت پیامبر، ماجرای فوت فاطمه زهرا(س) و انحرافات ایجاد شده پس از پیامبر تا دوران شورش مردم بر خلیفه وقت، و قتل او، و به زمامداری رسیدن امام علی، مباحثی است که نویسنده آنها را در این نوشته گزارش و تحلیل کرده است.

رخدادهای دوران امام علی(ع)، مانند فتنه جنگ جمل، جنگ صفین و جنگ نهروان و حضور امام حسن در کنار پدر در این وقایع از جمله دیگر مباحث کتاب است.

نویسنده، در بخش مربوط به پایان حیات علی(ع)، به ریزه کاری های بیشتری پرداخته و با قلمی ادبی، آن واقعه را ترسیم کرده است. شهادت امام علی و خلافت امام حسن مجتبی(ع)، ادامه بحث های کتاب است. درگیری های نظامی سپاه امام حسن با سپاه معاویه و زمینه های آشتی و دلایل آن، در کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

پایان بخش کتاب، خداحافظی امام از سرزمین عراق و کوچ به مدینه است. چند سند تاریخی نیز، ضمیمه کتاب است.