تاريخ : شنبه 1402/6/4 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 76311
گزارش وارونه!

گزارش وارونه!

واکنش ۲ استاد حوزه به سخنان آقای تبریزیان درباره اعتقاد آیت‌الله ری شهری به ولایت فقیه.
آقای تبریزیان در کلیپی مدعی شده است که آیت‌الله ری‌شهری ولایت فقیه را قبول نداشت؛ حجج اسلام عبدالهادی مسعودی و سیدمحمدکاظم طباطبایی از شاگردان آیت‌الله ری‌شهری به این ادعا پاسخ داده‌اند.

آقای تبریزیان در کلیپی ادعایی درباره نظر مرحومآیت‌الله محمدی ری شهریدرباره ولایت فقیه مطرح کرده و مدعی شده است که ایشان در جلسه‌ای اعتراف کرده که اعتقادی به ولایت فقیه ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم طباطباییوحجت‌الاسلام والمسلمین عبدالهادی مسعودیاز اساتید علوم حدیث به این ادعای وی پاسخ داده‌اند.

گزارش وارونه از یک جلسه

▣ سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین سید کاظم طباطبایی :

آقای تبریزیان از مرحوم آیت‌الله ری شهری درخواست کرد تا جلسه‌ای درباره روایات طبی تشکیل شود و آیت‌الله ری‌ شهری هم از بنده و آقای مسعودی هم خواستند ما در جلسه باشیم و آقای تبریزیان و دوستانشان هم حضور داشتند. آقای ری‌ شهری این جلسه را اداره می‌کردند و از ما خواستند که با آقای تبریزیان گفت‌وگوی علمی داشته باشیم و بنده از آقای تبریزیان پرسیدم که استناد شما به روایات طبی با چه معیار و کلامی صورت می‌گیرد.

آقای تبریزیان از جواب دادن به بنده طفره رفت و برای تغییر مسیر بحث گفت شما که به ولایت فقیه معتقدید هم سند و دلیلی برای آن ندارید؛ یعنی وی قصد داشت از بحث طفره برود و دنبال شنیدن دلایل نقلی و عقلی اثبات ولایت فقیه هم نبود. اتفاقا آقای ری شهری در همان سال‌ها بحث خارج ولایت فقیه را داشتند ولی نمی‌خواستند در این جلسه وارد بحث شوند.

آقای مسعودی هم به آقای تبریزیان گفتند که شما چرا از پاسخ علمی درباره روایات طبی طفره می‌روید و بعد گفتند فرض کنید اگر کسی ولایت فقیه را قبول هم نداشته باشد شما چه پاسخی درباره استناد به روایات طبی دارید؟ در این جلسه اصلا بحث درباره ولایت فقیه نبود بلکه بحث استناد روایات طبی به ائمه(ع) بود. این جلسه نشان داد که باید در سند روایات دقت بیشتری شود زیرا تمایلات شخصی فرد سبب شده است تا گزارشی کاملا وارونه درباره آن جلسه ارائه شود.

▣ سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالهادی مسعودی :

بخشی از ادعاهای آقای تبریزیان در مورد مراجع تقلید و بحث تقلید و خمس و ... است که سایر فضلای حوزه خوب است به آن پاسخ دهند اما آنچه وی درباره آیت‌الله ری‌ شهری مدعی شد این است که ایشان ولایت‌فقیه را قبول ندارند که این ادعا دقیقا مخالف نقطه نظرات علمی ایشان است زیرا سال‌ها ولایت فقیه را در حوزه علمیه شهر ری تدریس و بحث کردند و الان هم شاگردان ایشان می‌توانند شهادت بدهند.

ادعای وی همچنین در تعارض عملی با ۴۰ سال کارگزاری ایشان در نظامی است که ولایت فقیه در راس آن است؛ ایشان ۱۰ سال در خدمت امام و ۳۰ سال هم در خدمت مقام معظم رهبری بودند و البته بحث هم در آن جلسه، اساسا درباره ولایت فقیه نبود بلکه درباره این بود که آیا جناب آقای تبریزیان و دوستانشان برای استناد به چندهزار روایت طبی دلیل معتبری دارند یا خیر؟ فارغ از اینکه ما برای ولایت فقیه دلیلی داشته باشیم یا خیر و این مسئله ربطی به این ندارد که براساس روایات بی سند و ضعیف‌السند اقدام به درمان بیماران بکنیم و سبب شود که بیماری آنها حادتر و یا در مواردی منجر به مرگ شود.

سخن ما این است که شما دلیل و مستند علمی قابل قبولی برای کارهای طبی خودتان ندارید و البته مجددا شما و دوستانتان ادعاهایی را مطرح خواهید کرد و ما هم مجددا برای پاسخگویی آمادگی داریم.

📹مشاهده فیلم پاسخ اساتید

منبع :ایکنا
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :
  • سخنان استاد مسعودی (دانلود)

  • سخنان استاد طباطبایی (دانلود)

  • سخنان استاد مسعودی (حجم کم) (دانلود)

  • سخنان استاد طباطبایی (حجم کم) (دانلود)