مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : صلح الامام الحسن علیه السلام
پديدآورنده : شیخ راضی آل یاسین
ناشر : المکتبة الحيدرية
نوبت چاپ : چاپ اول
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳ ه.ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 557
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

صلح الامام الحسن علیه السلام

جامع‌ترين و مستدل ترين كتاب درباره‌ى( صلح امام حسن)
متشکل از متن کتاب همراه با تحقیق و پاورقی مناسب درباره صلح امام حسن و تحلیل شرایط زمانی آن حضرت

جامع‌ترين و مستدل ترين كتاب درباره‌ىصلحامامحسن مجتبی علیه السلام

کتابی به زبان عربی درباره صلح امام حسن(ع)، نوشته شیخ راضی آل‌یاسین پژوهش‌گر و عالم شیعه (متوفای ۱۳۷۲ق). این کتاب، از معدود آثار تحلیلی و تفصیلی است که در سه بخش، درباره زندگانی امام حسن مجتبی(ع)، موقعیت سیاسی او و شرایط صلح امام با معاویه سخن گفته است. آیت‌الله سید علی خامنه‌ای این اثر را در سال ۱۳۴۸ش به نام «صلح امام حسن(ع) پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» به زبان فارسی ترجمه کرده است.

مؤلف کتاب، شیخ راضی آل یاسین(۱۵ ذی‌القعده ۱۳۷۲ق)، از علما و محققان و مورخان نجف است که پیش از این کتاب، افزون بر «دیوان»، کتابی نیز با عنوان «تاریخ الکاظمیه فی القدیم و الحدیث» و کتابی با عنوان «اوج البلاغة» در خطبه‌های امام حسن(ع) و امام حسین(ع) تألیف کرده بود.

این کتاب از قریب به صد منبع معتبر و ارزشمند استفاده کرده و مؤلف در آن به موضوعاتی پرداخته که در کتب مشابه، به آن‌ها کمتر توجه شده و موضوع صلح امام حسن(ع) و علت و عوامل آن را به خوبی بیان کرده و  بیش از آن‌که به نقل گزارش‌های تاریخی بپردازد، به بیان و تحلیل اوضاع و شرایط از نگاه خود پرداخته است، اما با این حال از ارجاع به منابع و استناد به آنها غفلت نکرده و به منابع مختلفی در متن و پاورقی توجه داده است که این منابع همان مصادر دست اول تاریخی هستند.

کتاب دارای سه قسمت است که در قسمت نخست شرح حال کوتاهی از زندگی امام مجتبی(ع) ارائه داده و در قسمت دوم به موضوع بیعت با آن حضرت و وضعیت سپاه می‌پردازد. قسمت آخر و اصلی کتاب، بررسی قرارداد صلح و عوامل آن بحث می‌کند.

بخش اول: امام حسن بن علی(ع) ، بخش دوم: موقعیت سیاسی، بخش سوم: صلح

در خاتمه کتاب نیز، گزارشی از مقایسه شرایط صلح امام حسن(ع) و قیام امام حسین(ع)، به لحاظ دوستان و یاران و به لحاظ دشمنان ارائه شده است.

نویسنده در آخرین گفتار کتاب ضمن تحلیل و مقایسه شرایط صلح امام حسن(ع) و قیام امام حسین(ع) این دو موضع را دو نقشه و دو وسیله برای جاودان نگاه داشتن مکتب اسلام برشمرده و می‌نویسد:

نوشيدن جام شهادت در موقعيت امام حسين و حفظ سرمايه ى زندگى بوسيله‌ى صلح در موقعيت امام حسن , بعنوان دو نقشه و دو وسيله براى جاودان داشتن مكتب و محكوم ساختن خصم، تنها راه حل‌هاى منطقى و عاقلانه‌ئى بودند كه با توجه به مشكلات هریک از دو موقعيت، از انجامِ آنها گزيرى نبود و جز آنها راه ديگرى وجود نداشت , هر یک از این دو راه در ظرف خود، برترین وسیله‌ى تقرب بخدا و امتثالِ فرمان او بود هر چند كه از لحاظ دنيوى چيزى جز محروميت بهمراه نداشت , و باز هر یک پیروزى حتمى و قاطعى بود که در طى تاریخ جلوه‌ى خود را آشکار ساخت.

این کتاب در سال ۱۳۴۸ش توسط آیت‌الله خامنه‌ای با عنوان «صلح امام حسن پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» به فارسی ترجمه شد. وی در مقدمه ضمن این که این کتاب را جامعترين و مستدل ترين كتاب درباره‌ى( صلح امام حسن) معرفی کرده و انگیزه خویش را این گونه بیان می‌کند:

«پیش از این‌که به ترجمه این کتاب بپردازم، مدت‌ها در فکر تهیه نوشته‌ای در تحلیل موضوع صلح امام حسن بودم و حتی پاره‌ای یادداشت‌های لازم نیز گرد آورده بودم؛ ولی سپس امتیازات فراوان این کتاب مرا از فکر نخستین بازداشت و به ترجمه این اثر ارزشمند وادار کرد... مگر که جامعه فارسی‌زبان نیز چون من از مطالعه آن بهره گیرد و هم برای اولین بار درباره این موضوع بسی با اهمیت، کتابی از همه رو جامع، در معرض افکار جویندگان و محققان قرار گیرد.»

مترجم کتاب ترجیح داده که به جای مقدمه متن مفصلی را از سید شرف الدین در باره معرفی کتاب و نویسنده‌اش به عنوان مقدمه بیاورد. شرف الدین کتاب را مانند جويبارى سرشار و لبريز از اندوخته‌هاى عقلى و نقلى و بی‌نهايت غنى و كامل همراه با جامعيت و عمق و نقد تحليلى و نویسنده کتاب را شیرین سخن، دارای طبعى هموار و آرام، سينه‌ئى گشاده، خويى نرم، ذهنى سرشار ، فهم و دانشى فراوان، اطلاعى وسيع، انشائى زيبا، نكته سنجى شيرين , كنايه پردازى لطيف،... درياى مواجى از دانش آل محمد، دانشمندى محقق و داناى اسرار اهل بيت معرفی کرده است.