تاريخ : چهارشنبه 1401/12/3 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 76084
نرم‌افزار جامع احادیث شیعه و اهل سنت رونمایی می‌شود

نرم‌افزار جامع احادیث شیعه و اهل سنت رونمایی می‌شود

نشست خبری رونمایی نرم‌افزار جامع احادیث شیعه و اهل سنت به عنوان نسخه دوم از نرم‌افزار کتابخانه احادیث فریقین با حضور اهالی رسانه در سالن جلسات نور برگزار گردید.

در این نشستِ خبری، حجت‌الاسلام والمسلمین حجت باشتنی، مدیر گروه علمی حدیث و رجال مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به بیان امکانات و خصوصیات ایننرم افزارپرداخت و به سؤالات حضار در رابطه با این نرم‌افزار پاسخ داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین باشتنی در ابتدای توضیحات خود با اشاره به اهمیت تولید این نرم‌افزار بیان داشت: با توجه به اینکه برخی از حدیث‌پژوهان به دنبال مطالعات تطبیقی در حوزه حدیث‌شناسی فریقین بودند، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی که پیش از این در سال ۱۳۹۵ در راستای پاسخ به این نیاز نرم‌افزار کتابخانه فریقین (مشتمل بر ۲۰ عنوان کتاب در ۱۳۷ جلد از اهم مصادر متقدم حدیثی امامیه و اهل سنت) را در دسترس کاربر قرار داده بود، با ارتقا در محتوا و ساختار برنامه، نسخه جدیدی با عنوان «جامع احادیث شیعه و اهل سنت» را تولید کرد.

کارپوشه حدیث‌پژوهی در نسخه قبلی این برنامه ارائه نشده بود و از جمله قابلیت‌های جدید این نسخه محسوب می‌شود که در آن همه روایات موجود در برنامه در بستر واحد به کاربر نمایش داده می‌شود

مدیر گروه علمی حدیث و رجال مرکز نور، ارتقاء نرم‌افزار جامع احادیث شیعه و اهل سنت در بخش محتوا را مربوط به کارپوشه‌های کتابخانه و حدیث‌پژوهی دانست و افزود:

در نسخه جدید، محتوا با افزایش چشمگیری همراه بوده و موفق شدیم ۳۳۰ عنوان کتاب و رساله در ۹۰۴ جلد از منابع شیعه (اعم از امامیه، زیدیه و ..) و اهل‌سنت را در اختیار کاربر قرار دهیم که این منابع از نظر زمانی، شامل آثار تا قرن ۵ می‌شود و منابع مربوط به بعد از قرن ۵ در برنامه ارائه نشده که ان‌شاءالله پس از آماده‌سازی در نسخه‌های بعدی ارائه خواهد شد.

وی افزود: جدای از افزایش منابع در کارپوشه کتابخانه، امکان جدیدی در دسترس کاربر قرار گرفته که به واسطه آن می‌تواند منابع را بر اساس نوع نگارش و موضوع نگارش نیز دسته‌بندی کند که این قابلیت کمک شایانی به حدیث‌پژوهی کاربر خواهد نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین باشتنی در توضیح کارپوشه حدیث‌پژوهی این نرم‌افزار نیز افزود: این کارپوشه در نسخه قبلی این برنامه ارائه نشده بود و از جمله قابلیت‌های جدید این نسخه محسوب می‌شود که در آن همه روایات موجود در برنامه در بستر واحد به کاربر نمایش داده می‌شود که با دارا بودن قبلیت‌هایی مانند: نمایش و عدم نمایش اسناد، تخصیص روایات بر اساس قائل خاص، امکان محدود کردن احادیث در مورد پیامبر و اهل بیت علیهم‌السلام و ... کاربر را در پژوهش در احادیث برنامه یاری می‌کند.

وی در ادامه یکی دیگر از ویژگی‌های برنامه را «احادیث مشابه» دانست و بیان داشت: این قابلیت که مبتنی بر هوش مصنوعی است به کاربر این امکان را می‌دهد تا با انتخاب یک روایت از میان دو مجموعه مستقل حدیثی به مشابهت‌یابی بپردازد و با تنظیم درصد مشابهت نتایج مشابه را در اختیار پژوهشگر قرار دهد.

مدیر گروه علمی حدیث و رجال مرکز نور، از دیگر وجوه ارتقاء نرم‌افزارِ جامع احادیث شیعه و اهل سنت را ساختار سه زبانه برنامه دانست و افزود: این نرم‌افزار در قالب جدید کتابخانه استاندارد ارائه شده که علاوه بر قابلیت‌های فنی و پژوهشی تولیدات گذشته مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)، مانند جستجوی ساده و پیشرفته در کتاب‌ها، انتقال متن به نرم‌افزار word، دسترسی سریع به بخش‌های مفید لغت‌نامه، قرآن، کتابشناسی، ویژگی‌های تازه و مفیدی را در خود جای داده است.

برطرف شدن محدودیت در خصوص ابعاد صفحه نمایشِ دستگاه‌های مختلف، امکان به‌روزرسانی مستقیم نرم‌افزار از طریق اینترنت توسط کاربر، در نظر گرفتن میز پژوهشی برای محقق، جستجو در متن کتاب‌ها با قابلیت اولویت‌دهی به نتایج و با عملگرهای استاندارد، بهبود نتایج جستجو بر اساس کتاب، نویسنده و زبان و ... از جمله قابلیت‌های این قالب جدید به شمار می‌رود.

گفتنی است، مراسم رونمایی از نرم‌افزار «جامع احادیث شیعه و اهل سنت نسخه ۲» در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، ساعت ۱۶:۳۰ روز پنجشنبه ۴ اسفند ۱۴۰۱ با سخنرانی آیت الله اعرافی، مدیر محترم حوزه‌های علمیه، برگزار خواهد شد.

همچنین، این مراسم همزمان به صورت مجازی از طریق آدرسlive.noorsoft.orgبه صورت زنده پخش خواهد شد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :