تاريخ : سه شنبه 1401/4/7
کد خبر: 74373

کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)»،‌ منتشر شد

کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» با عنوان «الدعوه الحسینیه الی‌ نصره‌الشریعه الاسلامیه» به همت موسسه بوستان کتاب منتشر شد.

کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» با عنوان «الدعوه‌ الحسینیه الی نصره‌ الشریعه الاسلامیه» اثر آیت‌الله محمدرضا کلباسی اشتری و تدوین عبدالجواد فلاطوری و تصحیح و تحقیق آیت‌الله احمد کلباسی اشتری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۲۷۲ صفحه منتشر شد.

«اسرار نهضت امام حسین(ع)» اثری است گرانسنگ در بیان نکته‌هایی از تاریخ نهضت امام حسین(ع) و تحلیل قسمت‌هایی از آن با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث اهل‌بیت(ع) که مؤلف در آن درس‌های عبرت‌آموز قیام عاشورا را تبیین کرده و تلاش دارد نوع نگرش مردم به این واقعه بزرگ را با بصیرت همراه کند.

مؤلف در جای‌جای کتاب‌ها و رسائل خود همواره بر استفاده هم‌زمان از معارف وحیانی و آموزه‌های عقلی تأکید داشته است، تا اندیشه‌های دینی را به شکل جامع و علمی تبیین نماید.

محقق این اثر در تصحیح و تحقیق اثر مذکور، تمام آیات و روایات و شواهد مختلف را اعراب‌گذاری، مأخذیابی و ترجمه کرده است.

کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» در قالب ۲۵ تقریر تألیف شده است؛ ازجمله عناوین این تقریرها می‌توان به قیام امام حسین(ع)، آثار قیام، دردهای حسین(ع)، علت عزیمت حسین(ع) به مکه، نتیجه و پایان کارِ مُسلم، اقدامات جنگی، جغرافی کربلا، روحیه یاران حسین(ع)، آرایش جنگی حسین(ع)، مواعظ حسینی و مصادیق حقیقت اشاره کرد.

در بخشی از این کتاب با عنوان «علت عزیمت امام حسین (ع) به مکه» می‌خوانیم:

«نخستین علتی که موجب انتخاب مکه بود، همانا مصون بودن آن بود از کلیه تعرّضات و اعتدائات؛ چه به نصّ صریح قرآن و شارع مقدس هیچ‌کس حق نداشت در حرم الهی جنگ و خون‌ریزی یا ایجاد فتنه کند؛ و حسین (ع) می‌خواست از این خاصیت مکه بهره برده، تا موقع لازم، در آنجا تحصن کرده و خود را از شرّ بنی‌امیه در پناه بدارد.

دومین سببی که حسین(ع) را به مکه کشید، نزدیکی موسم حج و استفاده از مجمع بزرگ و همگانی فِرَق مسلمانان و شناساندن خود به آن‌ها بود. در این قسمت هم حسین(ع) تا ممکن بود موفق شد؛ و به‌واسطه بروز مکارم اخلاق و نشر فضایل و معارف حقه و تعلیم علوم و مبادی اسلامی به کلیه ساکنین و آیندگان و روندگان خانه خدا، چنان‌که اندک زمانی جذب قلوب کرد که صیتِ حکومت و بزرگواری و مراتب فضل و دینداری اش در همه طرف پیچیده، و کم‌کم این اندیشه در مغزها راه می‌یافت که خوب است به‌جای یزید فاجر فاسق، فرزند زهرا(س) انتخاب شود.

اندک‌اندک این زمزمه از محیط مکه به خارج سرایت کرده و به عراقین رسید و آن‌ها را که از قدیم به دوستی آل علی(ع)، معروف و مشتهر و به دستگاه اموی بدبین بودند برانگیخت تا در این موضوع پیش‌قدم شده، و افتخار این اقدام باعظمت خداپسندانه را بهره خود سازند. همین اندیشه و نظایر آن در سایر مکان‌ها ایجاد گردیده، امویان را بیش‌ازپیش متوجه حسین(ع) و اقدامات او می‌کرد.»

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی کتاب «اسرار نهضت امام حسین(ع)» می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :