عنوان کتاب : صحیفة الامام الرضا(ع)
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : مؤسسة الامام المهدی(ع)
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1366ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 328
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

صحیفة الامام الرضا(ع)

کتابی است در بر گیرنده حدیث مشهور سلسله الذهب، با اسناد و طرق گوناگون. حدیث سلسله الذهب از احادیث مشهور و متواتری است که از امام هشتم شیعیان، حضرت رضا(ع) نقل شده و ایشان آن حدیث را در راه عزیمت به خراسان به اهالی نیشابور آموخت.

پدید آورندگان، سلسله سند حدیث را که به هشتاد طریق می رسد در آغاز کتاب آورده اند و شجره راویان آن را نیز ترسیم نموده و منعکس کرده اند. نسخه هایی که صحیفه بر اساس آنها تحقیق شده نیز معرفی شده و سیاهه راویان حدیث که به ۳۱۸ نفر می رسد ذکر شده است.

اسناد روایت از طرق امامان معصوم از امام رضا تا امام علی به پیامبر خدا می رسد. در اولین روایت آن، پیامبر به نقل گفتارهایی از خداوند پرداخته و کلمه توحید، حصن خداوند است، آغاز آنهاست. در این روایت ها، از قول خداوند در باره پاره ای مسائل مانند شفاعت شوندگان در قیامت، ایمان، ارتکاب گناه، توکل به غیر خدا، افتای به غیر علم، بهترین اعمال، تضیع نماز و مغرور نشدن به گناه دیگران، نقل شده است.

نیز سخنانی از طریق امام از شخص پیامبر آورده شده که بخشی از آنها در باره خزائن علم، ادای فریضه، دوستی، غش در کار، سب النبی، ترس بر امت، احترام فرزندانِ نام گذاری شده به محمد، دلیل نام گذاری دختر پیامبر به فاطمه، خشم خدا با خشم فاطمه، ریحانه های پیامبر و حرمت صدقه بر اهل بیت(ع) است.

در این صحیفه، ۲۰۴ حدیث نقل شده و محققان برای مزید فایدت، شرح حال رجال نام برده در اسناد و احادیث را قلمی کرده و پاره ای از نسخه بدلها را نیز، مشخص نموده اند.

مصادر شیعی و سنی فراوان احادیث یاد شده در کتاب، شناسایی و نشان داده است. در این کتاب به مناسبت ذکر غدیر، راویان حدیث غدیر که به ۱۶۲ تن می رسند به ترتیب الفبا لیست شده اند و نیز راویان احادیث ثقلین، مدینة العلم، سیدا شباب اهل الجنه و راویان حدیث ولایت مشخص گردیده اند.

روایت ها و اعلام جهت روان خوانی، آوانگاری شده و احادیث شماره گذاری گردیده است. کتاب، حاوی شش فهرست آیات، احادیث، راویان حدیث، اسناد، و موضوعات است.