مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : قصه کربلا به ضمیمه قصه انتقام
پديدآورنده : علی نظری منفرد
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : سرور
نوبت چاپ : دهم
تاریخ انتشار : 1380ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 702
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

قصه کربلا به ضمیمه قصه انتقام

پژوهشی است در باره واقعه عاشورا و شرح رخدادهای آن از مدینه تا کربلا و از کربلا تا مدینه.

پژوهشی است در باره واقعه عاشورا و شرح رخدادهای آن از مدینه تا کربلا و از کربلا تا مدینه. واقعه عاشورا از دردناک ترین و مهم ترین حوادث تاریخ اسلام است و از این رو، همه کتاب های تاریخی اسلامی به صورت مستقل و یا در لابه لای تاریخ های جامع تر، به آن پرداخته اند و به رغم گذشت ده ها قرن از آن، هنوز این واقعه افکار نویسندگان و تحلیل گران را به خود مشغول کرده است. این کتاب نیز، در زمره همین تلاش هاست که آمیزه ای از گزارش تاریخی و تحلیل حوادث، و به مناسبتی به حواشی حوادث و اشعار و مراثی نیز پرداخته شده است.

کتاب به ترتیب حوادث تاریخی تدوین شده و حاوی نام شهیدان کربلا و حاضران در آنجا و شرح حال مختصر هریک از آنها و منازلی که کاروان امام از آن منازل برای رفتن به سمت کوفه، عبور کرده است، می باشد.

مصادر کتاب، منابع تاریخی و حدیث، و کتاب های مقاتل و سیر اهل سنت و شیعه، اعم از دست اول و غیر آن است. پرداختن به حوادث ریز، و تفصیل رویدادها و ذکر اسامی افرادی که به گونه ای در قیام امام حسین(ع) نقش داشته اند، از ویژگی های این اثر است.

کتاب در پنج سفر تنظیم شده است. سفر از مدینه به مکه، از مکه به عراق، حرکت اهل بیت از کربلا به شام، از شام به کربلا و از کربلا به مدینه.

تاریخ نگاری کتاب پس از ذکر اجمالی از شخصیت امام حسین در قرآن و تولد و نام گذاری آن حضرت، از نگارش نامه اهل کوفه به امام حسین(ع) شروع می شود و رویدادهای مربوط تا پایان به ترتیب پی گرفته می شود.

بخش دوم کتاب، به پاره ای از حوادث مربوط به پس از عاشورا اختصاص دارد. پشیمانی شیعیان و تحرک آنان و قیام توابین و جنگ های آنان و قیام مختار که به مناسبت از شخصیت او نیز، سخن گفته شده و انتقام وی از قاتلان امام حسین و یارانش و چگونگی آن و فرجام مختار و دیدگاه هایی که در باره او اظهار شده، از جمله آنهاست.