7
چکيده پايان نامه هاي حديثي جلد دوم

مقدمه

حديث ، پس از قرآن كريم، يكى از منابع با ارزش و اصلى در همه زمينه هاى زندگى مسلمانان است . طىّ قرن هاى گذشته ، براى حفظ و نگهدارى اين ميراث ماندگار و همتاى قرآن ، زحمات فراوان كشيده شده و عالمان مسلمان ، در حفظ اين امانت الهى ، سختى هاى زيادى را متحمّل شده اند ؛ ليكن با همه اين احوال ، كتاب هاى حديثى بسيارى در اثر حوادث ، از بين رفته اند كه با از بين رفتن آنها ، نسل هاى بعد ، از اين آثار ارزشمند ، محروم گشته اند . سختكوشى محقّقان و مصنّفان براى احياى اين آثار و حفظ بقاياى اين گنجينه هاى پُربها ، مَرهمى است بر آلام ناشى از اين گونه محروميّت ها ، و تلاش ارجمندى است در راه شكوفايى و بارورىِ هرچه بيشترِ بوستان دين ، اهتمام پژوهشگران به شاخه هاى مختلف علوم حديث (رجال ، مصطلحات و مفهوم شناسى حديث ، تاريخ حديث و فلسفه علوم حديث) را نيز بايد در شمار اين گونه تلاش ها دانست .
گرايش به حديث و تحقيقات حديثى در ميان طبقات روشن فكر نيز پديده اى است كه امروزه ، هم در مراكز و مدارس علوم دينى و هم در آموزشگاه ها و دانشگاه ها ، به روشنى و گستردگى به چشم مى خورد .
جويندگان اين دانش در نهادهاى رسمى آموزش ، در جريان پژوهش هاى علمى خويش ، ضمن گذراندن دوره هاى حديث شناسى ، دستاورد كوشش خود را به صورت پايان نامه (رساله) ارائه مى دهند تا پس از ارزيابى اساتيد فن ، گواهى علمى لازم را دريافت نمايند .
رشد و شكوفايى تحقيقات علمى در هر زمينه ، نياز به يك سلسله مقدّمات ، ابزار و


چکيده پايان نامه هاي حديثي جلد دوم
6

دوباره كارى ها يا بيهوده كارى ها كه شاهد خواهيم بود!
پژوهشكده علوم و معارف حديث ، با درك اين نياز ضرورى در عرصه پژوهش ، فعاليت هايى را در جهت اطلاع رسانى علمى به پژوهشگران حوزه حديث ، آغاز كرده است . از اين دسته ، هم اينك ، عناوين زير در دست تأليف ، تحقيق و نشر است كه بخشى از آنها منتشر شده و بخشى ديگر ، به زودى به جامعه پژوهشگران حديث ، تقديم خواهد شد :
1 . فهرستگان نسخه هاى خطّى حديث و علوم حديث شيعه
2 . چكيده پايان نامه هاى حديثى
3 . كتاب شناسى ترجمه هاى متون حديثى شيعه .
كتاب حاضر ، جلد اول از مجموعه چكيده پايان نامه هاى حديثى است كه پايان نامه هاى مراكز مختلف آموزشى داخل كشور را در مقاطع تحصيلى دكترى و كارشناسى ارشد ، تا پايان سال 1387 ، در بر مى گيرد . جلدهاى بعدى اين مجموعه نيز ، به يارى خداوند ، به تدريج ، آماده نشر خواهند شد . گفتنى است كه چاپ نخست اين كتاب ، در سال 1383 منتشر گرديد كه مشتمل بر معرّفى بخشى از پايان نامه هاى گزارش شده در اثر حاضر بود .
در اين جا بر خود لازم مى دانيم كه از تلاش هاى فاضل محترم حجة الاسلام مهدى هوشمند كه زحمت تهيه اين كتاب را بر خود ، هموار كردند و همه كسانى كه در آماده سازى كتاب با ما همكارى داشته اند ، تشكر فراوان نماييم . راهنمايى ها و يادآورى هاى خوانندگان محترم را نيز به جان ، خريداريم .

پژوهشكده علوم و معارف حديث

مهر 1388

 • نام منبع :
  چکيده پايان نامه هاي حديثي جلد دوم
  تعداد جلد :
  2
  ناشر :
  سازمان چاپ و نشر دارالحدیث
  محل نشر :
  قم
  تاریخ انتشار :
  1390
  نوبت چاپ :
  اول
تعداد بازدید : 316694
صفحه از 407
پرینت  ارسال به