7
فرهنگ‌ نامه امنيت ملّي

پيشگفتار

فرهنگ‏نامه ، كتابى است كه در آن ، دانش ، فرهنگ ۱و حكمت باشد و فرهنگ‏نامه بصيرت ، قطره‏اى از درياى بيكران علوم و معارف ناب اسلامى و مَدخَلى ۲ديگر از دانش‏نامه قرآن و حديث است كه به صورت مستقل ، منتشر مى‏شود . در اين دانش‏نامه ، واژه‏ها و اصطلاحاتى كه در قرآن و احاديث ، كاربرد فرهنگى گسترده‏اى دارند ، به ترتيب الفبايى ، با نظمى نوين و با ذكر نمونه كاربردها (شواهد) ، معناشناسى و تحليل و تبيين مى‏گردند . در لابه‏لاى اين دانش‏نامه ، برخى مَدخل‏ها ، از كاربرد فرهنگى ويژه و بَسامد استفاده بالايى برخوردارند . بدين معنا كه عموم مسلمانان و يا گروه‏هاى خاصّى از آنان ، به صورت شبانه‏روزى و گسترده ، با آنها ، سر و كار دارند . از اين رو ، به منظور تصحيح و تقويت فرهنگ عمومىِ جوامع اسلامى ، ضرورى است معارف مربوط به اين

1.فرهنگ : علم؛ دانش؛ ادب؛ تربيت؛ پديده كلّى پيچيده‏اى از آداب ، رسوم ، انديشه ، هنر و شيوه زندگى كه در طىّ تجربه تاريخى اقوام ، شكل مى‏گيرد و قابل انتقال به نسل‏هاى بعدى است (ر . ك : لغت‏نامه دهخدا ، فرهنگ معين و فرهنگ بزرگ سخن) .

2.در دانش‏نامه‏ها ، به هر واژه اصلى كه توضيحى (مقاله‏اى) در ذيل خود دارد ، «سَرواژه» يا «مَدخَل» مى‏گويند . به مجموع سرواژه و توضيح ، بر روى هم ، نيز «مدخل» گفته مى‏شود (ر. ك : فرهنگ بزرگ سخن) .


فرهنگ‌ نامه امنيت ملّي
 • نام منبع :
  فرهنگ‌ نامه امنيت ملّي
  سایر پدیدآورندگان :
  شيخي،حميد رضا (مترجم)
  تعداد جلد :
  1
  ناشر :
  دارالحدیث
  محل نشر :
  قم
  تاریخ انتشار :
  1389
  نوبت چاپ :
  اول
  شمارگان :
  1000
  قیمت :
  12000 ریال
تعداد بازدید : 14408
صفحه از 112
پرینت  ارسال به