مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : پیام مولا از بستر شهادت
پديدآورنده : محمد تقی مصباح یزدی
محل نشر : قم
ناشر : انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
نوبت چاپ : چاپ پنجم
تاریخ انتشار : 1385
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 304
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
شابک : ۹۶۴-۴۱۱-۲۲۴-۵
جستجو در Lib.ir

پیام مولا از بستر شهادت

شرح و توضیح وصیت‌نامه امیر مؤمنان حضرت علی(ع) به امام حسن و امام حسین علیهماالسلام.

مجموعه ای است گردآوری شده از سخنان مرحوم آیت الله مصباح یزدی، رمضان سال ۱۳۷۲ ه‌.‌ش در دفتر مقام معظم رهبرى در قم، در شرح آخرین وصیت امام علی علیه السلام به امام حسن و امام حسین علیهماالسلام که توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدى نادرى قمى تدوین و نگارش یافته است.

كتاب با بهره گیری از مضامین عرفانی و اخلاقی كلام حضرت امیر (ع) و با تاكید بر تقوای الهی، با بحث درباره دنیا آغاز می‌شود و با اشاره به گرایش فطری و ذاتی انسان به دنیا، راه رهایی از وابستگی به دنیا را بیان می‌كند.

مؤلف در این شرح علاوه بر اشاره به تقوا به عنوان مبنای همه ارزش‌ها در اسلام، از نظم با نام واجب فراموش شده یاد می‌كنند و دو شرط اساسی برقراری نظم در جامعه (برنامه‌ریزی و نظارت) را متذكر می‌گردند.

ایشان در ادامه شرح وصیت امیرالمؤمنین (ع)، موضوعاتی چون اصلاح ذات‌البین، اهمیت مسایل و روابط اجتماعی در اسلام، و راز تاكید اسلام بر روابط صحیح اجتماعی را مطرح كرده، خط قرمز اسلام در برقراری روابط اجتماعی را بیان می‌كنند.
نقش احسان در تحكیم روابط اجتماعی و كاربرد آن در مورد خدمت به یتیمان و همسایگان، دو اصل قرآن و نماز به عنوان دو ركن اساسی اسلام، جایگاه ویژه حج و خانه خدا، حج در نگاه اهل بیت علیهم السلام و منافع حج از جمله موضوعات، مباحث و سرفصل‌هایی است كه مؤلف با عنایت به كلام شیوا و پر صلابت مولا به شرح و توضیح آن پرداخته‌اند.
هم‌چنین در پایان، ایشان به جهاد در سه عرصه ( جهاد با مال، جهاد با زبان و جهاد فرهنگی) اشاره می‌كنند و ضمن بیان جایگاه امر به معروف و نهی از منكر، پیآمدهای ترك این مهم، چگونگی امر به معروف و نهی از منكر، و افراط‌ها و تفریط‌های ممكن در راه تحقق آن را گوش‌زد می‌كنند.

برگی از کتاب:

اگر زمانى که مولا امیرالمؤمنین‌(علیه السلام) فرق مبارکشان شکافته بود و در بستر افتاده بودند و آخرین ساعات عمر شریفشان را مى‌گذراندند ما حضور مى‌داشتیم، دلمان مى‌خواست چه کارى انجام دهیم؟ طبیعى است به اقتضاى محبتى که به آن حضرت داریم، در وهله اول آرزو مى‌کردیم که اى کاش جان ناقابل ما فداى آن حضرت گردد و به جاى آن بزرگوار خون ما ریخته شود و عمر شریف امیر مؤمنان‌(علیه السلام) ادامه یابد. اما اگر به هر تقدیر مى‌دیدیم که مشیت الهى بر شهادت آن حضرت قرار گرفته و یکى دو روز و چند ساعت دیگر از نعمت وجود شریفش محروم خواهیم شد آن‌گاه چه مى‌خواستیم؟ شاید بزرگ‌ترین آرزوى همه ما در چنان شرایطى آن بود که فرصتى دست دهد و خدمت آن بزرگوار برسیم و چند جمله، هرچند کوتاه، سخنان و رهنمودهایى از ایشان بشنویم و آن را سرمشق زندگى خود قرار دهیم.

فهرست مطالب کتاب:

جلسه اوّل: وارستگى از دنیا
جلسه دوم: راه رهایى از محبت دنیا
جلسه سوم: سه فرمان مهم و اساسى
جلسه چهارم: نظم، عنصر حیاتى و مهم جامعه اسلامى
جلسه پنجم: اصلاح ذات‌البین، برتر از نماز و روزه
جلسه ششم: مراعات یتیم و همسایه
جلسه هفتم: قرآن و نماز، دو ركن حیاتى اسلام
جلسه هشتم: عنایت خاص خداوند به حج و خانه كعبه
جلسه نهم: جهاد در سه عرصه
جلسه دهم: امر به معروف و نهى از منكر، ضامن سعادت و سلامت جامعه