تاريخ : پنج شنبه 1394/9/26
کد خبر: 47499
موضوع پژوهش‌های علمی می‌بایست بنیادین، راهبردی و کاربردی باشد

موضوع پژوهش‌های علمی می‌بایست بنیادین، راهبردی و کاربردی باشد

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث گفت: باید به شکلی برنامه ریزی کنیم که موضوع پژوهش های علمی و موضوع پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری بنیادین، راهبردی و کاربردی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث،آیت الله محمدی ری شهریدر همایش هفته پژوهش در جمع اساتید، پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه قرآن و حدیث و موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با بیان این مطلب که باید مراسم هفته پژوهش در سال آینده نسبت به مراسم امسال و سال های قبل متفاوت باشد، افزود: در سال آینده می بایست  پژوهش های ارزنده  بنیادین، راهبردی و کاربردی در حوزه قرآنی که در سطح کشور و در سطح جهان انجام شده معرفی و از پژوهشگران برتر تقدیر شود.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث بیان کرد: بزرگداشت هفته پژوهش کار بسیار شایسته ای است مشروط بر اینکه زمینه ساز معرفی و حمایت از پژوهشگران برتر و پژوهش های برتر باشد و صرفا با شعار و نصیحت و امثال آن برگزار نشود.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام با استناد به روایتی از حضرت علی علیه السلام گفت: گستره عمق معارف قرآن بسیار وسیع  و در قرآن علم اولین و آخرین آمده است و طبق آنچه در روایت به آن تصریح شده، در قرآن برای هیج گوینده ای جای هیچ سخن تازه، باقی نمانده است و باید برای پژوهش در قرآن به سراغ روایات اهل بیت علیهم السلام به عنوان مفسران حقیقی کلام خدا برویم.

آیت الله محمدی ری شهری با بیان این مطلب که لوازم بهره برداری از قرآن، مراجعه به روایات اهل بیت علیهم السلام است گفت: دانشگاه قرآن و حدیث محل اصلی انجام پژوهش های قرآنی است.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث همچنین با اشاره به فرمایشات رهبرمعظم انقلاب در خصوص موضوع پژوهش های علمی افزود: کلید پیشرفت در همه زمینه ها، تولید علم است و کلید تولید علم پژوهش علمی است.

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث به اساتید و دست اندرکاران این موسسه توصیه کرد که باید بطور مداوم عملکرد علمی و پژوهشی خود را مورد ارزیابی و نقد قرار دهیم و بگذاریم اگر تعریفی وجود دارد دیگران آن را انجام دهند.

آیت الله محمدی ری شهری گفت: اگرچه تاکنون اقدامات ارزنده و خوبی در حوزه قرآن و حدیث در  موسسه دارالحدیث صورت گرفته اما آنچنانکه باید از نظر من رضایت بخش نیست و همیشه باید برای کسب موفقیت های بیشتر تلاش کنیم.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام گفت: در سال آینده می بایست بجای موعظه و سخنرانی صرف در هفته پژوهش از اقدامات پژوهشی موسسه ارزیابی داشته باشیم و موفقیت های ایجاد شده در حوزه پژوهش های بنیادین، کاربردی و راهبردی را معرفی کنیم.

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث همچنین از اساتید و پژوهشگران این موسسه خواست موضوعات مهم و ارزشمند در حوزه های کاربردی برای امور موسسه دارالحدیث، مسایل مورد نیاز کشور و در سطح بین المللی را برای هدایت و راهنمایی پژوهشگران و طرح در پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری احصاء کنند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :