تاريخ : چهارشنبه 1390/6/23
کد خبر: 6614
کتاب دانش نامه امام حسين عليه السلام، شايسته تقدير شناخته شد

کتاب دانش نامه امام حسين عليه السلام، شايسته تقدير شناخته شد

يکشنبه ۲۰/۰۶/۹۰

پایگاه حدیث نت: در جشنواره کتاب، دین و پژوهش های برترکتاب دانش نامه «امام حسین»، شایسته تقدیر شناخته شد

كتاب ۱۴ جلدی دانش نامه امام حسين(ع)، حاصل ۱۰سال تلاش پژوهشگران پژوهشكده علوم حديث مؤسسه در چهارمین جشنواره کتاب، دین و پژوهش های برتر، به عنوان اثر پژوهشی، شایسته تقدیر شناخته شد. به گزارش پایگاه حدیث نت، در این جشنواره که چهارشنبه ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۰ در تالار سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی شهر تهران، با حضور معاون پژوهشی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، و جمعی از فرهیختگان و پژوهشگران و صاحبان آثار برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود طباطبایی نژاد» سرپرست گروه سیره و تاریخ پژوهشکده علوم و معارف حدیث مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث به عنوان همکار مؤلف از سوی آیت الله محمدی ری شهری، تقدیر نامه و جایزه مربوط به این اثر را دریافت کرد.
دانشنامه امام حسين(ع) در ۱۴ جلد ابعاد مختلف زندگی امام حسين(ع) را از ولادت تا شهادت، با بهره‌گيری از قرآن و حديث مورد بررسی قرار می‌دهد و تدوين اين مجموعه بيش از ۱۰ سال به درازا كشيده و افزون بر قرآن كريم و منابع و متون حديثی و تاريخی، از بسياری از تحقيقات جديد و پژوهش‌های نوين سود برده است.
دانشنامه امام حسين(ع) در ۱۵ بخش اصلی و ۱۳۸ فصل همراه با ترجمه فارسی تدوين شده است. زندگانی امام حسين(ع)، ۴۰۰ بيان و تحليل درباره موضوعات مرتبط، پاسخ به شبهات و نماياندن تحريفات، همچنين ترسيم پنج نقشه ابتكاری خط سير كاروان حسينی(ع) از ويژگی‌های دانشنامه امام حسين(ع) است.
اين مجموعه ۱۴ جلدی چهار هزار و ۱۹۱ نقل در شش هزار و ۶۱۲ صفحه به دو زبان فارسی ـ عربی را دربر دارد و ۱۵ بخش اصلی دانشنامه امام حسين(ع) عبارت است از: زندگی خانواده سيدالشهداء(ع)، فضيلت‌ها و ويژگی‌های امام حسين(ع)، دلايل امامت امام حسين(ع) و فرزندانش، امام حسين(ع) پس از پيامبر اكرم(ص) تا شهادت پدر، امام حسين(ع) پس از شهادت پدر تا قيام عاشورا، خبر دادن پيشاپيش از شهادت امام حسين(ع)، خروج امام حسين(ع) از مدينه تا رسيدن به كربلا، از رسيدن امام حسين(ع) به كربلا تا شهادت ايشان، وقايع پس از شهادت امام حسين(ع)، بازتاب شهادت امام حسين(ع) و فرجام كسانی كه در كشتن او و يارانش نقش داشتند، عزاداری و گريه برای امام حسين(ع)، نمونه مرتيه هايی كه در سوگ امام حسين(ع) و يارانش سروده شده اند، زيارت امام حسين(ع)، مزار امام حسين(ع)، حكمت‌های رسيده از امام حسين(ع).

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :