مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : عصری سازی افعال پیامبر(ص)
پديدآورنده : مهدی مردانی گلستانی
زمان پدیدآورنده: معاصر
ناشر : بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1401
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 123
قطع : رقعی
زبان : فارسی
شابک : 9786000605834
جستجو در Lib.ir

عصری سازی افعال پیامبر(ص)

کتاب حاضر کوشیده است تا با تبیین مبانی نظری و تشریح مراحل عملی، چگونگی عصری‌سازی افعال پیامبر(ص) را نشان دهد و زمینه بهره‌گیری از افعال تاریخی پیامبر(ص) را فراهم آورد.»

این کتاب در سه فصل «مبانی عصری‌سازی افعال پیامبر(ص)»، «مراحل عصری سازی افعال پیامبر(ص)» و «تحلیل نمونه‌های افعال پیامبر(ص)» را موردبررسی و واکاوی قرار داده است.

همچنین ضرورت تأسی به فعل پیامبر(ص) و عرفی بودن افعال ایشان، امکان‌سنجی انجام فعل پیامبر(ص)، اقسام تأسی به فعل پیامبر(ص)، اقسام و ملاک محدودیت تاریخی، روش‌شناسی کشف مقصود فعل، بازسازی فعل پیامبر(ص)، احراز محدودیت تاریخی در فعل پیامبر(ص) و… برخی از موضوعاتی است که در این کتاب به آن پرداخته‌شده است.

این تحقیق از منظر تبارشناسی، مطالعه‌ای میان‌رشته‌ای است که از پیوند دو دانش حدیث و تاریخ بهره می‌گیرد و به تحلیل گزاره‌های رفتاری پیامبر(ص) می‌پردازد. از منظر گستره تحقیقی، کار انجام‌شده پژوهشی درون مذهبی است که بامطالعه منابع آرا و نگرش‌های اندیشمندان شیعی به بررسی چگونگی روزآمدسازی افعال پیامبر(ع) می‌اندیشد و از منظر نوع تحقیقی، پژوهشی مسئله محور است که از مواجه با مشکل آغاز و پس از تبدیل آن به مسئله، به دنبال کشف پاسخ می‌گردد.

بخشی از مقدمه کتاب:

«الگوگیری از رفتار پیامبر(ص) همیشه آسان نیست و گاه بهره‌گیری از افعال ایشان به دلیل محدودیت‌های تاریخی دشوار می‌نماید. از این رو، برای الگوگیری از افعال پیامبری که چهارده قرن با مخاطب امروز فاصله دارد، می‌باید اقتضائات عصر جدید را در نظر گرفت و رفتارهای ایشان را متناسب با فرهنگ زمانه «عصری‌سازی» کرد؛ موضوعی که با توصیف متون رفتارشناسانه پیامبر(ص) پدید نمی‏‌آید و نیازمند تحلیل و پردازش نمونه‌های روایی است. کتاب حاضر کوشیده است تا با تبیین مبانی نظری و تشریح مراحل عملی، چگونگی عصری‌سازی افعال پیامبر(ص) را نشان دهد و زمینه بهره‌گیری از افعال تاریخی پیامبر(ص) را فراهم آورد.»

کتاب «عصری سازی افعال پیامبر (ص)» به قلم حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مهدی مردانی گلستانی تدوین‌شده و در شمارگان ۳۰۰ نسخ در قطع رقعی به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی قرارگرفته است.