مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : مدخل، مقدمه ای برای ورود به بخش الهیات تجرید
پديدآورنده : فضل الله خالقیان
ارزياب علمي : علی رضا بهرامی
ويراستار : حسین پورشریف
ارزياب علمي : شهاب الدین علایی نژاد
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : موسسه انتشاراتی دارالحدیث
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1402
تعداد صفحه : 191
قطع : وزیری
زبان : فارسی
شابک : 978-622-207-213-1
جستجو در Lib.ir

مدخل، مقدمه ای برای ورود به بخش الهیات تجرید

شرح مطالب و برخی مسائل مقصد اول و دوم کتاب «تجريد الاعتقاد»

كتاب مدخل، مقدمه ای برای ورود به بخش الهیات تجرید، كه با سبك وسياق آموزشی تدوین شده،  ترجمه و شرحی بر مطالب و برخی مسائل مقصد اول و دوم از » تجريد الاعتقاد ، محقّق طوسی است .

هدف ازتدوين ونگارش اين اثر فراهم آوردن مدخلی مناسب برای فهم بهتر بخش الهيات ( اصول عقايد) تجريد است .

مقدمه مؤلف:

در دوران ما تدريس كتاب كشف المراد في شرح تجريد الاعتقاد، به عنوان متن درسی کلام قدیم مرسوم و رایج است. این کتاب که متن آن به وسیله متكلّم و فيلسوف عظيم الشأن، خواجه نصیرالدین طوسی تصنیف شده و با قلم شاگرد بزرگش علامه حلی شرح داده شده مشتمل بر شش بخش کلی است که ،مصنف هر بخش را یک «مقصد» نامیده است.
از این مقاصد ششگانه فقط بخش الهیات و عقاید اسلامی آن که شامل چهار مقصد پایانی است ، تدریس میشود و مقصدهای پیش از آن متروک و از مدار درس و بحث، خارج شده است. ظاهراً به سبب رواج متون فلسفی ای که مبتنی بر آرای فیلسوف بزرگ، صدر المتألهین شیرازی است به خواندن و آموزش آن دو مقصد که یکی در امور عامه و دیگری در باب جواهر و اعراض است ، نیازی احساس نمیشود همین امر موجب شده است این دو مقصد، به رغم دارا بودن مطالب بسیار ارزشمند مورد توجه و مطالعه جدی و عمومی قرار نگیرد. وانگهی برخی مطالب که در بخش الهیات و عقاید تجرید آمده و از سوی شارح گران قدر علامه حلی تبیین شده متوقف بر مباحثی است که پیشتر در دو مقصد نخستین، مبین و مبرهن شده است. با در نظر گرفتن این نکته نگارنده که خود توفیق تدریس کتاب را در مقطع کارشناسی ارشد داشته است بر آن شد تا با جمع آوری آن مباحث و ترجمه و شرحشان، تا حدى خلا مهجوریت دو مقصد یاد شده را جبران کند مهمتر این که در جهت کمک به آموزش بهتر مباحث الهيات و عقاید کتاب قدمی بر داشته باشد؛ بنابراین می توان نوشتار حاضر را مدخلی برای ورود به مباحث مزبور دانست.
شیوه کار به این صورت است که مطابق با ترتیب مطالب کتاب، مسائل مرتبط با بخش الهيات و عقايد تجريد، انتخاب شده و در ابتدا متن مسئله، سپس ترجمه و پس از آن، شرح آورده شده است. نگارنده در شرح مسائل از کشف المراد به عنوان شرح پایه استفاده کرده است برای تشریح بهتر و جامع تر در جای جای نوشتار حاضر، از مطالب بسیار سودمند شوارق الإلهام - که از شروح متأخر و ممتاز ،تجرید به قلم محقق سترگ فیاض لاهیجی است بهره برده شده است به این ترتیب یکی از مزایای این نوشتار، ترویج شرح ارزشمند شوارق است که متأسفانه . مورد استفاده عمومی قرار نمیگیرد نویسنده در پاره ای از مسائل به شرح فارسی محقق معاصر، علامه شعرانی مراجعه کرده و از آن سود جسته است. همچنین بنا به ضرورت در مواردی به آثار فیلسوف بینظیر شیخ الرئیس ابن سینا اشاره شده است. بیان این نکته ضروری است که پس از طرح هر مسئله مورد کاربرد آن در مباحث بعدی و برخی مطالب لازم دیگر با ذکر نشانی در ابتدای هر درس ضمن پانوشت شماره ۱، آمده است.
بنابراین مطالعه این پانوشتها شرط بهره برداری مطلوب از این مکتوب به حساب می آید. نسخه مورد استفاده و مرجع نشانیهای موجود در این اثر کتابی است که مرحوم استاد آیــة الله حسن حسن زاده آملی آن را تصحیح کرده و از سوی انتشارات جامعه مدرسین قم به تاریخ ١٤٢٢ ق چاپ و منتشر شده است.
در پایان امیدوارم اثر حاضر قابل استفاده خوانندگان گرامی باشد و چنانچه قصور یا لغزشی در آن مشاهده میکنند ضمن عفو و اغماض نگارنده را از راهنماییهای خود بهره مند فرمایند.