تاريخ : دوشنبه 1395/1/30
کد خبر: 50323
سبک زندگی جوان ترین امام؛ الگویی کامل برای نسل جوان

سبک زندگی جوان ترین امام؛ الگویی کامل برای نسل جوان

سیره و سبک زندگانی امام جواد(ع) به عنوان جوان ترین امام معصوم ، بهترین الگو برای همه مردم به ویژه نسل جوانی است که به دنبال دست یابی به نقطه سعادت و کمال است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد فخار طوسی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» ضمن تبریک فرارسیدن دهم ماه رجب، سالروز ولادت با سعادت امام محمد تقی(ع) اظهار داشت: این امام هُمام به عنوان جوان ترین امام شیعه محسوب می شوند و به همین خاطر سیره و سبک زندگی این بزرگوار می تواند بهترین الگو برای نسل جوان جامعه ما باشد.

وی با بیان این که بی شک درس های بسیاری می توان از سبک زندگی جواد الائمه(ع) اخذ کرد و آن ها را در فضای زندگی بکار گرفت، گفت: یکی از شاخصه های زندگی حضرت ناظر به بُعد مدیریت اجتماعی ایشان است ؛ به این معنا که از دوران امام باقر(ع) به بعد، بر اثر زمینه ها وعوامل متعدد تاریخی و اجتماعی و غیره، شیعه دچار انشعاباتی شد و فرقه ها و گروه های مختلفی با اسامی گوناگون شکل گرفت اما در زمان امام جواد (ع) این شعبه شعبه شدن در شیعه تقریباً تمام شد و این مساله نشان از درایت و مدیریت بالای حضرت است که همچنین نقش مهم ایشان در وحدت و یکپارچگی اجتماعی میان شیعه را باید در این خصوص یادآور و متذکر شد.

امام جواد(ع) ؛ الگوی موفق مدیریت در دوران جوانی

این محقق و پژوهشگر عرصه دینی همچنین خاطرنشان کرد: در واقع حضرت جواد(ع) با وجود سن و سال جوانی خود و علیرغم بحران ها و تلاطم هایی که در جامعه آن زمان وجود داشت اما با درایت و مدیریت مطلوب اجتماعی توانستند باعث وحدت و انسجام بیش از پیش شیعه در مقابل دشمنان شوند.

وی گفت: اتفاقاً ما اگر به دوران اوایل انقلاب نیز نگاه کنیم به خوبی متوجه می شویم که عمده مدیران و فرماندهان موفق کشور را نسل جوان تشکیل می دادند که با درایت و هوش و شجاعت خود امور را به وجه مناسبی پیش می بردند و انقلاب را تحت هدایت امام راحل از مشکلات عبور می دادند.

استاد حوزه اضافه کرد: این مساله و به ویژه بُعد الگوپذیری از امام تقی(ع) از این حیث مهم و کلیدی است که جوانان ما به تاسی از ایشان ضمن پرهیز از حالت خمودگی، رکود و نااُمیدی بدانند که با نشاط جوانی در پرتو توکل بر خدای متعال و اعتماد به توانایی های خود می توانند بسیاری از به ظاهر ناممکن ها را ممکن سازند.

تعبیر  ثامن الحجج(ع) درباره فرزندشان

حجت الاسلام و المسلمین فخارطوسی در ادامه با اشاره به این که خدای متعال در سن و سال نسبتاً بالا ، حضرت جواد(ع) را به امام رضا(ع) عطا فرمود، گفت: یکی از شاگردان علی بن موسی الرضا(ع) می گوید که به حضرت عرض کردم: از خدای متعال بخواهید که فرزند پسري روزيتان فرمايد که امام فرمود: روزي من تنها يک فرزند پسر است که وارث من خواهد بود.

وی افزود: زماني که جوادالائمه (ع) به دنيا آمد امام رضا(ع) به اصحابش فرمود: خداوند مولودي نصيب من ساخته است که همانند موسي بن عمران، شکافنده درياهاست و همانند عيسي بن مريم است که مادرش مقدس است و پاک آفريده شده است، فرزند من بناحق کشته مي شود و اهل آسمان بر او مي گريند و خداوند متعال بر دشمن او خشم مي گيرد و پس از اندک زماني او را به عذابی دردناک خود دچار مي سازد.

داستانی از بخشندگی فوق العاده امام نهم

استاد حوزه گفت: درباره جود و کرم حضرت جواد الائمه(ع) داستان های فراوانی وجود دارد از جمله این داستان که در زمان حج برای یکی از شیعیان در آن ایام، مشکل مالی پیش آمد و آن فرد برای رفع مشکلش می خواست که به حضرت مراجعه کند اما گویا خجالت می کشیده و این درحالی است که امام جواد (ع) از طریق یکی از اطرافیانش بی آن که آن فرد نیازمند درخواستی کرده باشد، حاجت او را برآورده می سازد.

وی اضافه کرد: اساساً صفت بخشندگی و کرامت والا در بین همه ائمه (ع) مشترک بوده و امامان ما هیچ گاه دست رد بر سینه سائل و نیازمندی نمی زدند.

در عمل از اهل بیت(ع) الگوگیری کنیم نه فقط حرف!

حجت الاسلام و المسلمین فخار طوسی تصریح کرد: بر ما که شیعیان و پیروان آن عزیزان هستیم لازم است تا به دیگران کمک کنیم اما متاسفانه بعضی اوقات چون ما در بازپرداخت بدهی ها کوتاهی می کنیم و حقوق دیگران را رعایت نمی کنیم دیگران در کمک های مالی چون قرض دادن تمایلی از خود نشان نمی دهند و حال آن که بر اساس آموزه های دینی ما، نباید وضع بدین گونه باشد.

وی افزود: اساساً سیره امامان معصوم ما این گونه بوده که اگر پولی را قرض می کردند در بازپرداخت آن کوتاهی نمی کرده و همواره بر لزوم ادای دین و رعایت حقوق دیگران تاکید می نمودند.

خدمت رسانی به مردم از نگاه امام جواد (ع)

حجت الاسلام و المسلمین فخار طوسی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که امام جواد (ع ) به عنوان اُسوه تقوا و بخشندگی و کرامت حقیقی، به مسایل اجتماعی و فرهنگی مردم توجه ویژه ای داشت، بیان داشت: جواد الائمه(ع)خدمت رسانی به مردم را موجب نزول رحمت الهی بر انسان دانسته و تاکید دارند چنانچه فردی در این باره کوتاهی کند ، چه بسا نعمات پروردگارش را از دست بدهد؛ حضرت در جایی می فرمایند:" نعمت خداوند بر کسی فراوان  نازل نمی شود ، مگراینکه نیاز مردم به وی افزون گردد."

این محقق و پژوهشگر حوزوی افزود: ایشان همچنین در حدیث دیگری می فرمایند: "آدمی با داشتن سه ویژگی پسندیده می تواند به مقام خشنودی الهی برسد؛ اول اینکه زیاد طلب آمرزش کند ، دوم این که نرمخو و اهل مدارا با مردم باشد و سوم آن که زیاد صدقه بدهد."

درس هایی برای سعادت دنیا و آخرت

وی در خاتمه با بیان این که رمز سعادت انسان در هر دو دنیا، تبعیت از سیره و گفتار حضرات معصومین است، گفت: صبر و بردباری و سعه صدر ، ایثار و از خودگذشتگی، تلاش در مسیر کسب علم و عمل به آموزه های الهی از جمله درس هایی است که ما باید از سبک زندگی امام جواد(ع) فرابگیریم و با تاسی به آن ، زمینه هر چه نورانی تر شدن زندگی خود را فراهم آوریم به خصوص این که امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه ما نیازمند شنیدن معارف اهل بیت(ع) و به خصوص عمل به آنها برای دست یابی به سعادت دنیا و آخرت است.


خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :