مطالعه کتاب خرید کتاب دانلود کتاب
عنوان کتاب : مروری بر اندیشه های سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع)
پديدآورنده : احمد بهشتی
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1394
قطع : رقعی
جستجو در Lib.ir

مروری بر اندیشه های سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع)

ویژگی بارز این اثر آن است که اندیشه سیاسی و اخلاقی این پیشوای معصوم را واکاوی و تبیین کرده است.

در دوران حیات امام جعفر صادق(ع) که سال‌های انتقال قدرت از بنی امیه به بنی عباس بود، فرصت بسیار مناسبی دست داد که این امام همام به فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی بپردازد. عصر ایشان زمان جنبش فرهنگی و فکری و برخورد فرق و مذاهب گوناگون در جهان اسلام بوده است. لذا موقعیت خوبی برای ترویج مبانی علمی، فقهی و فرهنگی شیعه پیش آمد و آن حضرت علاوه بر تربیت شاگردانی دانشمند و نخبه به مبارزه با جور و ستم حاکم نیز توجه داشت و به خاطر همین فراهم بودن زمینۀ فعالیت برای ایشان، بیشترین احادیث شیعه در تمام زمینه‌ها از ایشان نقل شده است. فقه شیعه با جامعیت و گستردگی‌هایی که دارد، عمدتاً بر روایات به‌ جا‌ مانده از ایشان مبتنی است؛ لذا مکتب فقهی شیعیان دوازده امامی را مذهب جعفری می‌نامند.

مطالعه سبک زندگی و سیره اجتماعی آن حضرت به ما می‌آموزد که نباید فرهنگ را که می‌تواند زمینه‌ساز جامعه‌ای سالم باشد دست‌کم بگیریم و در راه آشنایی مسلمانان با فرهنگ ناب اسلامی باید تلاش کنیم و نگذاریم فرهنگ‌های وارداتی، ما و همه مقدسات ما را تحت‌الشعاع قرار‌ دهد.

کتاب مروری بر اندیشه سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع) که در سه بخش کلی (شامل: تولد و شخصیت، روح مجسم و سیره اخلاقی و معنوی) تنظیم شده است.