تاريخ : دوشنبه 1399/7/7
کد خبر: 70348
سرویس حدیث‌یاب در متون، راه اندازی شد

سرویس حدیث‌یاب در متون، راه اندازی شد

با تلاش مهندسان بخش پردازش هوشمند مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، سرویس "حدیث‌یاب در متون" در سایت متن‌کاوی نور راه‌اندازی شد.

به گزارش نورسافت، یکی از مشکلات رایج در مطالعه و تحقیق، عدم دسترسی به احادیثی است که در آثار مؤلفین ذکر می‌شود.

گاه احادیث با غلط املایی یا افتادگی در متن مواجه هستند و گاه بدون ذکر منبع در متن آورده شده‌اند، گاهی نیز خواننده برای درک بهتر مطلب نیازمند مراجعه به شروح پیرامون یک روایت و یا مطالعه متن کامل آن است، متأسفانه رفع این مشکل بدون ابزارهای فناورانه بسیار زمانبر و دارای ضریب خطا می‌باشد. با تلاش مهندسان بخش پردازش هوشمند مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، سرویس "حدیث‌یاب در متون" در سایت متن‌کاوی نور راه‌اندازی شد.

این سرویس می‌تواند احادیث را شناسایی و به منابع حدیثی متصل نماید و دست‌یابی محقق به شروح و ترجمه روایات موجود در متن را تسهیل کند. این قابلیت پیش از این در محصولاتی از قبیل پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب) و پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه (حوزه‌نت)، مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود که با تلاش مهندسان مرکز، این سرویس به پایگاه متن‌کاوی نیز افزوده گردید.

کاربران و حدیث‌پژوهان گرامی از این به بعد قادر خواهند بود شخصاً به حدیث‌یابی و لینک‌دهی احادیث موجود در متون دلخواه خود، اقدام کنند.

گفتنی است، سرویسِ "حدیث‌یاب در متون"، متن ورودی کاربر را پردازش کرده و ضمن تشخیص روایات استفاده شده در متن، آن‌ها را به صورت لینک‌دار متمایز می‌کند و کاربر با کلیک بر روی احادیث شناسایی‌شده، می‌تواند به متن اصلی روایت در پایگاه جامع الاحادیث ارجاع شود و از مزایای پژوهشی پایگاه استفاده نماید.
لازم به ذکر است، علاوه بر تلاش مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در جهت استفاده از این سرویس در محصولات برخط و برون خط آینده، با عنایت حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حسین بهرامی رئیس مرکز نور، از این سرویس در محصولات خارج از مرکز از جمله پایگاه تقریرات حوزه نیز بهره‌برداری گردید که می‌تواند ابزاری مفید و کاربردی در جهت تسریع پژوهش به شمار آید.

⬅️  جهت استفاده از سرویس حدیث‌یاب در متون،کلیککنید.

⬅️  جهت مشاهده سایر ابزارهای اینترنتی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی،کلیککنید.

منبع :نورسافت
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :