تاريخ : چهارشنبه 1401/1/3
کد خبر: 74133
پیام‌های تسلیت مسئولان نظام و شخصیت‌ها در پی رحلت آیت الله ری‌شهری(ره)

پیام‌های تسلیت مسئولان نظام و شخصیت‌ها در پی رحلت آیت الله ری‌شهری(ره)

در پی رحلت آیت الله محمدی ری شهری(ره) تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، و رییس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، مسئولان نظام، شخصیت های دینی و سیاسی در پیام های جداگانه ای درگذشت این عالم ربانی را تسلیت گفتند.

در پی رحلت آیت الله محمدی ری شهری(ره) تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، مسئولان نظام، شخصیت های دینی و سیاسی در پیام های جداگانه ای درگذشت این عالم ربانی را تسلیت گفتند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله وانا الیه راجعون

خبر ارتحال عالم مجاهد آیت‌الله محمدی ری‌شهری (رحمت الله علیه) موجب تأثر و تأسف گردید. خدمات ارزشمند و مختلف در عرصه های علمی و سیاسی و اجتماعی از جمله خدمتگزاری حجاج بیت الله الحرام، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی، حضور اثرگذار در مجلس خبرگان و مناصب دیگر و همچنین آثار ارزشمند قلمی و تربیت شاگردان موجب برجسته شدن آن روحانی انقلابی و با اخلاص بوده است.

اینجانب درگذشت این عالم متقی را به حوزه‌های علمیه، وابستگان محترم و همه ارادتمندان خصوصا اهالی متدین شهرری تسلیت عرض نموده و علومقام برای آن فقید سعید مسئلت می‌نمایم.

قم المقدسه

حسین نوری همدانی

دوم فروردین ١٤٠١

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بسمه تعالی

خبر رحلت آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری شهری رحمت الله علیه موجب تأسف و تأثر گردید.

این عالم مجاهد خدمات زیادی را در کارنامه خود بر جای گذاشته که یکی از شاخص ترین آن، پایه گذاری و تاسیس مجموعه دارالحدیث است که در تربیت طلاب و اساتید برجسته علوم قرآن و حدیث و تدوین و نشر تراث اهل بیت علیهم السلام نقش بسزایی دارد.

اینجانب این ضایعه را به بیت ایشان و حوزه‌های علمیه و عموم ارادتمندان و خصوصاً خدمتگزاران آستان حضرت عبدالعظیم حسنی تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال علوّ درجات ایشان و صبر و اجر بازماندگان را مسئلت می نمایم.

و السلام علیکم و رحمة الله

قم- ناصر مکارم شیرازی / ۱۴۰۱/۱/۳

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

«انا لله و انا إلیه راجعون

درگذشت حجة الأسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد ری شهری موجب تأسف شد.

امید است خدمات علمی و نشر احادیث أهل بیت که با سعی بلیغ ایشان انجام شد موجب قبول پروردگار قرار گیرد. این ضایعه را به عموم علاقمندان مخصوصاً بازماندگان ارجمند ایشان تسلیت و مغفرت الهی برای آن مرحوم در خواست می‌شود.

جوادی آملی

حضرت آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا إلیه راجعون

ارتحال عالم مجاهد آیت‌الله آقای ری شهری موجب تأسف و تأثر گردید. این شخصیت بزرگوار در تهذیب نفس و طی نمودن مراحل تقوی و استفاده از معارف دینی و فقهی و حدیثی و تاریخی به مراتب والائی نائل شده بود. خدمت به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام با تدوین و تالیف موسوعه‌های بسیار ارزشمند و جامع از موفقیت‌های دوران علمی وی بود.

خدمات فراوان ایشان به نظام مقدس جمهوری اسلامی همیشه در خاطره همه علاقه‌مندان به انقلاب خواهد ماند.این روحانی متقی افتخار نمایندگی مقام معظم رهبری در اداره حج را به مدت ۲۰ سال داشت و در این دوران نیز آثار گران‌بهای معنوی و مدیریتی از خود برجای گذاشت.

این مصیبت را به حضرت ولی الله الاعظم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، رهبری انقلاب، همه علاقه‌مندان به نظام اسلامی، حوزه‌های علمیه و مراجع بزرگوار و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌نمایم.

از خداوند متعال برای ایشان علو درجات و صبر و اجر برای بازماندگان مسئلت می‌نمایم.

سوم فروردین ۱۴۰۱

محمد جواد فاضل لنکرانی

رئیس جمهور

بسم ‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم فرزانه و مبارز انقلابی، حضرت آیت‌الله محمد محمدی ری شهری موجب تألم و ثأثر فراوان شد.

این عالم برجسته که از یاران امین و شجاع امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به شمار می‌رفت، سال‌ها در تولیت حرم آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) منشأ خدمات بسیار بود و در حوزه علوم قرآن و حدیث، طلاب و دانشجویان بسیاری تربیت کرد.

آیت‌الله ری شهری در میدان دفاع از آرمانهای انقلاب اسلامی نیز در سنگرهای سرپرستی حجاج ایرانی، وزارت اطلاعات، مجلس خبرگان رهبری، و دادستانی کل کشور نیز مجاهدت خستگی ناپذیر داشت که بی‌شک توشه بزرگی برای آن مرحوم خواهد بود.

اینجانب مصیبت وارده را به بیت مکرم، حوزه‌های علمیه، شاگردان آن عالم و مردم شریف و انقلابی شهر ری تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند برای ایشان رحمت الهی و همجواری با اولیاء الله و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

سید ابراهیم رئیسی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

رییس قوه قضاییه

انا لله و انا الیه راجعون

خبر رحلت آیت الله محمد محمدی ری شهری نماینده محترم ولی فقیه و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) موجب تاثر و تألم خاطر گردید.

آیت الله محمدی ری شهری از جوانی در تعلیم و تعلم معارف اسلامی تلاش وافر داشتند و در این مسیر آثار و تالیفات زیادی از خود به جای گذاشتند که برای ایشان باقیات الصالحاتی خواهد بود.

آیت الله ری شهری قبل از انقلاب در صف مبارزین با رژیم ستم شاهی بودند و از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان عمر پر برکت خود همواره شخصیتی امین، معتمد و مورد وثوق امامین انقلاب بودند و در سنگرهای مختلف از جمله دادگاه انقلاب ارتش، وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور، دادستانی کل ویژه روحانیت، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج بیت الله الحرام، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه و تولیت استان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با صداقت و امانت و خالصانه خدمت نمودند.

رحلت این عالم وارسته را به مقام معظم رهبری و مردم شریف شهر ری و حوزه های علمیه و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم غفران واسعه الهی، حشر و نشر با اولیای خدا را خواستارم.»

غلامحسین محسنی اژه ای

رئیس‌مجلس‌شورای‌اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ

ارتحال عالم مجاهد و روحانی با اخلاص، حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد محمدی ری‌شهری یار صدیق و امین حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری موجب تأسف و تاثر فراوان گردید.

آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری در طول عمر خویش با تعهد و تقوا در ترویج و نشر علوم اسلامی و معارف قرآن و حدیث و شعائر مذهبی اهتمام بسیار داشتند که راه‌اندازی و مدیریت موسسه دارالحدیث به‌عنوان یکی از مراکز بااهمیت در زمینه پژوهش‌های دینی و کلام اهل‌بیت (ع) و تالیف آثار ارزشمند و دانشنامه‌های متعدد اسلامی از جمله اثر ارزشمند و ماندگار میزان الحکمه از جمله این اقدامات است.

این عالم وارسته که از سجایای علمی، اخلاقی و انقلابی برجسته‌ای بهره‌مند بود به‌عنوان یاوری ثابت‌قدم در مسیر انقلاب اسلامی، متعهدانه در سال‌های پیش از انقلاب در راه مبارزه با رژیم ستم‌شاهی کوشش کرد و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز در مسئولیت‌های متعدد و خطیر به انجام خدمات صادقانه مبادرت ورزید که سوابق موفق ایشان در سمت‌های متعدد از جمله نمایندگی ولی‌فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) که با توسعه چشمگیر این بارگاه ربانی همراه بود، بیانگر توانایی و شایستگی ایشان در خدمت‌گزاری به نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران است.

این روحانی انقلابی همچنین سال‌ها در مناصب قضایی از جمله حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب اسلامی و دادستان کل کشور و همچنین به عنوان اولین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در مبارزه قاطع با گروه‌های ضدانقلاب، عوامل تروریستی و خرابکاری در کشور مجاهدت بسیار کرد که نتایج آن در قوام و امنیت کشور تاثیر بسزایی داشت.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به مقام معظم رهبری، روحانیت معزز و حوزه‌های محترم علمیه، مجاوران و خدمتگزاران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)، مردم بزرگوار ایران، شاگردان و ارادتمندان و بیت مکرم ایشان، برای این عالم مهذب رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان صبر و سلامتی از درگاه خداوند متعال مسالت می‌کنم.

محمدباقر قالیباف

رئیس‌مجلس‌شورای‌اسلامی

معاون اول رییس جمهور

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال آیت الله محمد محمدی ری‌شهری نماینده ولی فقیه و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) موجب تأسف و تألم خاطر شد.

این عالم فاضل و ربانی که در خط مقدم مبارزات انقلاب اسلامی بود، پس از انقلاب نیز در مسئولیت‌ها و جایگاه‌های مختلف، منشأ خیر و خدمات گسترده در کشور بود و آثار دینی و تألیفات ارزشمند متعدد از خود بر جای گذاشت.

درگذشت این روحانی بزرگوار را به محضر مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای آن انسان خدوم علو درجات و برای خانواده و بازماندگان صبر و تسلّا مسألت دارم.

محمد مخبر

معاون اول رییس جمهور

مدیر حوزه های علمیه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درآغاز سال نو خبر درگذشت مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری‌شهری قدس سره مایه اندوه و تألم شدید گشت، چهره برجسته ای که خدمات گوناگون و ارزشمند ایشان فراموش نخواهد شد از یک سو کارهای ماندگار علمی و تلاش ستودنی در احیای احادیث پیامبر اعظم (ص )و خاندان پاک وی (ع )با رویکردی نوین و ناظر به روزگار جدید و خلق و تدوین آثار و موسوعه های حدیثی ماندگار و نیز پایه ریزی موسسات علمی و حدیثی و تربیت و بکارگیری جمع کثیری از محققان و پژوهشگران علوم الهی و حوزوی از حسنات ایشان بشمار می‌رود، و از سوی دیگر فعالیت‌های گوناگون اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و نقش آفرینی در صحنه‌های یاری به انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران در جایگاه های وزارت اطلاعات، مناصب قضایی، وکالت مردم شریف تهران در مجلس خبرگان رهبری ، نمایندگی رهبری در بعثه و حج و زیارت و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) و نیز همراهی با امامین انقلاب اسلامی نشانه های توفیقات زائد الوصف ایشان است ، افزون بر این ها صفای نفس ، طهارت روح ، وارستگی ، پارسایی ، حسن خلق ، معاشرت نیکو و دیگر فضیلت ایشان زبانزد و نیز روشنگری و تبیین وی در دفاع از ارزش‌های اسلام و انقلاب اسلامی در نقطه های عطف و حساس شایسته تحسین است.

فقدان آن عالم فرزانه و مجاهد را به رهبری معظم انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران، مردم عزیز تهران، روحانیت محترم، حوزه‌های علمیه، خانواده های وابسته و بیت شریف ایشان تسلیت گفته، رفعت مقام و مغفرت بی پایان الهی را برای آن فقید سعید و شکیبایی و پاداش نیکوی الهی را برای بازماندگان محترم از خداوند ودود و رحیم خواستارم.

علی رضا اعرافی

مدیر حوزه های علمیه

۲ فروردین ماه ۱۴۰۱

وزیر کشور

انا لله و انا الیه راجعون

العلما باقون ما بقی الدهر

ارتحال آیت الله محمد محمدی ری شهری را به محضر حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفدا، رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی، مراجع عظام، بازماندگان و دوستداران و اعضای تولیت آستان مقدس عبدالعظیم حسنی تسلیت عرض می‌کنم.

ایشان یار امین و شجاع انقلاب اسلامی، عضو مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام بود که در طول عمر با عزتش کارنامه‌ای درخشان از مبارزات پیش از انقلاب و دستگیری و تبعید توسط ساواک تا مسئولیت‌هایی چون تصدی وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور و تاسیس و مدیریت دانشگاه قرآن و حدیث دارد.

او که از سلامت نفس و مجاهدت مستمر برخوردار بود به واقع چهره ماندگاری است که با مدد از بصیرت و به کار بستن درست آن در جامعه و با اتصال به ذوات قدسی به نشر عقاید اصیل اسلام ناب محمدی(ص) پرداخت و همچون مشاوری امین، نفاق و ناراستی های رخنه کرده در برخی مقاطع انقلاب را برملا ساخت.

این عالم ربانی با تاسیس موسسه دارالحدیث، دانشگاه قرآن و حدیث و انتشار کتاب شریف میزان الحکمه و صدها جلد دانشنامه احادیث، در مکتب فقه جعفری شاگردی کرد و شاگرد پروراند.

از خدای متعال خواستارم این فقید سعید را در زمره مجاهدانی قرار دهد که با ایمان و صلابت در راه خدا ایستادگی کردند و برای بازماندگان، دوستداران و شاگردان ایشان هم صبر و اجر جزیل مسالت دارم.

احمد وحیدی

وزیر کشور

وزیر امور خارجه

انالله و انا الیه راجعون

رحلت عالم ربانی و نستوه حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری نماینده ولی فقیه و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام موجب تاثر عمیق اینجانب شد.

آن عالم ربانی در طول عمر شریف خود، در صف اول مبارزان انقلاب اسلامی و سنگرهای مختلف و مناصب حساس نظام مقدس جمهوری اسلامی همچون عضویت در مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصدی وزارت اطلاعات، دادستان کل کشور و نماینده ولی فقیه در بعثه مقام معظم رهبری و سرپرست‌ حجاج، تولیت آستان عبدالعظیم حسنی علیه السلام و تاسیس و مدیریت دانشگاه قرآن و حدیث نقش و حضوری فعال، موثر و دلسوزانه داشت.

اینجانب فقدان اندوهبار آن خدمتگزار صدیق انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را به محضر مقام معظم رهبری، مراجع و علمای عظام، جامعه روحانیت و خانواده معزی ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

از درگاه خداوند غفور و رحیم برای آن مجاهد نستوه علو درجات و همجواری با علماء و صلحاء و برای بیت مکرم ایشان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌کنم.

امیر عبداللهیان

وزیر امور خارجه

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال شخصیت گرانقدر و عالم برجسته، حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری، موجب تأسف و تالم فراوان گردید.

ایشان در طول حیات خدمت صادقانه و خالصانه همواره مدافع ارزش‌های ناب اسلام محمدی، نظام و یار امامین انقلاب بودند که عمر گرانسنگ خویش را در راه اعتلای اسلام و مسیر نورانی اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، تبیین ارزش‌ها و آموزه‌های معارف عالی دینی و اسلامی طی کرد.

آیت الله ری شهری همیشه در دوران قبل از انقلاب و در جریان مبارزه با حکومت ستم شاهی طاغوت نقشی مهم ایفا نمود و در دوران بعد از انقلاب نیز در مسئولیت‌های خطیر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مخلصانه گام برداشتند و فداکاری‌های بیشماری از خود نشان دادند.

اینجانب ارتحال این شخصیت برجسته و ممتاز را به محضر رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه، شاگردان محترم و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال، غفران واسعه الهی مسئلت می‌نمایم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

سرتیپ ستاد محمد رضا آشتیانی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

«انالله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم پرهیزگار و مجاهد انقلابی، پژوهشگر سختکوش علوم اسلامی و معارف اهل بیت علیهم السلام حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری موجب تالم و تاثر عمیق اینجانب گردید.

آن عالم وارسته علاوه بر خدمات علمی و اجرایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نقش بسیار مهمی در مبارزه با جریان های منحرف و ضد انقلابی دهه ۶۰ داشت.

مطمئنا خدمات آن عالم مجاهد و استاد اخلاق که پس از عمری مجاهدت علمی و عملی، دعوت حق را لبیک گفت در تاریخ  معاصر این مرز و بوم مانا خواهد بود.

اینجانب با تجلیل از خدمات آن فقیه دانشمند در عرصه‌های مختلف و سنگرهای گوناگون انقلاب اسلامی، ارتحال آن مجاهد مخلص را به حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و رهبر معظم انقلاب (دام ظله) و حوزه های علمیه و دوستداران و ارادتمندان ایشان به خصوص مردم شهرری و خادمان آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام تسلیت گفته و از درگاه حضرت احدیت برای روح پرفتوح آن عالم، علو درجات  و رحمت واسعه مسالت می نمایم.»

محمد مهدی اسماعیلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی

بسم ‏الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

ضایعه درگذشت عالم مجاهد حضرت آیت‌الله محمد محمدی ری شهری(رحمت‌الله علیه) موجب تأثر  و تألم شد.

این عالم فرزانه و مبارز انقلابی، از یاران امین و شجاع امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب بود و سال‌ها در کسوت تولیت حرم آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) خدمات بسیار ارزنده‌ای از خود به یادگار باقی گذاشت.

ایشان  در در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی همواره ثابت قدم بود و در عرصه‌های مهم همچون سرپرستی حجاج ایرانی، وزارت اطلاعات، مجلس خبرگان رهبری و دادستانی کل کشور با صلاح و پرهیزگاری نیز منشأ اثر بود که یقیناً این خدمات و مجاهدت‌ها ذخیره ارزشمندی برای آن مرحوم خواهد بود.

اینجانب فقدان تلخ و اندوهبار وی را به بیت مکرم، فرزندان مرحوم، حوزه‌های علمیه، شاگردان آن عالم و مردم شریف و انقلابی شهر ری تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزدمنان برای ایشان رحمت الهی و همجواری با اولیاء‌الله و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت می‌نمایم‌.

حجت الله عبدالملکی

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی

تولیت آستان قدس رضوی

بسم الله الرحمن الرحیم

ارتحال تأسف بار و غم انگیز روحانی جلیل القدر؛ مرحوم آیت‌الله محمدی ری شهری را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه‌های علمیه، فرزندان محترم، همکاران فاضل و دانشمند و کلیه ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم. این عالم مجاهد مهذب در عرصه های گوناگون انقلابی، علمی و مدیریتی، منشأ خدماتی شایسته و تحسین برانگیز بود. آثار بجامانده علمی، حوزه ای و دانشگاهی این بزرگوار در کنار خدمات ماندگار در مقام تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی، نشان از اخلاص، سخت کوشی، مجاهدت‌ مستمر و احساس مسؤلیت این عالم ربانی است.

در جوار مضجع نورانی و قدسی حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا سلام الله علیه، از خداوند متعال علو مقام معنوی برای آن فقید عزیز و سعید و پاداش شکیبایی برای بازماندگان معزز مسألت می‌نمایم.

احمد مروی

تولیت آستان قدس رضوی

رئیس مجلس خبرگان رهبری

بسمه تعالی

این روحانی خدوم و یار امام و رهبری که علاوه بر تصدی سمت های گوناگون در مقاطع حساس انقلاب همچون مسؤولیت سنگین وزارت اطلاعات و دادستانی کل کشور در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و برخورد با برخی فتنه ها و جریانات انحرافی، خدمات شایانی نمود، با تمرکز و صرف عمر خویش بر روی روایات ائمه معصومین علیهم السلام و بررسی منابع حدیثی، در کنار تربیت طلاب مستعد در حوزه علوم قرآن و حدیث، تألیفات فراوان و موسوعه های متعددی از خود برجای گذاشت که بی شک در نشر و تبیین معارف اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام نقش بسزایی دارند و از صدقات جاریه و باقیات الصالحات اعمال ایشان خواهند بود ان‌شاءالله.

اینجانب فقدان این عضو مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را محضر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی)، علاقمندان، ارادتمندان، شاگردان، مردم شریف تهران و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای آن مرحوم، علو درجات و رحمت و رضوان الهی و برای خانواده و منسوبان مکرمشان صبر و اجر مسئلت می‌نمایم حشره الله مع النبی و الائمة المعصومین علیهم السلام.

احمد جنتی

رئیس مجلس خبرگان رهبری

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

باسمه تعالی

إنَّا للّه ِ وَ إنَّا إلَيهِ راجِعُونَ

عن الإمامُ الصّادقُ عليه السلام :"إذا ماتَ المؤمنُ الفَقيهُ ثُلِمَ في الإسلامِ ثُلمَةٌ لا يَسُدُّها شيءٌ"

اطلاع یافتم عالم فرزانه و ربانی، خادم سرفراز و بلند مرتبه انقلاب اسلامی و محدث برتر حضرت آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری شهری( طاب ثراه) به دیار باقی شتافت.

ایشان که عمر پر برکت خویش را وقف تحصیل، خودسازی، حمایت بی دریغ از راه امامان انقلاب اسلامی و احیای معارف اسلامی بویژه حج ابراهیمی و حدیث و جهاد معرفتی در راه خدا نمود مصداق بارز این سخن پیامبر اکرم (صلى الله عليه و آله) است که فرمود : "العُلَماءُ مَصابيحُ الأرضِ ، و خُلَفاءُ الأنبياءِ ، و وَرَثَتي و وَرَثَةُ الأنبياءِ" .

آثار پر شماره و گرانسنگ حدیثی و اقدامات لبریز از شناخت و تدبیر در برنامه های بازمهندسی حج و زیارت، آستان سیدالکریم و دارالحدیثـ گوشه ای از نقش کم نظیر این فقیه روشن بین، خستگی ناپذیر و عبد صالح خداست.

اینجانب این ضایعه اندوهبار را به پیشگاه امام عصر( عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزهای علمیه و مراجع عظام تقلید( دامت برکاتهم )و فرزندان داغدارشان تسلیت عرض می کنم و علو مرتبت این حامل کتاب وحی را از خدای بزرگ مسألت دارم.

سید عبدالفتاح نواب

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

۱۴۰۱/۱/۲

رییس ستاد کل نیروهای مسلح

ارتحال عالم فرزانه، روحانی انقلابی و مجاهد نستوه آیت‌الله محمد محمدی ری شهری (رضوان‌الله تعالی‌علیه) نماینده ولی فقیه و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) ، از یاران صدیق و وفادار انقلاب و رهبری و چهره های درخشان و گرانقدر علمی ، فقهی، سیاسی و فرهنگی کشور ، موجب تأسف و تأثر شد.

این عالم وارسته یکی از عالمان توانمند در صحنه های جهاد و خدمت به انقلاب، نظام و میهن اسلامی بود که نقش آفرینی های وی در عرصه ها و مناصب مختلف از جمله در نخستین دوره وزارت اطلاعات، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دادستانی کل کشور و دادگاه ویژه روحانیت و همچنین همت و کوشش مستمر این چهره خدوم در گسترش علوم و معارف اسلامی، ترویج شعائر اهل بیت علیهم‌السلام و بسط فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی ماندگار و الگویی از امانت، شجاعت و کارآمدی برای مجاهدان طریق آرمان های اسلام و انقلاب را برای امروز و فردای جامعه بودیعت نهاده است.

این ضایعه تلخ و اندوهبار را به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روحانیت معزز، ‌خانواده مکرم ایشان، تسلیت عرض نموده و برای آن عالم پرهیزکار و با اخلاص از درگاه خداوند متعال رحمت ، مغفرت و علوّ درجات و همنشینی با پیامبراعظم (ص) و برای بازماندگان ارجمند صبر ،شکیبایی و سکینه قلبی مسئلت می‌کنم.

محمد باقری

رییس ستاد کل نیروهای مسلح

فرمانده کل ارتش

بسم الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.

خبر درگذشت روحانی انقلابی و مبارز آیت الله محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی"ع" موجب تاثر و تالم خاطر گردید.

سوابق درخشان این استاد فرهیخته که در طی سالها عمر پر برکت خود علاوه بر انجام فعالیت های سیاسی و انقلابی، با تدریس و تربیت مبلغان دین در حوزه های علمیه و دانشگاهها و  تالیف کتب مختلف اخلاقی و تربیتی همراه بود،آثار ارزشمندی را از ایشان به یادگار گذاشت.

اینجانب ضمن تسلیت درگذشت آن عالم گرانقدر به بازماندگان، بیت مکرم و شاگردان ایشان، از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم،مزد سالها تلاش،مجاهدت و زندگی مخلصانه آن روحانی مبارز و متعهد را عطا فرماید. انشالله.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال مجاهد نستوه، عالم وارسته و انقلابی حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری (ره) از یاران امین، صدیق و استوار انقلاب، امام و رهبری که در زمره محدثین بزرگ دوران معاصر می‌درخشید، موجب اندوه و تاثر فراوان گردید.

نقش‌آفرینی‌های عالمانه و شجاعانه آن روحانی فهیم، بصیر دلسوز در عرصه‌های مختلف دفاع از ارزش‌های دینی و انقلابی و حضور هوشمندانه در سنگرهای مختلف خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از جمله در مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دادستانی کل کشور، دادگاه ویژه روحانیت، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و نیز مصاف هوشمندانه با توطئه نفوذ و تحریف دشمن؛ کارنامه‌ای درخشان و الهام بخش فراروی نسل‌های مشتاق عزت و شرافت سرزمین ایمانی و انقلابی ایران عزیز در امروز و آینده قرار داده است.

این ضایعه جانسوز را به محضر حضرت بقیه‌الله الاعظم (ارواحنا فداه)، رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، حوزه‌های علمیه، خانواده معظم، شاگردان و آحاد علاقه‌مندان آن عالم سلیم النفس تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خداوند متعال برای این فقید سعید غفران و رحمت واسعه الهی و همجواری با حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و برای بیت مکرم، بازماندگان و عموم مصیبت دیدگان ارجمند و نیز دوستداران ایشان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

در آغاز سال نو خبر درگذشت عالم مجاهد آیت الله "محمدی ری شهری" رحمت الله علیه،  مایه اندوه و تألم بسیار  گردید.

این عالم فاضل و ربانی که در خط مقدم مبارزات انقلاب اسلامی بود، پس از انقلاب نیز در مسئولیت‌ها و جایگاه‌های مختلف، منشأ خیر و خدمات گسترده در کشور بود و آثار دینی و تألیفات ارزشمند متعدد از خود بر جای گذاشت.

فقدان آن عالم فرزانه و مجاهد را محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، ملت شریف ایران اسلامی، روحانیت محترم، حوزه‌های علمیه، خانواده های وابسته و بیت شریف و مکرم ایشان تسلیت گفته، رفعت مقام و مغفرت بی پایان الهی را برای آن فقید سعید و شکیبایی و پاداش نیکوی الهی را برای بازماندگان محترم از خداوند رحمان و رحیم خواستارم.

سرتیپ پاسدار حسین اشتری

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم مجاهد و خدمتگذار، آیت الله محمدی ری شهری موجب تالم و تأثر گردید.

این دانشمند فرهیخته هم در عرصه سیاسی و هم در میدان نشر فرهنگ اهل بیت علیهم السلام از خدمتگزاران صدیق نظام اسلامی به شمار می رفت.

فعالیت های علمی و پژوهشی ایشان در علوم حدیث و مدیریت یکی از تخصصی ترین مراکز قرآن و حدیث و همچنین تألیف آثار ماندگاری چون دانشنامه های امام علی،امام حسین و امام مهدی علیهم السلام و... بخشی از خدمات علمی ایشان است.

این روحانی جلیل القدر هم در مبارزات انقلاب نقش داشت و هم پس از انقلاب در مسئولیت‌هایی چون عضویت در مجلس خبرگان رهبری، وزارت اطلاعات و دادستانی کل کشور ،نمایندگی ولی فقیه درسازمان حج وزیارت و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی کارگزاری امین شجاع و کارآمد بود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم فرزانه را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم(عجل‌الله‌ تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، مراجع معظم تقلید(دامت برکاتهم)، پژوهشگران عرصه های دینی،خانواده و فرزندان محترم ، ارادتمندان ومنسوبین و بازماندگان آن فقید سعید تسلیت عرض نموده، برای ایشان رحمت و مغفرت و برای مصیبت دیدگان، صبر و اجر از خداوند متعال مسألت می نماید.

سید هاشم حسینی بوشهری

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله واناالیه راجعون

خبر ارتحال مجاهد نستوه،عالم انقلابی،یار دیرین امام(ره) و مقام معظم رهبری، آیت الله محمدی ری شهری، موجب تاثروتاسف عمیق اینجانب شد.

آن روحانی متقی و خدوم همواره درعرصه های گوناگون علمی،سیاسی،اجتماعی و دفاع از مرزهای امنیتی نظام مقدس جمهوری اسلامی حاضر بود و در اعتلای اعتقادی و اخلاقی جامعه اسلامی از طریق احادیث نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) وائمه اطهار( علیهم السلام) تلاشی وصف ناپذیر داشت وباتمام توان واخلاص به اسلام ومسلمین خدمت  ‌‌کرد.

اینجانب رحلت اندوهناک آن مرد خدا را به محضر شریف مقام معظم رهبری مدظله العالی ،علمای اسلام، شاگردان وعلاقمندان ،خصوصاً خانواده و فرزندان محترم و سایر بازماندگان و ارادتمندان ایشان تسلیت می گویم وبرایشان ازدرگاه الهی صبر مسألت می کنم.

حمید شهریاری

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم گرانقدر جناب آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری شهری، (رضوان الله علیه) موجب تاسف و تاثر اینجانب گردید.

آن مرحوم در کنار انس دائمی با قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام و ترویج آن گوهر های گرانبها، در میدان عمل همواره با انقلاب اسلامی همراهی کردند و در بزنگاه‌های پر مخاطره ، نظام اسلامی را یاری رساندند.

ایشان در مجلس خبرگان رهبری ، وزارت اطلاعات و سایر سنگرها منشا خدمات ارزنده فراوانی بودند.

رحلت آن عالم وارسته را به محضر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و حوزه‌های علمیه و بویژه اعضای بیت محترم و دیگر بازماندگان و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض نموده و علو درجات ایشان را از خداوند متعال خواستارم.

صادق آملی لاریجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

نماینده ولی فقیه در استان و تولیت آستان مقدس قم

بسم الله الرحمن الرحیم

اذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ

ارتحال عالم جلیل القدر و مجاهد، آیت‌الله محمدی ری‌شهری که عمر پر برکت خویش را مجدانه صرف ارایه خدمات ارزشمند و کم‌نظیر به اسلام نمود، ضایعه ای غم‌بار و موجب تألم فراوان گردید.

آن مرد انقلابی و وارسته که در عرصه های گوناگون علمی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… پرکار و به روز عمل می‌نمود علاوه بر خدمت در مناصب مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی، همواره در مسیر نشر احادیث و معارف اهلبیت علیهم السلام گام برداشته و به خصوص در مقام تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام اثرات ماندگاری به یادگار گذاشت.

این جانب ضمن عرض تسلیت به پیشگاه حضرت ولیعصر(عج) مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، حوزه‌های علمیه، شاگردان ایشان و مردم شریف استان تهران و خاندان مکرمشان از درگاه خداوند متعال علو درجات و همنشینی با حضرات معصومین علیهم صلوات الله را برای آن‌ عالم مجاهد و وارسته مسئلت دارم.

نماینده ولی فقیه در استان و تولیت آستان مقدس قم

سید محمد سعیدی

تولیت آستان مقدس حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ علیه السلام

بسم الله الرّحمن الرّحیم

انّالله و انّا الیه رّاجعون

رحلت عالم مجاهد و دانشمند فرزانه آیت‌الله محمدی ری شهری را به پيشگاه امام عصر( عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، بازماندگان و عموم علاقه‌مندان و شاگردان ایشان تسلیت می گویم. بی گمان رحلت آن عالم ربانی ثلمه ای است که جبران آن به راحتی ممکن نخواهد بود.

آثار و تألیفات گرانسنگ آیت‌الله ری شهری در حوزه های مختلف علوم‌ اسلامی، بویژه آنچه از ایشان در مسائل و فراز و فرودهای پس از انقلاب اسلامی برجای مانده، گنجینه گرانسنگی است که می تواند رهروان راستین رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و خلف صالحش حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) را در پیمودن صراط مستقیم انقلاب شکوهمند اسلامی یاری نماید.

علو درجات آن مرحوم و صبر و اجر برای بازماندگان ایشان را از پيشگاه خداوند کریم مسألت دارم.

ابراهیم کلانتری

تولیت آستان مقدس حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ علیه السلام

۲ فروردین ۱۴۰۱

تولیت مسجد مقدس جمکران

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا الیه راجعون

خبر ارتحال عالم مجاهد و انقلابی، آیت الله محمدی ری شهری موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

مجاهدت های خالصانه و مستمر این عالم بزرگوار و یار دیرین حضرت امام خمینی و رهبر معظم انقلاب در جایگاه های خطیر و حساس نظام اسلامی و همچنین خدمات علمی، فرهنگی و اجتماعی از جمله تالیفات و آثار ارزشمندی که در طول سالیان متمادی در  مسیر احیاء تراث گرانسنگ اهل بیت علیهم السلام به یادگار گذاشتند، نام و یاد ایشان را در جهان اسلام ماندگار کرده است.

اینجانب طی بیش از پنجاه سال  آشنایی نزدیک با این عالم مجاهد از دوران طلبگی در نجف اشرف تا کنون ، برجسته ترین ویژگی ایشان را اخلاص و جدیت در عمل به تکالیف الهی یافتم و با این وصف، آثار ماندگار این عالم متقی را مصداق بارزی از باقیات الصالحات برای او می‌دانم.

فقدان این شخصیت گرانقدر را به محضر بقیه الله الاعظم (ارواحنا له الفداء)، مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه، شاگردان، علاقمندان و فرزندان محترم ایشان تسلیت عرض نموده و علو درجاتش را  از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.

تغمده الله بواسع رحمته و اسکنه فسیح جناته

محمد حسن رحیمیان

تولیت مسجد مقدس جمکران

تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره)

بسمه تعالی

درگذشت عالم مجاهد و بزرگوار مرحوم آیت الله محمدی ری شهری طاب ثراه موجب تأثر بسیار و تأسف شدید است.

آن مرحوم از زمره پاک ترین سیاستمداران و با اخلاص ترین کارگزاران نظام جمهوری اسلامی بود. اعتقاد راسخ آن بزرگوار به امام راحل(س) و عزم جزمشان در پیمودن راه امام از اموری است که برای هر آشنای با ایشان مشهود بود.

بی شک زحمات اثرگذار ایشان در دوره های مختلف و در تثبیت نظام، توشه خوبی برای آن فقید سعید خواهد بود. چنانکه تلاش ایشان در حوزه حدیث شناسی و گسترش فرهنگ اهل بیت(س) نیز از زمره ارزشمندترین باقیات صالحات ایشان است.

مدیریت ایشان در دوره امام راحل و بعد ها حضورشان در مناصب مختلف و همت ایشان در تأسیس دارالحدیث و خلق آثار بسیار ارزشمند در این حوزه نیز از نکات درخشان زندگی ایشان است.

برای من که سالها توفیق آشنایی نزدیک و ارادت خاص به ایشان داشتم، این ضایعه مولمه از مصایب سنگین است.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم ایشان، به خصوص به فرزندان معظم و بستگان مکرم، از خدای متعال برای ایشان علو درجات را مسئلت دارم و امیدوارم خدای متعال ایشان را مشمول کرامت تامه و رحمت واسعه خود قرار دهد و او را با اولیاء صالحین خود محشور دارد.

سید حسن خمینی

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس

هو الحی الذی لا یموت

اذا مات المؤمن الفقیه ثلم فی الاسلام ثُلمةٌ لا یَسُدّها شیء

رحلت عالم مبارز و انقلابی، یار امام خمینی و رهبر فرزانه انقلاب، وزیر پیشین اطلاعات، دادستان کل، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج، مولف دهها اثر ارزنده و ماندگار همچون "میزان الحکمة" و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی حضرت آیت‌الله محمدی ری شهری را خدمت امام خامنه‌ای، مراجع عظام، علمای اعلام و مردم شریف ایران تسلیت عرض می کنم و از درگاه ایزد متعال، مغفرت و علو درجات برای آن فقید سعید و صبر و اجر برای بازماندگان طلب می کنم.

و أما مَن آمن و عمل صالحاً فله جزاءً الحُسنی

سید محمد حسینی

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس

معاون اول قوه قضائیه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

خبر ارتحال عالم مجاهد آیت الله محمدی ری شهری رحمت الله علیه موجب تأثر وتأسف گردید.

ایشان از چهره های شاخص انقلاب و یار باوفای امام و رهبری بودند که سال ها در سنگرهای مختلف انقلاب به اسلام و نظام خدمت کردند.

خدمات ارزشمند و مختلف در عرصه علمی و سیاسی و اجتماعی از جمله خدمتگزاری حجاج بیت الله الحرام، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام ، حضور اثرگذار در مجلس خبرگان و مناصب دیگر و همچنین آثار ارزشمند قلمی و تربیت شاگردان از جمله برکات حیات نورانی این عالم با اخلاص است.

اینجانب درگذشت این عالم متقی را محضر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، حوزه های علمیه ،وابستگان محترم و مخصوصاً اهالی متدین شهر ری تسلیت عرض نموده و علو مقام برای آن فقید سعید مسئلت می نمایم.

محمدمصدق

معاون اول قوه قضائیه

رئیس دیوان عالی کشور

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

رحلت عالم ربانی آیت الله آقای حاج شیخ محمد محمدی ری شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را به محضر مقام معظم رهبری، علمای اعلام و حوزه های علمیه و بیت معزی عرض تسلیت دارم.

معظمُ له شخصیت جامع دینی، علمی، اجتماعی و سیاسی بود که در تمام عرصه ها فعالیت چشمگیر داشت. ایشان سالها بعنوان امیرالحاج به زائرین بیت الله الحرام خدمت نمود و بنیانگذار وزارت اطلاعات بود و در سمتهای مختلف قضائی ازجمله دادستان کل کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت مؤثر داشت.

ایشان از چهره های شاخص انقلاب و یار باوفای امام و رهبری بود که سالها در سنگرهای مختلف انقلاب به اسلام و نظام خدمت کرد و در ترویج احکام نورانی اسلام و پرورش شاگردان شایسته خدمات ارزنده داشت.

برای آن عالم فرزانه طلب رحمت واسعه و برای بازماندگان و بیت شریف از خداوند متعال صبر و اجر مسئلت دارم.

سید احمد مرتضوی مقدم

رئیس دیوان عالی کشور

رییس سازمان حج و زیارت

«إنَّا للّه ِ وَ إنَّا إلَیهِ راجِعُونَ

قال رسولُ اللّه ِ صلی‌الله علیه و آله:مَوتُ العالِمِ ثُلمَةٌ فی الإسلامِ لا تُسَدُّ ما اختَلَفَ اللَّیلُ و النَّهارُ.

در کمال تأسف فراوان خبر ارتحال عالم جلیل القدر و دانشمند فرهیخته حوزه دین و فقاهت و بحق سرمایه گرانسنگ اسلام، انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، آیت‌الله محمدی‌ری شهری (طاب ثراه) موجبات تأثر و اندوه ما را فراهم آورد.

ایشان از چهره‌های شاخص انقلاب و یار باوفای امام راحل و رهبری معظم انقلاب بود که سال‌های متمادی در سنگرهای مختلف انقلاب به اسلام و نظام خدمت وافری داشتند و در ترویج احکام نورانی اسلام و پرورش شاگردان شایسته خدمات ارزنده‌ای را برجای نهادند.

مرحوم ری شهری در طول عمر بابرکت خود ضمن دفاع از آرمان‌های انقلاب در جایگاه‌های سیاسی و انقلابی، خدمتگزاری به حجاج بیت‌الله الحرام و زائران اعتاب مقدسه را به عنوان امیرالحاج در کارنامه پربار خود ثبت کرده‌اند.

برای کسانی که از ایمان، تقوا و سلامت نفس و مجاهدت مستمر این روحانی انقلابی باخبر هستند، فقدان وجود ایشان ضایعه‌ای تلخ و اندوهبار است.

اینجانب این ضایعه اندوه‌بار را به پیشگاه بقیه‌الله الاعظم، حضرت ولی‌عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)، حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید (دامة برکاتهم) و بیت آن فقید سعید تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن عالم ربانی علو درجات و همنشینی با ائمه طاهرین (ع) اجمعین مسألت دارم.»

حزب الله لبنان

بسم الله الرحمن الرحیم

«الذین تتوفاهم الملائکة طيبين یقولون سلام علیکم ادخلوا الجنة بما کنتم تعملون»صدق الله العلی العظیم، (نحل/٣٢)

خبر درگذشت عالم جلیل القدر، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی ریشهری (رحمه الله) را با دلی آکنده از غم برای از دست دادن این عالم مجاهد دریافت کردیم؛ عالمی که دهه‌ها در خدمت اسلام و انقلاب و جمهوری اسلامی بود و جایگاه‌های حساس و مهمی داشت. وی در همه‌ی مراحل زندگی‌اش به امام راحل (قدس سره) و مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (دام ظله) وفادار بود و یکی از علمای بارزی بود که با مجموعه‌های حدیثی بسیار باکیفیت و تألیف‌های دیگر، فضای فرهنگ اسلامی را غنا بخشید.

ما ایشان را از نزدیک می‌شناختیم. او در شرایط و مراحل مختلف، دوستدار و یاور مقاومت اسلامی لبنان بود و فقدان او را برای خود به مثابه‌ی از دست دادن یک دوست عزیز و یک عالم مجاهد وفادار می‌دانیم.

ما این مصیبت بزرگ را به حضرت رهبری عزیزتر از جان، امام خامنه‌ای (دام ظله) و سایر مسئولان و علمای جمهوری اسلامی و حوزه‌های علمیه و خانواده‌ی محترم ایشان و شاگردان و علاقه‌مندانش تسلیت می‌گوییم و از خداوند متعال می‌خواهیم وی را غریق رحمت واسعه‌اش گرداند و او را با رسول الله(ص) و اهل بیت پاک ایشان(ع) محشور کند.

حزب الله لبنان

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر

انالله وانا الیه راجعون

خبرارتحال مجاهد خستگی ناپذیر، آیت‌الله محمدی ری شهری رحمت الله علیه موجب تأثر و تأسف گردید.

ایشان، همواره مدافع ارزش‌ها و اهداف اسلام، نظام و انقلاب بودند و از آغاز نهضت اسلامی به عنوان یکی از استوانه‌های انقلاب، همراه  با ملت سلحشور و شهیدپرور ایران در کنار امام، نستوه و استوار ایستاد و همچنین در تمام دوران رهبری آیت الله العظمی خامنه‌ای، همراه با عشق و علاقه و مهرورزی، رهبر انقلاب را همراهی کرد و از یاری رساندن به وی هم دریغ نورزید.

اینجانب ارتحال این شخصیت ارزشمند را به محضر حضرت بقیة‌الله امام عصر ارواحنا له الفداء، رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای دام‌ظله العالی، بیت مکرم، شاگردان و نیز مردم شریف ایران اسلامی تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای روح آن مرحوم، علو درجات و حشر با ائمه اطهار علیهم‌السلام و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

عبدالحسین معزی

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر

دوم فروردین ١٤٠١

رییس جمعیت هلال احمر

«بسم الله الرحمن الرحیم

موت العالم مصیبةٌ لا تجبر و ثلمةٌ لا تسدّ - پیامبر اکرم(ص)

ارتحال عالم پارسا و روحانی عالیقدر، آیت‌الله محمدی ری شهری، رحمت الله علیه پس از عمری زندگی توام با پارسایی، ساده زیستی، سلامت نفس و مجاهدت در راه انقلاب موجب تاسف و‌ تأثر شد.

آن فقید سعید علم و عمل، تقوا و پرهیزگاری و تعلیم و تربیت را در حوزه زندگی جمع کرده بود و در سال های عمر با برکتش در سنگر دفاع از اسلام و انقلاب عزیز با تربیت شاگردان برجسته و ممتاز و فعالیت مخلصانه کارنامه درخشانی از عمر با برکتش به یادگار گذاشته است.

اینجانب درگذشت این روحانی و عالم جلیل القدر را به بیت شریف ایشان و مردم مومن و انقلابی، صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آن فقید پارسا لطف و رحمت الهی و برای همه بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه ایزد منان مسألت دارم.»

پیر حسین کولیوند

رییس جمعیت هلال احمر

رییس کل بانک مرکزی

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

رحلت عالم پرهیزگار و انقلابی حضرت آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری موجب تألم و تاثر فراوان شد.

آیت الله ری‌شهری عمر پربرکت خود را در عرصه‌های مبارزاتی و سنگرهای مختلف پس از انقلاب، صرف دفاع از آرمان‌های والای امام راحل کردند و یار صدیق و مورد وثوق رهبر معظم انقلاب بودند.

سال‌ها نیز در تولیت حرم آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) منشأ خدمات بسیار بودند و در حوزه علوم قرآن و حدیث، طلاب و دانشجویان بسیاری تربیت کردند.

اینجانب مصیبت وارده را به فرزندان و بیت مکرم، بازماندگان، حوزه‌های علمیه و ارادتمندان و شاگردان آن عالم و مردم شریف و انقلابی شهرری تسلیت می‌گویم و از درگاه باریتعالی برای ایشان رحمت الهی و همجواری با اولیاء الله و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

علی صالح‌آبادی

رییس کل بانک مرکزی

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی

رحلت عالم انقلابی و بزرگوار آیت‌الله محمدی ری‌شهری موجب تأثر و تأسف است. عالمی که در حوزه‌های مختلف علمی و عملی فعال و حاضر بود و در دوران عمر پربرکت خود در جبهه مدافعان و یاوران امام، رهبری و انقلاب قرار داشت.

اینجانب ضمن طلب صبر برای خانواده ایشان، این فقدان را به خانواده آن مرحوم و شاگردان آن استاد در حوزه‌های علمیه و محبان اهل‌بیت (ع) تسلیت عرض کرده و از خداوند متعال برای ایشان همنشینی با صالحان را مسئلت دارم.

میر هاشم موسوی

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی

امام جمعه و شوراي مركزي ستاد نماز جمعه شهرستان ري

إِنَّا لِلَّٰهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ

رحلت عالم مجاهد و وارسته و نستوه و ولایتمدار و محققی سخت کوش و مجاهدی بصیر و انقلابی و فقیهی زمان شناس یار دینه حضرت امام(ره) و رهبری حضرت آیت الله محمدی ری شهری را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عج) و مقام معظم رهبری و مردم متدین و شهید پرور شهرستان ری و حوزه های علمیه شهرستان به خصوص شاگردان آن فقید سعید و بيت معظم ايشان تسلیت عرض مینمائیم و از درگاه خداوند متعال خواستاریم این عالم بزرگوار را با اولیأ الله محشور نمايد.

امام جمعه و شوراي مركزي ستاد نماز جمعه شهرستان ري

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی

«درگذشت روحانی انقلابی و دانشمند، مرحوم آیت‌الله ری‌شهری موجب تأسف و تأثر دوستداران و ارادتمندان ایشان شد.

آیت‌الله ری‌شهری در حالی معبود شتافت که کارنامه‌ای درخشان از علم و عمل از خود به جای گذاشت. خدمات او به انقلاب اسلامی و وفاداری وی به امام راحل و مقام معظم رهبری و نیز مجاهدت عالمانهٔ وی در ترویج اسلام و معارف اهل بیت علیهم‌السلام تنها بخشی از این کارنامۀپربار است.

اینجانب ضمن طلب علو درجات برای آن فقید سعید، این ضایعه را به محضر مقام معظم رهبری و حوزه‌های علمیه و به بازماندگان و فرزندان گرانقدر ایشان تسلیت می‌گویم.

غلامعلی حدادعادل

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی

۲ فروردین ۱۴۰۱»

دفتر آیه الله العظمی جوادی آملی (مد ظله) در شهرری

انالله وانا الیه راجعون،اذامات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیئ

رحلت عالم وارسته، دانشمند زمان شناس، محقق سخت کوش،انقلابی ولایتمدار،نماینده رهبر حکیم انقلاب و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) حضرت آیه الله محمدی ری شهری(ره) را به ساحت قدسی ولی عصر(عج) ،مقام معظم رهبری،مردم شهید پرور شهرری وهمه دوستدارانش تسلیت عرض میکنیم،به راستی فقدان آن مرحوم که منشاء خدمات ارزنده ای درحوزه معارف دینی بود،ثلمه ای درایران وجهان اسلام به شمار میرود.

تغمده الله بغفرانه و رحمته

دفتر آیه الله العظمی جوادی آملی (مد ظله) در شهرری

قائم مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شیئ

فقیه ربانی و مجاهد آیت الله محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی، با توشه ای سنگین از علوم نافع و خدمات گسترده و سالها جهاد مخلصانه در دفاع از ولایت و مکتب اهل البیت علیهم السلام و ارزش‌های متعالی انقلاب به لقای الهی و موالی خود نائل آمد. این عالم وارسته تقید خاصش به عبادات و تلاش پیوسته و صابرانه اش در تحقیق و تألیف و خدمت به دین و مکتب و مردم مثال زدنی و الگويی جامع برای نسل امروز ما بود و به حق درگذشت او مصداق بارز ثلمه ی غیر قابل جبران گردید. اینجانب این مصیبت بزرگ را محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی و جامعه ی محترم روحانیت و حوزه های علمیه و مردم انقلابی و وفادارمان و خاندان علم و فضیلت و فرزندان آن مرحوم تسلیت عرض نموده و غفران و علو درجات این فرزانه خدوم را از خداوند منان مسئلت دارم.

سید موسی موسوی

قائم مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

۱۴۰۱/۰۱/۰۲

جامعه روحانیت مبارز

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم ربانی، مجاهد بصیر، سیاستمدار متعهد، مدیر توانا، محقق پرتلاش، نویسنده پرکار، حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد محمدی ری‌شهری (قدس الله نفسه الزکیه)، ثلمه‌ای عظیم و موجب تاسف و تاثر عمیق شد.

آن بزرگ مرد، عمر پربرکت خود را قبل و بعد از انقلاب اسلامی، برای ایجاد، استقرار و استمرار نهضت عظیم اسلامی صرف کرد و در تدریس، تربیت، مبارزه، مدیریت، پژوهش و خلق آثار ارزشمند و ماندگار، جایگاه ممتاز یافت.

آیت‌الله محمدی ری‌شهری، بحق عبدی صالح، مومنی صادق و روحانی وظیفه شناس، خدوم و فداکار بود. آثار حدیثی، کلامی، تفسیری و اخلاقی آن مرحوم مورد استفاده قاطبه روحانیون و دین‌پژوهان است عاش؛ سعیدا و مات سعیدا

جامعه روحانیت مبارز، درگذشت این شخصیت ارزشمند و مخلص را به حضرت بقیه‌الله الاعظم (ارواحنا فداه)، مقام رهبری و مراجع معظم، روحانیت عزیز، فرزندان و خاندان مکرم، همکاران و دوستداران او تسلیت می‌گوید و از خداوند متعال علو درجات آن عالم جلیل‌القدر و حشر با اولیای دین را مسئلت می‌کند.

امیدواریم راه آن عزیز توسط دلدادگان به اسلام و فرهنگ اهل بیت (ع) و معارف متعالی اسلام تداوم یابد.

والسلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیا

جامعه روحانیت مبارز؛ دوم فروردین ۱۴۰۱

مدیر جامعة الزهرا سلام الله علیها

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

شنیدن خبر درگذشت یار دیرین انقلاب جناب آیت الله ری شهری قدس الله روحه باعث تألم بسیار شد.

اینجانب رحلت این عالم بزرگوار را محضر صاحب الزمان ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری، خانواده مکرم ایشان و مردم عزیز ایران تسلیت عرض می کنم.

خدمات شایسته ایشان به اسلام و انقلاب کم نظیر است و شخصیت متمایز آن عالم مجاهد الگوئی برای پویندگان مسیر علم و عمل می باشد.

امیدوارم روح بزرگ این عالم وارسته با ارواح طیبه ائمه اطهار علیهم السلام محشور باشد.

سیده زهره برقعی

مدیر جامعه الزهرا سلام الله علیها

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری موجب تاسف و تالم خاطر شد.

بخشی از عمر با با برکت این عالم انقلابی در تقویت جمهوری اسلامی ایران و مقابله با دشمنان نظام اسلامی در دادستانی و وزارت اطلاعات سپری شد و بخشی از زندگانی وی نیز در تحقیق و توسعه علوم حدیث، این میراث گرانبهای ائمه هدی علیهم السلام بود که موسوعه میزان الحکمه، دانشنامه امیرالمومنین، دانشنامه امام حسین، دانشنامه امام مهدی و دانشنامه قرآن و حدیث از مهم ترین آثار فاخر آن عالم ارجمند است.

سالها حضور در نمایندگی ولی‌فقیه و سرپرستی حجاج ایرانی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و تولیت و توسعه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بخش مهم دیگری از زندگی آن مجاهد انقلابی است.

اینجانب ضمن تسلیت به محضر رهبر حکیم انقلاب اسلامی، شاگردان و دوستداران ایشان، مردم شریف ری و خاندان مکرم آن مرحوم، از خداوند متعال علو درجات این محب اهل بیت علیهم السلام را مسألت می نمایم.

سعیدرضا عاملی

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش

بسم الله الرحمن الرحیم

مَوتُ العالِمِ مُصیبَةٌ لا تُجبَرُ و ثُلمَةٌ لا تُسَدُّ

خبر رحلت  عالم ربانی  و روحانی پارسا  حضرت آیت الله محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی" ع" موجب تالم و تاثر خاطر شد.

سالها زندگی سراسر افتخار آمیز آن عالم برجسته و روحانی مبارز در سنگر دفاع از اسلام وانقلاب عزیز که با تربیت شاگردان برجسته و ممتاز در حوزه های علمیه و دانشگاهها و فعالیت در مناصب متعدد از جمله وزارت اطلاعات همراه بود،کارنامه درخشانی از عمر با برکت آن روحانی انقلابی به یادگار گذاشته است.

اینجانب ضمن تسلیت به بازماندگان، شاگردان و به ویژه بیت مکرم ایشان ،علو درجات معنوی آن عالم مجاهد، متعهد و پارسا  را از درگاه الهی خواستارم.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش

عباس محمد حسنی

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع

بسم الله الرحمن الرحیم

مَوتُ العالِمِ مُصیبَةٌ لا تُجبَرُ و ثُلمَةٌ لا تُسَدُّ

خبر رحلت عالم مجاهد حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری نماینده ولی فقیه و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) موجب تأسف و تأثر گردید.

عالم بزرگواری که در طول حیات با برکت خود، خدمات ارزشمندی را در عرصه های گوناگون علمی، اخلاقی، معنوی، سیاسی و انقلابی انجام داد و مورد اعتماد امامین انقلاب بود.

بصیرت کم نظیر او در شناخت فتنه ها و مقابله قاطع و بدون تعارف با فتنه گران و فتنه انگیزان در هر رده و جایگاه و مقام از او شخصیتی کم نظیر پدید آورده بود که در یادها و خاطره ها می ماند و بعنوان ذخیره ی ارزشمند در روز جزا خواهد بود.

اینجانب مصیبت فقدان این عالم مجاهد، انقلابی و فرهیخته را به محضر ولی امر مسلمین امام خامنه ای عزیز، ملت شریف ایران، بازماندگان و همه دوستان و همکاران و شاگردان و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می نمایم.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

سیدضیاءالدین آقاجان پور

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

نماینده مقام معظم رهبری در عراق و نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان

بسم الله الرحمن الرحیم

"یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ.ارْجِعِی إِلَی رَبِّکِ رَاضِیَةً مَرْضِیَّةً.فَادْخُلِی فِی عِبَادِی.وَ ادْخُلِی جَنَّتِی"

دریافت خبر ارتحال عالم فرهیخته و مجاهد آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد محمدی ری شهری (رضوان‌الله‌علیه) موجب تألم خاطر گردید؛

شخصیتی که پیوسته در تمام مراحل انقلاب سخت ترین و حساس ترین مسئولیتها را به جان خرید و تا آخرین لحظات حیات پر برکت خود از تلاش و فعالیت فروگذار نشد.

آن مرحوم در سنگر دولت وزارت اطلاعات و در سنگر قوه قضائیه قضاوت در دادگاه انقلاب و ریاست دادگاه ویژه روحانیت و دادستانی کل و در سنگر امور دینی سرپرستی حجاج، به نمایندگی از مقام معظم رهبری و همچنین تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، را به عهده گرفت و در سنگر علم، دانشگاه قرآن و حدیث را تاسیس نمود. و همچنین تألیفات ارزنده‌ای را به یادگار گذاشت و در بیانی کوتاه وی از یاران صدیق و وفادار انقلاب و رهبری و از چهره‌های درخشان و گرانقدر علمی، سیاسی و فرهنگی کشور، محسوب می‌شد.

این جانب مصیبت فقدان این عالم وارسته را به پیشگاه حضرت ولی‌عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روحانیت معزز، خانواده مکرم ایشان، تسلیت عرض نموده و برای وی از خداوند رحمان رحمت و غفران و جهت بازماندگان صبر و سلوان و اجر بی پایان مسألت می‌نمایم.

نماینده مقام معظم رهبری مد ظله در عراق

و نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان

سید مجتبی حسینی - نجف اشرف ۱۴۰۱/۰۱/۰۲

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

ارتحال عالم مجاهد و انقلابی آیت‌الله محمدی ری‌شهری موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

آن عالم فرزانه که از مبارزان دوران انقلاب اسلامی و دلبسته امام راحل و نهضت اسلامی بود پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سنگرها و مناصب مختلف خدمت، منشاء آثار و برکات زیادی گردید.

مجاهدت ایشان در محاکم انقلابی و صیانت از ارتش انقلابی و پس از آن تلاش بی وقفه دربنیانگذاری وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی خصوصا در مقابله سرسختانه با باندها و گروهک‌های انحرافی از خدمات ارزشمند ایشان است.

خدمت خالصانه در جایگاه نمایندگی رهبری در حج و زیارت و تلاش برای اقامه حج ابراهیمی و خدمتگزاری در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام از حسنات ماندگار ایشان است.

جهاد فرهنگی آیت‌الله ری شهری، در احیاء معارف اهلبیت عصمت و طهارت خصوصا میراث بی بدیل حدیثی شیعه با تالیف و تدوین دهها جلد موسوعه‌های قرآنی و حدیثی و تاریخی و نیز تاسیس مراکز علمی و تحقیقی در عرصه ترویج فرهنگ اهل‌بیت عصمت و طهارت از خدمات منحصر به فرد این عالم بزرگوار است.

اینجانب به نمایندگی از نمایندگان مکرم ولی فقیه در استانها و ائمه مکرم جمعه و اعضای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه،

این ضایعه را به محضر رهبر حکیم انقلاب و حوزه های علمیه و خصوصا شاگردان و علاقمندان ایشان، به ویژه مردم مومن و انقلابی شهرری، بالاخص به فرزندان ارجمند و خانواده این عالم فرزانه تسلیت و تعزیت می‌گویم.

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی

رحلت جانگداز عالم فرزانه و مجاهد انقلابی حضرت آیت الله محمدی ری شهری را به مقام معظم رهبری و جامعه متدین انقلابی کشور و روحانیت مبارز و بازماندگان آن فقید سعید تسلیت عرض می‌کنم.

مرحوم آیت‌الله محمدی ری‌شهری عمر شریف خود را در کنار مجاهدات ارزشمند و اجرای مسئولیت‌های خطیر نظام به تحقیقات و تالیف آثار پربرکت در اخلاق و حدیث مصرف نمود که آثار این اندیشمند برجسته موجب تداوم زندگی فکری و علمی وی خواهد بود.

به پاس خدمات ارزنده ایشان نسبت به مکتب اهل بیت الله علو درجات آن مرحوم را از درگاه حضرت احدیت خواستارم.

سیداحمد علم الهدی

امام جمعه قزوین

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

ارتحال عالم ربانی آیت‌الله حاج شیخ محمد محمدی ری شهری (رضوان الله تعالی علیه) را به رهبر معظم انقلاب، مراجع تقلید، جامعه روحانیت و فرزندان معزز ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

آن عالم وارسته سال‌ها در مسئولیت‌های مختلف یار امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب بود و عمر با برکت خود را در نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و تالیف کتب ارزشمند دینی گذراند.

خدای متعال روح ایشان را مشمول رحمت و مغفرت قرار دهد و به بازماندگان و علاقه‌مندان صبر و اجر عنایت فرماید.

عبدالکریم عابدینی

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه قزوین

مدیر حوزه علمیه استان قزوین

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت محدث بزرگ دوران معاصر حضرت آیت الله ری شهری قدس سره مایه اندوه و تأسف فراوان شد. مردی که در شکوفایی و نوآوری و تربیت متخصص بویژه در علوم و معارف حدیث بی بدیل و عمر بابرکتش در همه زمینه ها به فرموده مقام معظم رهبری از او شخصیتی کم نظیر ساخته بود.

بی شک گذر زمان برکات وجودیش را آشکارتر خواهد ساخت. سلام و درود خدا بر او و رضوان الهی شامل حالش باد.

اینجانب به نمایندگی از حوزه علمیه استان قزوین رحلت این عالم برجسته را به حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، رهبری معظم انقلاب، حوزه های علمیه و نیز به شاگردان و همکاران ایشان در موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث و آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و بالاخص خانواده و بازماندگانش تسلیت عرض نموده علو درجات آن عزیز را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.

محمدتقی سبحانی نیا

مدیر حوزه علمیه استان قزوین

نماینده ولی فقیه در استان یزد

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم مجاهد و انقلابی آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری‌شهری رحمت الله علیه را به رهبر معظم انقلاب، مردم مومن شهر ری، ارادتمندان و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض می کنم.

آن عالم مجاهد در عرصه های مختلف همواره مروّج و مبلّغ دین مبین اسلام، یار و یاور امام و رهبری، پشتیبان انقلاب و منشأ خدمات ارزشمندی بود.

امیدوارم خداوند متعال روح ایشان را با اولیاء الله و صالحین محشور گرداند و ما را قدردان زحمات ایشان قرار دهد.

محمدرضا ناصری

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد

مدیر حوزه علمیه یزد

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَهِ.

خبر جانگداز ارتحال ملکوتی آیت الله ری شهری(ره)، قلب همه عاشقان امامت و ولایت را در ماتم فرو برد.

روحانی انقلابی که به ورع و تقوا شهرت داشت و در عرصه های مختلف علمی، اخلاقی، انقلابی، سیاسی مجاهدت کرد و خدمت خالصانه ایشان به حدیث شیعه هرگز از یادها فراموش نخواهد شد.

این مصیبت وارده را به قطب عالم امکان امام زمان عج و نائب برحقش مقام معظم رهبری مدظله و نیز بازماندگان، و شاگردان ایشان تسلیت عرض می نمایم و از خداوند منان نزول آرامش و سکینه را بر قلب همه این عزیزان مسألت می نمایم.

محمد شمس

مدیریت حوزه علمیه یزد

٢ فروردین ١۴٠١

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

ارتحال عالم مجاهد حضرت حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی ری شهری (رحمة الله علیه) موجب تأثر و تأسف گردید.

این روحانی خدوم و یار امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) که در طول عمر با عزتش خدمات ارزشمند و مختلفی درعرصه علمی، سیاسی و اجتماعی از مبارزات پیش از انقلاب و دستگیری و تبعید توسط ساواک و پس از انقلاب از جمله خدمتگزاری تصدی وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور، تاسیس و مدیریت دانشگاه قرآن و حدیث، سرپرست حجاج بیت الله الحرام، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) ، حضور اثرگذار در مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مناصب دیگر و همچنین آثار ارزشمند قلمی و تربیت شاگردان مستعد در حوزه علوم قرآن و حدیث موجب ممتاز و برجسته شدن آن عالم انقلابی و با اخلاص گردید.

اینجانب فقدان این عالم دانشمند، دانا، توانا و خدمتگزار را به محضر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی)، حوزه های علمیه، علاقمندان،مردم شریف شهر ری و تهران ، ارادتمندان، شاگردان و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می‌گویم.

از خداوند متعال برای آن عالم پارسا، علو درجات، رحمت و رضوان الهی و برای خانواده و منسوبان مکرمشان صبر و اجر درخواست می‌نمایم.

سید احمد رضا شاهرخی

نماینده، ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند

بسم الله الرحمن الرحیم

با تأسف فراوان خبر رحلت عالِم ربانی و فقیه پارسا و پرهیزگار آیة الله آقای حاج شیخ محمد محمدی ری شهری اعلی‌الله مقامه را دریافت کردم. مقام علمی و پرورش شاگردان برجسته در کنار تقوا و اخلاص این عالم بزرگوار، و نیز وفاداری و تعهد انقلابی و اجتماعی، شخصیت جامعی از ایشان ساخته بود.

این عالم عالیقدر از جمله‌ی شخصیت‌های وارسته‌ای بود که در سراسر عمر بابرکت، گام‌های زیادی در ترویج و نشر اسلام ناب محمدی و معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام برداشته است.

اینجانب فقدان این عالم پرهیزگار را به ساحت قدس، ولی الله الاعظم عجل‌الله فرجه الشریف، مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه‌های علمیه، شاگردان آن فقیه عالی قدر، فرزندان مکرشان و عموم ارادتمندان به ایشان تسلیت گفته و غفران و رحمت الهی را برای آن فقید سعید مسالت دارم.

سید علیرضا عبادی

نماینده، ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند

امام جمعه شهرستان رودسر

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

اذا مات العالم ثلم فی‌الاسلام ثلمة لایسدها شیء

ارتحال جانگداز عالم صالح، پرهیزگار، انقلابی و مجاهد آیت الله محمدی ری‌شهری باعث تألم و تأسف دوست‌داران اسلام، انقلاب و امامین آن گردید.

این عالم پارسا هم در زمینه‌ها سیاسی و مدیریتی و هم در زمینه‌های علمی و اخلاقی از شخصیت‌های کم‌نظیر بود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت خدمت ساحت مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه، رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه و بیت شریف ایشان، علو درجات آن مرحوم را از درگاه خداوند متعال خواستارم.

تقی روحانی

امام جمعه شهرستان رودسر

مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم مجاهد و پارسا حضرت آیت الله محمدی ری شهری موجب تأثر و تألم شد.

آن عالم مخلص و شخصیت عالی قدر که عمر پربرکت خویش را در راه اعتلای فرهنگ اسلام و اهل بیت علیهم السلام به پایان رساند از آغازین روزهای نهضت همواره در صف اول مبارزان انقلاب اسلامی و مناصب حساس نظام حضوری موثر داشت.

علم، شجاعت، درایت، بصیرت همراه با خلوص نیت از شاخصه های شخصیتی آن بزرگوار بود.

اینجانب فقدان اندوهبار آن عالم برجسته و خدمتگزار صدیق و با صفای انقلاب را محضر مقام معظم رهبری حفظه‌الله و حوزه های علمیه و عموم مردم و ارادتمندان و شاگردان ایشان تسلیت عرض می نمایم و علو درجات آن فقید سعید را از خداوند متعال مسئلت دارم.

علی اکبر اسماعیلی

مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر

نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان

انا لله و انا الیه راجعون

خبر اندوه بار ارتحال عالم ربانی، مجاهد مخلص و محدث بزرگ حضرت آیت الله محمدی ری شهری (رحمت الله علیه) موجب تاثر فراوان گردید.

این روحانی سلیم النفس که سابقه‌ای طولانی در دوران مبارزاتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (قدس سره) داشتند همواره با اطاعت از اوامر امامَین انقلاب و با صلاح و سِداد درعرصه های متنوع به ایفای نقش پرداختند.

خدمتگزاری در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام، تاسیس مراکز علمی به هدف تفسیر کلام الله و ترویج سخنان آل الله علیهم السلام، خلق آثار حدیثی ماندگار، سرپرستی حجاج ایرانی، عضویت در مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسوولیت پذیری شایسته در دوره اول وزارت اطلاعات و مناصب متعدد قضایی از جمله دادستانی کل کشور و دیگر تلاش های مجاهدانه، از ایشان چهره‌ای برجسته و کم‌نظیر پدید آورده بود که دارای مواقفی بس افتخار آمیز است.

طوبی له وحُسنُ مَآب.

اینجانب ضایعه تلخ فقدان این کارگزار امین و شجاع انقلاب را محضر مقام معظم رهبری حفظه الله، مراجع بزرگوار تقلید اَدام الله ظلّهم، حوزه‌های علمیه، عموم همکاران و ارادتمندان به ایشان، و همچنین تمامی بازماندگان از بیت مکرمشان و نیز بیت مرحوم آیت الله مشکینی (طاب ثراه)تسلیت عرض نموده، برای آن مرحوم از درگاه احدیت رحمت واسعه و همجواری با اولیای طاهرینش را مسئلت می‌نمایم.

عباسعلی سلیمانی

نماینده مقام معظم رهبری در منطقه و امام جمعه کاشان

مدیریت حوزه علمیه کاشان

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شیء

ارتحال فقیه ربانی، عالم فقه و حدیث حضرت آیت‌الله محمدی ری شهری را به محضر فقهای عظام، عالمان و اساتید و فضلاء و طلاب حوزه های علمیه، خاصه به خاندان محترم و فرزندان آن فقید سعید، تسلیت و تعزیت می گوییم.

سال ها تحقیق و تفحص علمی که حاصل آن ده ها کتاب ارزشمند حدیثی و روایی است نتیجه اهتمام ایشان به ترویج و تبلیغ مباحث فقهی و اخلاقی اهل‌بیت(ع) بوده و ماندگاری این تلاش ها سنت حسنه و باقیات الصالحاتی است که برکات آن ماندگار خواهد بود.

همراهی انقلاب و امامین انقلاب در تمامی فراز و نشیب های سخت، از او شخصیتی با تجربه و استوار ساخته بود تا الگوی کاملی باشد برای تمامی نسل های انقلاب.

از درگاه ایزد متعال برای آن فقیه صمدانی علو درجات و حشر با انبیاء اولیاء الهی را مسئلت داریم.

مدیریت حوزه علمیه منطقه کاشان

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه

بسم الله الرحمن الرحیم

«انا لله و انا الیه راجعون»

خبر تلخ رحلت آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری خادم اهل‌بیت علیهم السلام، مجاهد انقلابی، فقیه و قاضی بزرگ دوران ما و یار امام و رهبری تاسف عمیق این جانب را برانگیخت.

زندگی پربرکت آیت‌الله ری‌شهری در ابعاد مختلف مذهبی، سیاسی و انقلابی، فرهنگی و اجتماعی چه در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می‌تواند الگوی مناسبی برای جوانان انقلابی باشد.

ایشان سالها افتخار تولیت آستان مقدس حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام را به عنوان یکی از شاخص‌ترین امامزادگان داشتند و خدمات بی‌شائبه ایشان در این مسئولیت برای نسلهای آینده نیز به یادگار خواهد ماند.

آیت‌الله ری‌شهری به عنوان مجاهد انقلابی از بدو پیروزی انقلاب اسلامی در امر قضا و سیاست در کسوت مسئولیت‌های مختلف همواره منشا آثار و برکات زیادی برای مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده‌اند.

رحلت ملکوتی این عالم ربانی را به مقام معظم رهبری، خادمان  اهل‌بیت علیهم‌الاسلام و همه شاگردان و بازماندگان محترم ایشان‌ تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه طلب می‌کنم.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

رحلت مجاهد وارسته و عالم انقلابی حضرت آیت الله محمدی ری شهری موجب تاثر و تاسف فراوان گردید.

عمر با برکت این شخصیت برجسته در ساحت های مختلف علمی ، فرهنگی و سیاسی و اجتماعی سپری شده و خدمات ارزشمند و آثار ماندگاری از ایشان به یادگار مانده است.

آیت الله ری شهری از یاران با وفا و بصیر امام خمینی و رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و از کارگزاران صالح و صادق نظام اسلامی در عرصه های مختلف خدمت به شمار می رفت.

اینجانب ضایعه فقدان این عالم عامل را به حوزه های علمیه ، شاگردان و علاقمندان آن بزرگوار و بیت مکرم آن فقید سعید تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال غفران و رضوان الهی را برای ایشان خواستارم.

محمدحسین موسی‌پور

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

بسم الله الرحمن الرحیم

رحلت عالم مجاهد، پارسا و انقلابی حضرت آیت الله ری‌شهری (قدس سره) را به پیشگاه مقدس حضرت بقیةالله الأعظم (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) تسلیت می‌گویم.

این عالم بزرگوار در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی، مدیریتی و فرهنگی در خدمت به اسلام، نظام و امام راحل (قدس سره) و تحقق بخشیدن به منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تلاش مخلصانه داشت.

این ضایعه مؤلمه را به بستگان آن مرحوم بویژه فرزندان ایشان و نیز شاگردان و دوستان‌شان تسلیت گفته و رحمت و مغفرت و علو درجاتشان را از درگاه خداوند منان خواستارم.

محمود رجبی

١۴٠١/٠١/٠٢

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم انقلابی و دردآشنا، آیت الله محمد محمدی ری شهری مایه تأسف و تأثر گردید. این روحانی عالی مقام که سینه اش مزین به حفظ قرآن بود، در کنار فعالیت های انقلابی و مسئولیت های اجرایی در مناصب و عرصه های گوناگون، زحمات زیادی را نیز در راه نشر معارف حدیثیِ شیعه متحمل شد و برای تحقق این آرمان بزرگ، مجموعه عظیم دارالحدیث را در قم و شهرری پایه گذاری و موسوعه های عظیمی را به جهان دین و دانش، پیشکش کرد. از جمله توفیقات سترگ ایشان، خدمت به آستان مکرم عبدالعظیم حسنی و نیز اِمارت حجاج و زائران عتبات برای سالیانی متمادی بود.

امید واثق دارم که این خدمات علمی، فرهنگی و دینی، ذخیره ایشان در سفر آخرت، و مایه علو درجات ایشان باشد.

اینجانب ضمن تسلیتِ این مصیبت به مقام معظم رهبری و نیز همه بازماندگان، منتسبان و آشنایان ایشان، از خداوند متعال می‌خواهم که رحمت و رأفت بیکران خودش را شامل حال ایشان بگرداند و به همراهان و همکاران ایشان، توفیق حفظ،تکمیل و نشر آثار و مآثر ایشان را عنایت فرماید.‌

سید ابوالحسن نواب

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر ارتحال دانشمند مجاهد و عالم وارسته حضرت آیت الله ری شهری (ره) که عمر خویش را در جهت اعتلای اسلام

و تبیین آموزه های عالی اهل بیت علیهم السلام سپری نمود، سخت و ناگوار بود. حضور در سنگرهای مختلف نظام

جمهوری اسلامی، تاسیس مجموعه علمی فرهنگی دارالحدیث نمونه ای از فعالیتهای درخشان آن مرحوم بود.

اینجانب ارتحال این شخصیت برجسته را محضر رهبر معظم انقلاب، حوزه های علمیه، شاگردان محترم و بیت مکرم

ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال غفران و رحمت واسعه الهی را برای آن فقید سعید مسئلت دارم.

محمدصادق خیاطیان

رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

خبر رحلت عالم مجاهد و انقلابی حضرت آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری قدس سره موجب تأثر و تألم گردید.

بی‌شک تاریخ انقلاب و نظام اسلامی خدمات این شخصیت کم‌نظیر را در سنگر تألیف و تدریس و تحقیق به ویژه در ترویج روایات اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) و نیز در مسئولیت‌ نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، نمایندگی رهبری در بعثه حج و زیارت، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) و وزارت اطلاعات فراموش نخواهد کرد.

این‌جانب درگذشت این عالم وارسته را به محضر حضرت ولی عصر (عج) و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و جامعه روحانیت و نیز خانواده محترم و عموم دوستان و آشنایان ایشان تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه الهی علو درجات را برای آن مرحوم مسئلت دارم.

سید جمال‌الدین میرمحمدی

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال حضرت آیت‌الله ری شهری رحمت الله علیه را به محضر امام عصر ارواحنافداه، مقام معظم رهبری، حوزه‌های علمیه، خاندان مکرم و دوست‌داران ایشان، تسلیت عرض می‌کنم.

مبارزات ایشان قبل از انقلاب، سال‌ها همراهی با امام و مقام معظم رهبری، در جایگاه‌های مختلف خدمت به نظام در خاطر مردم شریف خواهد ماند.

فعالیت علمی و عملی ایشان، از بنیان پرثمر موسسه دار الحدیث تا تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی، در کنار خدمات خیرخواهانه و مردمی، با جلوه‌های اخلاق و پرهیزگاری، مجموعه‌ای از خدمت به اهل‌بیت علیهم السلام، و مؤمنان پدید آورد.

از خداوند متعال علو درجات ایشان، و صبر و اجر برای فرزندان و بازماندگان و دوست‌داران ایشان را مسئلت دارم.

احمد واعظی

رئیس شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران

«إنَّا للّه ِ وَ إنَّا إلَیهِ راجِعُونَ»

درگذشت عالم فاضل و خدمتگزار مجاهد جناب حجت الاسلام و المسلمین محمدی ری شهری، رحمت الله علیه موجب تاسف فراوان گردید. ایشان که عمر پر برکت خویش را وقف تحصیل، خودسازی، حمایت بی‌دریغ از راه امامان انقلاب اسلامی و احیای معارف اسلامی بویژه حج ابراهیمی و حدیث و جهاد معرفتی در راه خدا نمود .وی علاوه بر نمایندگی مجلس خبرگان در دوره سوم، نمایندگی در دوره پنجم ،حاکم شرع تعدادی از دادگاه‌های انقلاب اسلامی کشور پس از پیروزی انقلاب بود. تاسیس مرکز علوم اسلامی دارالحدیث ،یکی از تخصصی ترین مراکز قرآن و حدیث بخشی از خدمات علمی آن عالم جلیل القدر است.

اینجانب این ضایعه اندوهبار را به پیشگاه امام عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزهای علمیه و مراجع عظام تقلید (دامت برکاتهم) و فرزندان داغدارشان تسلیت عرض می‌کنم و علو مرتبت این حامل کتاب وحی را از خدای بزرگ مسألت دارم.

مرتضی مقتدایی

رییس شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور

اداره تبلیغات اسلامی، شورای هیئات مذهبی و کانون مداحان استان تهران و شهرری

انالله واناالیه راجعون

ارتحال عالم و اندیشمند فاضل، حافظ قرآن، مبارز انقلابی، یار و یاور امام و رهبری و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام حضرت آیت الله محمدی ری شهری را که در عمرپربرکت خود آثار علمی زیادی با نشر ۱۰۰ عنوان کتاب و تربیت شاگردان زیادی در حوزه و دانشگاه از خود باقی گذاشت را به مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید و حوزه های علمیه و خانواده محترمش و خادمین آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام ومردم شهرری تسلیت می گوییم.

اداره تبلیغات اسلامی شهرری

شورای هیئات مذهبی استان تهران و شهرری

کانون مداحان استان تهران و شهرری

دبیرکل مجمع جهانی شیعه شناسی

«بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

العلماء باقون مابقی الدهر

رحلت عالم ربّانی و خادم مکتب اهل بیت ، آیت الله محمد محمدی نیک ( ری شهری) نماینده ولی فقیه و تولیت آستانه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام موجب تاثر و تاسف فراوان گردید .

آن روحانی اندیشمند ، طی سالها در مسئولیت های مهمی در مجلس خبرگان رهبر ، وزارت اطلاعات ، دادستانی کل کشور و خدمت به حجاج بیت الله الحرام و تاسیس موسسه دارالحدیث و دانشگاه علوم قرآنی خدمات ارزشمندی انجام داد و آثار گرانقدری همچون موسوعه میزان الحکمه در حدیث و دانشنامه امام حسین علیه السلام و منشورات متعددی از خویش به یادگار گذاشت .

این فقدان و ثلمه بزرگ را به مراجع عظام تقلید ، حوزه های علمیه و روحانیت ، خاندان و علاقه مندان آن فقید سعید تسلیت عرض میکنم و غفران و رحمت واسعه الهی برای آن مرحوم از خداوند متعال مسئلت می نمایم .

آیت پیمان

دبیر کل مجمع جهانی شیعه شناسی

و دبیر شورای دین پژوهان کشور .

دوم فروردین ۱۴۰۱»

شهردار قم

در نخستین ساعات قرن جدید، خبری ناگوار، کام ملت شریف ایران اسلامی و خدمتگزاران این نظام مقدس را تلخ کرد.

ارتحال ملکوتی حضرت آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری در نخستین روز سال ۱۴۰۱ موجب اندوه و ناراحتی شد.

خدمات گران‌بهای ایشان در طول عمر خویش، چه در دوران ستم‌شاهی و رنج‌ها و سختی‌های مبارزه با طاغوت و چه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تلاش و خدمت در جایگاه‌های مختلف ‌از جمله وزارت اطلاعات، مسئولیت‌های گوناگون در دستگاه قضایی، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، سرپرستی حجاج ایرانی در بیت‌الله‌الحرام، موسسه و دانشگاه دارالحدیث و عضویت در مجلس خبرگان رهبری برای همیشه در یادها نقش بسته و مُهر افتخاری خواهد بود بر یاد این عزیز از دست رفته.

تلاش علمی ایشان در مسیر معارف دینی و اسلامی از جمله تدریس علوم دینی و تألیف کتب مختلف در حوزه علوم اسلامی و شناخت سیره‌ی اهل‌بیت علیهم‌السلام نیز از دیگر یادگارهای ماندگار این مرد بزرگ است.

همکاری و همراهی با این عالم خادم در مجموعه بعثه مقام معظم رهبری در سال‌هایی که توفیق خدمت در این مجموعه را داشتم، از جمله خاطرات شیرین و ماندگاری است که در ذهن من از اینجانب به‌یادگار مانده است.

در گذشت این عالم عامل مجاهد را به محضر حضرت ولی‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و نائب بر حق ایشان حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، ملت شریف ایران اسلامی و به‌ویژه شاگردان و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده و توان صبر بر این مصیبت و علو درجات در سرای برین و هم‌نشینی با اولیا و اوصیای الهی را از درگاه حضرت معبود مسئلت دارم.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد

شهردار قم

معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری

«إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقٍیَامَةِ»

ضایعه ارتحال عالم ربانی و مجاهد انقلابی، حضرت آیت‌الله محمد محمدی ری شهری (ره) موجب تألم و ثأثر اینجانب گردید.

این عالم بزرگ و استاد برجسته علوم حدیث از دوران قبل از انقلاب اسلامی یکی از یاران صدیق حضرت امام خمینی (ره) و پس از رحلت ایشان از جمله رهروان شایسته و یاران ثابت قدم رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بوده است. ایشان همواره یکی از چهره های اثرگذار انقلاب و کشور بوده و با عمری مجاهدت در مناصب مهمی مانند: اولین وزیر اطلاعات پس از انقلاب اسلامی ، عضویت در مجلس خبرگان رهبری ، دادستان کل کشور ، سرپرستی حجاج ایرانی و دیگر مسئولیت ها همواره نقش مؤثری در تدام روند انقلاب اسلامی داشته است.

مردم متدین و شریف شهرستان ری ، این عالم بزرگ را سال ها در کسوت تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام) درک کرده و قدردان زحمات و تلاش های ایشان در طول تصدی تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام و خدمت به زائرین می باشند که انشاالله افتخار خادمی ایشان در آستان حضرت سیدالکریم توشه ارزشمندی برای مغفرت و علو درجات ایشان باشد.

اینجانب این مصیبت وارده را به خانواده محترم ایشان ، حوزه‌های علمیه ، و مردم متدین شهرستان ری تسلیت و تعزیت عرض نموده و از درگاه خداوند منان برای ایشان غفران و رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر جزیل و عافیت مسألت دارم.

حمید زمانی

معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری

استاندار تهران

"بسم‌الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون"

خبر رحلت عالم مجاهد، آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری‌شهری (رحمة الله علیه) مایۀنهایت تاسف گردید. عالمی شجاع که در دوران عمر خود خدمات فراوانی به اسلام و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) نمود و همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بود و از هر فرصتی برای این هدف مقدس بهره می‌گرفت.

نقش آفرینی این عالم مجاهد در صحنه‌های یاری به انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران در جایگاه های وزارت اطلاعات، مناصب قضایی، وکالت مردم شریف تهران در مجلس خبرگان رهبری، نمایندگی رهبری در بعثه و حج و زیارت و نیز همراهی با امامین انقلاب اسلامی نشانه های توفیقات زائد الوصف ایشان است.

عالمی بصیر و شجاع که با کتاب سنجه انصاف در پرفتنه ترین سال های پس از انقلاب عمارگونه با روشنگری و جهاد تبیین به رسوایی جریان های انحرافی پرداخت و سهمش خادمی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام شد.

فقدان آن عالم فرزانه و مجاهد را به رهبری معظم انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران، مردم عزیز تهران، روحانیت محترم، خانواده های وابسته و بیت شریف ایشان تسلیت گفته، رفعت مقام و مغفرت بی پایان الهی را برای آن فقید سعید و شکیبایی و پاداش نیکوی الهی را برای بازماندگان محترم از خداوند رحیم خواستارم.

محسن منصوری

استاندار تهران

استاندار البرز

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم پارسا و مبارز انقلابی،

حجت الاسلام و المسلمین محمدی ری شهری موجب تألم و ثأثر گردید.

اینجانب فقدان این عالم خستگی ناپذیر و انقلابی و با اخلاص را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه‌های علمیه به ویژه بیت مکرم آن فقیه برجسته تسلیت گفته، علو درجات را برای ایشان و اجر وافر برای بازماندگان خواستارم.

مجتبی عبداللهی

استاندار البرز

نماینده، ولی فقیه در استان البرز

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر رحلت عالم مجاهد و متقی حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی ری شهری طاب ثراه موجب تأثر و تألم گردید شخصیت گرانقدری که در طول سالیان متمادی مدافع سنگر ولایت و امامت بود و در خدمتگزاری به قرآن و عترت و مقابله با فتنه‌ها و تحجر‌ها و انحرافات خسته نشد، مبارزی نستوه با طاغوت و در دفاع از آرمان‌های ناب اسلام و انقلاب لحظه‌ای سستی و کوتاهی نداشت صدیق، خلیق، شفیق، و خدوم بود و در تمام مسئولیت‌های خطیر و مورد نیاز انقلاب فعالانه انجام وظیفه کرد و رضایت خدا طلبید.

اینجانب این ضایعه را به رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای مدظله العالی، حوزه‌های علمیه و مراکز علمی پژوهشی، شاگردان و ارادتمندان و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و از خدای تعالی برای بازماندگان صبر و اجر و برای ایشان علو درجه و رفعت مقام و حشربا اولیاء الهی خواهانم.

حسینی همدانی

نماینده، ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج

استاد هادوی تهرانی

بسم الله الرحمن الرحیم

ٱلَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ ٱللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُۥ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا ٱللَّهَ وَکَفَی بِاللَّهِ حَسِیبًا(الاحزاب،۳۹)

ارتحال دوست پرکار و سخت کوش، عالم مجاهد حضرت آیت الله حاج شیخ محمد محمدی ری شهری (رحمة الله علیه) موجب کمال تأسف و تأثر گردید.

این جانب در طی سالیان متمادی در دورانی که آن بزرگوار امیرالحاج جمهوری اسلامی ایران بود، شاهد توانایی ایشان در سازمان دهی امور، استفاده بهینه از فرصت ها ، بلند نظری در به کار گیری استعدادها ، توجه به مشاوره ها و نظارت و ارزیابی مستمر کارها به صورت مستقیم بودم.

بی شک دوران امارت ایشان بر حج دوران طلایی بعثه جمهوری اسلامی ایران و سربلندی زائران ایرانی درحج و بهره گیری بی نظیر از فرصت موسم برای معرفی انقلاب اسلامی به زائران غیر ایرانی و دفع شبهات و خنثی سازی تبلیغات علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

این جانب ضمن تسلیت این ضایعه اسفناک به تمامی مراجع عظام تقلید به ویژه رهبر معظم انقلاب (دامت توفیقاتهم)، و خدمت گزاران خدوم و خالص جمهوری اسلامی ایران، برای آن عالم عامل هم نشینی با محمد و آل محمد (علیهم السلام) و برای تمام بازماندگان و علاقمندان ایشان صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه ایزد بی بدیل خواستارم.

مهدی هادوی تهرانی

قم آشیانه آل محمد (علیهم السلام)

۲ فروردین ۱۴۰۱

علی اکبر رشاد

«انا لله و انا الیه راجعون».

رحلت صدیق شفیق و دوست دیرین، تولیت آستان مقدس و حوزه‌ی علمیه‌ی حضرت عبدالعظیم (ع)، حدیث‌پژوه برجسته‌ی معاصر، آیت الله محمد محمدی ری‌شهری (قدّس الله نفسه الزکيه) مایه‌ی تاسف و تاثر شدید گشت.

او از سرمایه‌های حوزه‌ی علمیه‌ی عریق تهران و از اسطوانه‌های علمی پایتخت قلمداد می‌شد. وجود برکت‌نمونش بار دیگر یاد محدثان بزرگ شهرری همچون شیخ کلیني و صدوقین را زنده کرد. افزون بر یکصد اثر علمی، میراث معرفتی او را تشکیل می‌دهد. موسوعه‌ی میزان الحکمه تالیف ماندگار اوست.

آیت الله ریشهری از روحانیون مجاهد دوران مبارزات و از حامیان پایدار نهضت امام خمیني و از ارادتمندان رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.

این­جانب از سوی خود و شورا و دیگر ارکان حوزه‌ی تهران، این واقعه‌ی مولمه را به رهبر معظم انقلاب اسلامی (دام ظله) اساتید و طلاب و اهالی پایتخت بویژه شهرری و خانواده محترمش تسلیت عرض کرده، از بارگاه بلند باری برای آن مرحوم مغفرت و علو مرتبت، و برای بازماندگان سوگوار صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می‌کنم.

تغمّده الله بواسع رحمته و حشره مع اولیائه و اسکنه فسیح جنانه.

علی­ اکبر رشاد

۱۴۰۱/۱/۲خورشیدی، مطابق هجدهم شعبان ۱۴۴۳قمری»

علی اکبر ولایتی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال شخصیت عالیقدر و عالم برجسته، حضرت آیت الله محمد محمدی ری شهری، موجب تأسف و تالم فراوان گردید.

ایشان، همواره مدافع ارزش‌ها و اهداف اسلام، نظام و انقلاب و یار امام و رهبری بودند که عمر پربرکت خویش را در راه اعتلای نام بلند اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، تبیین ارزش‌ها و آموزه‌های دینی و اسلامی مصروف کرد.

آیت الله ری شهری همیشه در دوران قبل از انقلاب و در جریان مبارزه با حکومت طاغوت نقشی مهم ایفا نمود و در دوران بعد از انقلاب نیز در مسئولیت های خطیری همچون حاکم شرع دادگاه‌ های انقلاب اسلامی، وزیر اطلاعات، دادستان کلّ کشور، دادستان دادگاه ویژه روحانیت، دبیر کلّ جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌ السلام، نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ولیّ فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و ‌... نقش تاثیرگذاری داشته است.

اینجانب ارتحال این شخصیت ارزشمند را به حوزه‌های علمیه، علاقمندان، شاگردان و بیت معظم تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال، غفران الهی مسئلت می‌نمایم.

علی اکبر ولایتی

علی اکبر صالحی

اِنّا لِلّهِ وَ اِنّا إلَیهِ راجِعونِ

اِذا ماتَ ‌العالِمُ، ثُلِمَ فِی‌الاسلامِ ثُلمَةٌ لا یَسدُّها شَیءٌ

با نهایت تألّم و تأسّف، خبر رحلت اندوهبار عالم انقلابی و فقیه صمدانی، حضرت آیت‌‌ الله محمد محمدی ری شهری(رضوان‌الله تعالی علیه) را دریافت نمودم.

ایشان یکی از دلبستگان و یاران صدیق نهضت امام خمینی(قدس السره‌الشریف) و از شخصیت‌های صاحب‌نام نظام اسلامی بودند و خدمتگزاری به میهن عزیز اسلامی در جایگاه اولین وزیر اطلاعات، دادستانی کل کشور، عضویت در مجلس خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج، بخشی از کارنامۀآن عالم مجاهد در طول بیش از چهار دهۀگذشته است. امّا آنچه نام این فقیه عالیقدر را در تاریخ مکتب اسلام ماندگار خواهد کرد، مجاهدتِ خالصانه علمی و کاوشگرانۀایشان در تالیف دهها اثر ارزشمند و ماندگار نظیر «میزان الحکمة» می باشد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانوادۀمعزّز و مکرّم ایشان، از درگاه ایزد منّـان برای آن عالم ربّانی، علوّ درجات و همنشینی با ابرار و نیکان مسألت می‌‌نمایم».

علی اکبر صالحی

محسن رضایی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ضایعهء تاسف برانگیزِ ارتحال عالم مجاهد، آیت‌الله محمد محمدی ری شهری را به محضرمقام معظم رهبری و بعموم دوستان، علاقمندان و دست‌پروردگان و به‌ویژه به بیت شریف ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

بی‌تردید، مجاهدات‌و تلاش‌های مستمرِ آن عالم خدوم در عرصه‌های گوناگون علمی، فرهنگی، سیاسی و انقلابی، در تاریخ پرفروغ روحانیت تشیع، ماندگار خواهد بود.

از درگاه حضرت حق برای روح بلند آن عالم وارسته، علو درجات و برای عموم مصیبت‌دیدگان، صبر و اجر و دوام توفیق، طلب می‌کنم.

محسن رضایی

۲فروردین ۱۴۰۱

علی لاریجانی

«رحلت عام وارسته و خدوم آیت‌الله ری‌شهری بسیار تأثرانگیز بود.

طی سالهای پس از انقلاب اسلامی، همیشه بین ما مودت و دوستی برقرار بود و از مشورت‌های ایشان بهره می‌گرفتم. ایشان جدای از مقام علمی، از سیاستمداران عاقل، دلسوز و متین کشور بود.

این ضایعه دردناک را به خانواده محترمشان و علاقه‌مندان به ایشان تسلیت عرض می‌کنم. خدایش رحمت کند و وی را با اولیای اسلام محشور نماید.»

سید محمد خاتمی

جناب حاج سعید آقا ری شهری

درگذشت تاسف انگیز عالم بزرگوار و خدمتگزار انقلابی جمهوری اسلامی آیت الله محمد ری شهری رضوان الله علیه والد مکرم را صمیمانه به جنابعالی، بیت شریف ری شهری و همه بستگان محترم و به دوستان و اردتمندان آن فقید سعید تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند منان برای ایشان آمرزش و علو درجات و برای بازماندگان معزز صبر و اجر و سلامتی مسالت می‌کنم.

با احترام ایام عزت مستدام!

سید محمد خاتمی، ۱۴۰۱/۱/۲

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی

«ضایعه درگذشت عالم مجاهد و چهره خدوم به مکتب و نظام مقدس جمهوری اسلامی مرحوم آیت الله آقای محمدی ری شهری رحمت الله علیه موجب تأثر فراون گردید.

اینجانب در طول قریب به سصت سال آشنایی و  دوستی از ابتدای دوران تحصیل تا دوران مبازره با نظام ستمشاهی و پس از آن تا به امروز در سنگر های گوناگون خدمت به جمهوری اسلامی ایران، ودر گذر روزگاران چیزی جز نیت خالصانه و جهاد وتلاش برای اعتلای فرهنگ دینی در خاطر ندارم.

خدمتگزاری در جهت صیانت از آرمان‌های امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی، بار امانت در خدمت به حجاج و تلاش خادمانه در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی. ع. و ترویج فرهنگ نورانی اهل بیت علیهم السلام در نشر معارف وتالیفات متعدد گوشه ای از جهاد خالصانه آن مرحوم است.

اینجانب این مصیبت را به مقام معظم رهبری، دوستان و خانواده محترم دوست دیرینه ام تسلیت عرض می کنم و از درگاه خداوند متعال برای آن عالم مجاهد علو درجات را مسئلت دارم».

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :