عنوان کتاب : المصباح الزاهر فی الحسین الطاهر(ع) من المدینة الی المدینة
پديدآورنده : طعیمه سعد
زمان پدیدآورنده: م 1394 ش
ناشر : دار الاعتصام
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1380ق
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 788
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

المصباح الزاهر فی الحسین الطاهر(ع) من المدینة الی المدینة

این اثر، كتاب مقتل سید شهیدان، ابو عبدالله الحسين(ع) است. مؤلف، کتاب را به انگیزه فراهم آوردن اثری مناسب برای اهل وعظ و منبر فراهم آورده و آن را در یک مقدمه و ده بخش که حاوی مجالس متعددی است و روی هم یکصد و بیست و نه مجلس را شامل می شود، سامان داده است. هر مجلسی حاوی ابیاتی شعر و روایات و قصه است و مطالب آن عامیانه و فاقد تحلیل و دقت علمی است. عمده صفحات کتاب را شعر و مرثیه تشکیل داده است.

در این کتاب در باره این عنوانها مطالبی بیان شده است: بخش نخست در هلال محرم، فضیلت گریه، زیارت امام حسین و توسل، و گریه پیامبران و پیامبر اکرم بر ایشان، مادر، پدر، برادر امام بر مصیبت آن حضرت و تشویق به برپایی مراسم عزاداری و حضور در آنهاست.

بخش دیگر، در سیره و تاریخ امام حسین از زمان مرگ معاویه و خروج امام از مدینه و خداحافظی با آل هاشم است. ورود امام و کاروان او به مکه، توجه مردم به امام، اعزام مسلم به کوفه پس از دریافت نامه هایی از اهالی آن، بیعت کوفیان با فرستاده امام و خروج امام از مکه به قصد عزیمت به کوفه، مباحث بخش سوم را به خود اختصاص داده است.

شهادت مسلم، هانی و قيس بن مسهر، ورود امام به کربلا و حوادث اتفاق افتاده میان ایشان و سیاه ابن سعد در کربلا، و شهادت یاران و فرزندان، عنوان های چند بخش کتاب است.

در بخش دیگر کتاب، شهادت امام حسین و ماجرای آن گزارش شده و در بخش بعدی، حوادث روز یازدهم محرم و بردن امام سجاد و سایر اسیران به کوفه و نزد ابن زیاد و نیز، ماجراهای ورود کاروان اسیران به شام و بازگشت آنها به کربلا بیان شده است.

فصل واپسین کتاب، گزارش ورود اسيران به کربلا و بازگشت آنها به مدینه و حوادث مربوط به آن است. مؤلف در مقدمه با ذکر اخبار و احادیث، سیزده توصیه در آداب منبر و روضه خوانی برای اهل منبر دارد.